Původně románský, v gotice vícekrát přestavěný farní kostel podhorského městečka.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu
© Ivan Grisa, 08/2003
Horní Stropnice leží na silnici z Nových Hradů do Kaplice. Přímo v obci je kemp s koupalištěm a sportovní hala. Lze odtud nastoupit na několik turistických cest k cílům v okolí (Dobrá Voda s Kraví horou, Cuknštejn, Nové Hrady a Terčino údolí).
Ivan Grisa, 9.6. 2008
popis

K mohutné románské věži se připojuje směrem k východu pětiboce uzavřený presbytář s vnějšími opěráky a křížovou klenbou, směrem k západu síňové trojlodí z 15. století síťově zaklenuté. Na severní straně věže stojí obdélná kaple sv. Kateřiny (původní sakristie), zaklenutá jedním polem křížové a jedním polem hvězdové klenby. Jižní stranu věže kryje nová sakristie z 18. století. Před trojlodím na západní straně stojí hranolová hodinová věž a schodiště na kruchtu. Vnější vzhled kostela je prostý, okna presbytáře jsou lomená s kružbami, okna trojlodí pravoúhlá. Románská věž má v posledním patře sdružená okénka, kryje ji vysoká stanová střecha. Vnitřní zařízení kostela je převážně barokní.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 8.6. 2008

historie

Kostel sv. Mikuláše v Horní Stropnici

Nejstarší památka podhorského poddanského městečka, založeného koncem 13. století nad údolím říčky Stropnice na samém úpatí Novohradských hor. Z původního románského kostelíka se zachovala věž, stojící dnes mezi presbytářem a trojlodím. Postupně byl rozšiřován a upravován ve 14. století, po požáru roku 1486, roku 1567. V 18. století přistavěna dnešní sakristie na jižní straně hlavní věže, v 19. pak schodiště na kruchtu severně od vstupní věže v západním průčelí. V 90. letech 20. století důkladně opraven.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 8.6. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela, černě románské zdivo, šrafovaně gotické, tečkovaně barokní, neznačené mladší
© kol.: Umělecké památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Horní Stropnice

Místa v okolí

 Cuknštejn
 Svébohy
 Kraví hora
 kostel sv. Anny
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Buquoyská hrobka
 Žumberk
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Čížkrajice
 radnice
 morový sloup
 Zlatá Ktiš
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 Sokolčí
 ZOO Dvorec
 Černá
 boží muka
 Slabošovka
 Nový Dvůr
 kamenný most
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 Borovany
 Trocnov
 Komařice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Horní Stropnice
Husova 2
373 33 Nové Hrady
Tel: 386 301 327
novehrady@familimariens.org
Základní informace místa
ID místa: 6335
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama