Zřícenina hradu. Založení hradu nejasné (falešná listina datována r. 1265). Nejstaršími známými majiteli hradu jsou pánové z Velešína. Beneš z Velešína prodal Sokolčí r. 1387 Oldřichovi z Rožmberka, který hrad, snad později, připojil k Novým Hradům. R. 1541 hrad pustý.
Hlavní obrázek místa
© PETR HAVLÍK 8/2005
Jde o malý hrad blokové dispozice, postavený zřejmě v první polovině 14. století. Na poměrně rozsáhlé předhradí byly objeveny relikty větší podsklepené budovy s rizalitem. Průběh příkopu okolo předhradí je u vstupu přerušen – je možné, že v klidnějším 14. století nebylo opevnění jádra dokončeno a místo plánovaného mostu přes příkop zde zůstal průjezd do předhradí nevykopaný. Do jádra v podobě protáhlého trojúhelníka se vstupovalo branou nad zděným příkopem, čelo dále chránila čtverhranná věž v severozápadním nároží. Za čelem hradu bylo malé nádvoří, které ze severu ohraničoval palác, z jihu (od řeky) k hradbě přiložené další stavení. Západní část jádra byla zřejmě zastavěna celá.
Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000; Dodatky 3, Libri, Praha 2008), 2.1. 2012
historie

Hrad Sokolčí stával u obce Děkanské Skaliny na ostrohu nad údolím Černého potoka. O vzniku hradu nejsou spolehlivé zprávy. Padělaná listina z 15. století tvrdí, že král Přemysl Otakar II. potvrdil r. 1264 Vokovi z Rožmberka koupi hradu od Janáka z Vodic. Ve skutečnosti patřil hrad pánům z Velešína a teprve od Beneše z Velešína jej v r. 1387 koupil Oldřich z Rožmberka a připojil k novohradskému panství. V zápisu do obnovených desk zemských v roce 1541 se uvádí hrad Sokolčí jako zbořený. Dosud jsou patrné zbytky příkopu a valu, trosky hranolové věže a paláce.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Půdorys místa

Terénní náčrt jádra hradu podle Z. Hefnera (doplněn sever)
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů – Dodatky 2, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Děkanské Skaliny

Místa v okolí

 Černá
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Floriána
 radnice
 Pořešín
 Slabošovka
 radnice
 morový sloup
 Louzek
 Omlenička
 Čížkrajice
 kostel sv. Ondřeje
 Žumberk
 Velešín
 Buškův hamr
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Tichá
 Kamenná věž
 Trhové Sviny
 Kraví hora
 Sedlo
 kostel sv. Jiljí
 Holkov
 kostel sv. Anny
 Svébohy
 Hrádek
 Římov
 Zlatá Ktiš
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 Komařice
 Cuknštejn
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Ostrolovský Újezd
 Bartochov
 ZOO Dvorec
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 Rožmberk
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 hradiště Záluží
Základní informace místa
ID místa: 515
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama