Muzeum historických vozidel v bývalé skladištní budově Hospodářského družstva na železničním nádraží Jílovice. Ve sbírce exponáty starší než 100 let. Přístupné po telefonické domluvě.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2021
Osada Jílovice-nádraží je místní část obce Jílovice. V letech 1868 - 1870 zde byla vybudována západní větev Dráhy Františka Josefa, vedoucí z Vídně do Českých Budějovic a Plzně; v roce 1906 byla v lese zřízena železniční zastávka. V roce 1913 byla opodál postavena nádražní budova a 1.5.1914 zde byla zřízena železniční stanice, u které postupně vznikla nynější osada. Ostatní informace o obci Jílovice najdete u hesla kostel sv. Jakuba Staršího. Pokud sem jedete vlakem, je to v létě a na podzim výchozí místo největšího ráje houbařů ve velkém pásu lesů táhnoucím se až po Nové Hrady. Muzeum historických vozidel sídlí v bývalé skladištní budově Hospodářského družstva. Ve sbírce má exponáty starší než 100 let. Přístupné je po telefonické domluvě na tel. č. 602 496 145.
www.obec-jilovice.cz; mapy.cz;Jaroslav Špiroch., 5.1. 2022
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Jílovice

Místa v okolí

 dřevěný betlém
 Hluboká u Borovan
 Nový Dvůr
 Safari Park
 Dvorec
 boží muka
 ZOO Dvorec
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Borovany
 pranýř
 radnice
 boží muka
 Hrádek
 Trhové Sviny
 kříž
 výklenková kaple
 Trocnov
 kašna
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 Buškův hamr
 Červené blato
 Ledenice
 Nežetice
 Čížkrajice
 Žumberk
 rozcestník
 kovárna
 Svébohy
 kaple Panny Marie
 kovárna
 Nové Hrady
 kontribuční sýpka
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Komařice
 Šicova kaplička
 Sedlo
 Buquoyská hrobka
 Cuknštejn
 Světví
 kostel sv. Martina
 Zvíkov u Lišova
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Žofinka
 pivovar
 Třeboň
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 fara
 dům U koníčka
 výklenková kaple
 kamenný most
 výklenková kaple
 Doubravice
 Slabošovka
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 socha Immaculaty
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 Pořešín
 Sokolčí
Kontaktní informace
Železniční stanice Jílovice
Tel: + 420 602 496145
info@rodej.cz
Základní informace místa
ID místa: 16163
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama