Tvrz Staré Mitrovice souvisí s historií rodů Vratislavů z Mitrovic a Mitrovských z Nemyšle. Ves je zmiňována 1387, tvrz r. 1432. Od r. 1670 vlastní pustnoucí tvrz Vratislavové z Mitrovic. Definitivně zanikla po r. 1736. Na tvrzišti stojí dům čp. 6.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na tvrziště
© Milan Caha 05/2010
Tvrz byla původně věžová stavba čtyřhranného půdorysu, obklopená hlubokým vodním příkopem a valem. Podle smlouvy o dědictví po Bohuslavu Mitrovském z Nemyšle v ní byl dvorek, světnice, komory a síně, věž s krovem, most, vězení ve věži, ranní zvon a hodiny, pivovar a lázně. Ze staveb se dnes nic nedochovalo. Zachovalo se tvrziště, na jehož jádru dnes stojí dům čp. 6. Příkop v zahradě domu je částečně zachován, na severní a severozápadní straně je doposud částečně naplněn vodou.
Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III.díl (S-Ž), nakladatelství Argo, Praha 2000 a www stránky obce), 9.10. 2010
historie

Dnes nepříliš atraktivní místo souvisí s historií hned dvou šlechtických rodů. Podle zdejší tvrze se psali jak Vratislavové z Mitrovic, tak Mitrovští z Nemyšle. Obec je poprvé v písemných pramenech zmiňována roku 1387. Tehdy je uváděn vladyka Aleš z Mitrovic. Roku 1390 je uváděn Bohuněk, roku 1396 Jindřich, roku 1400 Přibík z Mitrovic. První výslovná zmínka o tvrzi je z let 1432–1436, kdy ji vlastnil Herbert z Otradovic, stoupenec Táborů. Kolem roku 1450 ves vlastnil Jan z Nemyšle a po něm jeho synové Bohuslav a Mikuláš. Jejich potomci, zvaní Mitrovští z Nemyšle, zde zůstali do poloviny 16. století. Od roku 1584 vlastnil tvrz Mikuláš Velemyský z Velemyšlevsi, po něm jeho syn Maxmilián a jeho dědicové. V letech 1629–1659 tvrz patřila Černínům z Chudenic, po nich Petru Vilému z Říčan, a od roku 1670 Vratislavům z Mitrovic. Tehdy už byla stará tvrz částečně zchátralá, okolní příkop byl…  číst dále

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III.díl (S-Ž), nakladatelství Argo, Praha 2000), 9.10. 2010

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Staré Mitrovice

Místa v okolí

 Nové Mitrovice
 morová kaplička
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 kostel sv. Jeronýma
 židovský hřbitov
 Vrchotice
 Uhřice
 Jetřichovice
 Měšetice
 Libenice
 Lidkovice
 Smilkov
 Kouty
 Miličín
 Chlístovské menhiry
 Miličín
 Bolechovice
 Martinice
 Dobrohošť
 Obětní kámen
 Zvěřinec
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Buchov
 Beztahov
 dvůr Borotín
 Borotín
 kaple Panny Marie
 Boží hrob
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Nedrahovice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Vojkov
 Nadějkov
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Neustupov
 Křešice
 kostel sv. Martina
 Nemyšl
 Vrchotovy Janovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Kosova Hora
 synagoga
 Liderovice
 Štětkovice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Husův sbor
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Vlčkovice
 Chotoviny
 Červený Hrádek
 Balkova Lhota
 Vlksice
 Doubravice
 Vysoký Chlumec
 Obděnice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 Kovářka
 Ústupenice
 Husova kazatelna
 Jankov
 Suchdol
 Odlochovice
 Poušť sv. Marka
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 kostel sv. Václava
 špýchar
 Drahoušek
 Osečany
 Příčovy
 Třebnice
 Příčovy
 Kňovice
 židovský hřbitov
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 nová synagoga
 kostel sv. Václava
 Nalžovice
Základní informace místa
ID místa: 9302
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama