Výklenková kaple přiléhající k západní stěně domu čp. 109 nedaleko hradu. Postavena pravděpodobně v první třetině 19. století. Zděná stavba obdélného půdorysu s pravoúhlou nikou v průčelí, s volutovým štítem a krytá sedlovou taškovou střechou. V nice socha sv. Jana Nepomuckého. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 11/2022
Nové Hrady - německy Gratzen - jsou město nedaleko rakouských hranic, asi 30 km jihovýchodně od Českých Budějovic. Ve středověku bylo významnou pohraniční pevností. V písemných pramenech je zde zmiňováno slovanské hradiště a ve 13. století vrcholně středověký hrad, patřící rodu Vítkovců. Historické jádro je městskou památkovou zónou. Je zde spousta památek, z nichž nejvýznamnější jsou hrad, Buquoyská rezidence a nový zámek se zámeckým parkem, ze sakrálních památek kostel sv. Petra a Pavla, u něj pak klášter servitů Božího milosrdenství rodiny Panny Marie a hrobka hraběcího rodu Buquoyů na hřbitově. Z nejbližšího okolí vyniká Terčino či Tereziino údolí - národní přírodní památka s romantickými stavbami, umělým vodopádem a tvrzí Cuknštejnem a přírodní památka Sokolí hnízdo a Bažantnice. Město leží na silnicích II/154 Kaplice-Třeboň a II/156 České Budějovice-Nové Hrady. Dále zde vede kolem nového zámku silnice na hraniční přechod s Rakouskem Nové Hrady-Pyhabruck; u přechodu se nalézají hraniční kameny. V místní části Byňově-Jakuli, cca 5 km od vlastního města je železniční stanice Nové Hrady na trati č. 199 České Budějovice-České Velenice-Gmünd. Procházejí tudy cyklostezky 34, EV13, GW Rožmberského dědictví a 34,1048,EV13, Paměti Vitorazska a Paměti Novohradska; dále červená turistická stezka-Stezka Českem, která prochází městem; s modrou odbočkou u nového zámku směrem na PP Sokolí hnízdo a bažantnice a Petříkov (vlaková zastávka na trati č. 199 České Budějovice-České Velenice-Gmünd).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.11. 2022
popis

Výklenková kaple v mírném svahu ohraničeném kamennou zídkou; přiléhá těsně k západní stěně domu čp. 109 při cestě k nedalekému hradu. Byla postavena pravděpodobně v první třetině 19. století. Je součástí zástavby historického centra. Je to zděná stavba na obdélném půdorysu. V průčelí se otvírá pravoúhlou nikou, která je uzavřena dvoukřídlými dvířky. Nad korunní římsou vystupuje volutový štít s lemovanými rameny ukončený stlačeným obloukem. V ploše štítu je oválné okénko, nad nímž je štukový symbol Nejsvětější Trojice ve tvaru Božího oka. Na vrcholu štítu je pak osazena koule. Krytá je sedlovou taškovou střechou. Interiér kaple je plochostropý a je v něm osazena na menze socha sv. Jana Nepomuckého. Kaple je památkově chráněná od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 24.11. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nové Hrady

Místa v okolí

 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 pivovar
 kaple Panny Marie
 Nové Hrady
 Buquoyská hrobka
 Cuknštejn
 Světví
 Svébohy
 kostel sv. Mikuláše
 Žumberk
 kostel sv. Anny
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Kraví hora
 Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 Červené blato
 Žofinka
 Čížkrajice
 Veterán Muzeum-Roděj
 fara
 Trhové Sviny
 dřevěný betlém
 Buškův hamr
 ZOO Dvorec
 radnice
 morový sloup
 Dvorec
 Zlatá Ktiš
 boží muka
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Hluboká u Borovan
 kamenný most
 kostel sv. Zikmunda
 Nežetice
 pranýř
 Borovany
 boží muka
 radnice
 boží muka
 kaple
 kříž
 výklenková kaple
 Újezdec
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 boží muka
 Trocnov
 pomník Šimona Nitzka
 rozcestník
 kovárna
Základní informace místa
ID místa: 16866
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama