Tvrz Staré Mitrovice souvisí s historií rodů Vratislavů z Mitrovic a Mitrovských z Nemyšle. Ves je zmiňována 1387, tvrz r. 1432. Od r. 1670 vlastní pustnoucí tvrz Vratislavové z Mitrovic. Definitivně zanikla po r. 1736. Na tvrzišti stojí dům čp. 6.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na tvrziště
© Milan Caha 05/2010
Tvrz byla původně věžová stavba čtyřhranného půdorysu, obklopená hlubokým vodním příkopem a valem. Podle smlouvy o dědictví po Bohuslavu Mitrovském z Nemyšle v ní byl dvorek, světnice, komory a síně, věž s krovem, most, vězení ve věži, ranní zvon a hodiny, pivovar a lázně. Ze staveb se dnes nic nedochovalo. Zachovalo se tvrziště, na jehož jádru dnes stojí dům čp. 6. Příkop v zahradě domu je částečně zachován, na severní a severozápadní straně je doposud částečně naplněn vodou.
Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III.díl (S-Ž), nakladatelství Argo, Praha 2000 a www stránky obce), 9.10. 2010
historie

Dnes nepříliš atraktivní místo souvisí s historií hned dvou šlechtických rodů. Podle zdejší tvrze se psali jak Vratislavové z Mitrovic, tak Mitrovští z Nemyšle. Obec je poprvé v písemných pramenech zmiňována roku 1387. Tehdy je uváděn vladyka Aleš z Mitrovic. Roku 1390 je uváděn Bohuněk, roku 1396 Jindřich, roku 1400 Přibík z Mitrovic. První výslovná zmínka o tvrzi je z let 1432–1436, kdy ji vlastnil Herbert z Otradovic, stoupenec Táborů. Kolem roku 1450 ves vlastnil Jan z Nemyšle a po něm jeho synové Bohuslav a Mikuláš. Jejich potomci, zvaní Mitrovští z Nemyšle, zde zůstali do poloviny 16. století. Od roku 1584 vlastnil tvrz Mikuláš Velemyský z Velemyšlevsi, po něm jeho syn Maxmilián a jeho dědicové. V letech 1629–1659 tvrz patřila Černínům z Chudenic, po nich Petru Vilému z Říčan, a od roku 1670 Vratislavům z Mitrovic. Tehdy už byla stará tvrz částečně zchátralá, okolní příkop byl…  číst dále

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III.díl (S-Ž), nakladatelství Argo, Praha 2000), 9.10. 2010

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Staré Mitrovice

Místa v okolí

 Nové Mitrovice
 morová kaplička
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 kostel sv. Jeronýma
 židovský hřbitov
 Vrchotice
 Jetřichovice
 Měšetice
 Lidkovice
 Smilkov
 Kouty
 Chlístovské menhiry
 Miličín
 Bolechovice
 Martinice
 Dobrohošť
 Obětní kámen
 Zvěřinec
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Buchov
 Beztahov
 Borotín
 dvůr Borotín
 Boží hrob
 kaple Panny Marie
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Nedrahovice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Vojkov
 Nadějkov
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Neustupov
 Křešice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Kosova Hora
 synagoga
 Liderovice
 Štětkovice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Husův sbor
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Vlčkovice
 Chotoviny
 Červený Hrádek
 Balkova Lhota
 Vlksice
 Doubravice
 Vysoký Chlumec
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Obděnice
 nová radnice
 Kovářka
 Ústupenice
 Husova kazatelna
 Jankov
 Suchdol
 Odlochovice
 Poušť sv. Marka
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 kostel sv. Václava
 špýchar
 Drahoušek
 Osečany
 Příčovy
 Třebnice
 Příčovy
 Kňovice
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 nová synagoga
 kostel sv. Václava
 Nalžovice
Základní informace místa
ID místa: 9302
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama