Původně gotický jednolodní kostel s pravoúhle ukončeným presbytářem, věží, sakristií a předsíňkou. Doložen r. 1261, oprava po husitských válkách až do r. 1500. Vnitřní zařízení z poč. 19. století. Věž se opakovaně zřítila v r. 1593 a 1845. V r. 1870 opravena chrámová loď a přistavěna sakristie.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od západu
© Jaroslav Špiroch 02/2022
Rychnov u Nových Hradů je vesnice (do roku 1948 Německý Rychnov, německy Deutsch Reichenau) nacházející se v podhůří Novohradských hor. První písemná zmínka o ní je z roku 1261. Její dominantou je zde uvedený gotický kostel sv. Jiljí ze 13. století, dále boží muka a zemědělské usedlosti tzv. typu vierkant - původní selské čtyřstranné dvorce. Vsí prochází silnice I/154 a má autobusové spojení s Trhovými Sviny, Horní Stropnicí a Benešovem nad Černou. Prochází jí modrá turistická stezka a cyklostezka 1191, Paměti Slepičích hor.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 1.4. 2022
popis

Kostel je poprvé zmiňován k roku 1261. Během husitských válek byl poničen a jeho opravy byly dokončeny v roce 1500 - portál do lodi a u skrytého schodiště na věž. V letech 1593 a 1845 se zřítila věž. V roce 1870 byla opravena klenba a opěrné pilíře chrámové lodi; v témže roce byla přistavěna i sakristie. V 90. letech 20. století proběhla rekonstrukce vnějších částí kostela. Je to původně gotický orientovaný jednolodní kostel s pravoúhle zakončeným presbytářem a obdélnou sakristií v ose, s předsíní po jižní straně a s hranolovou věží v západním průčelí; po severní straně věže je novější kryté schodiště s druhotně osazeným pozdně gotickým sedlovým portálem. Věž má renesanční kvádrování v omítce, má velká obdélná polokruhově sklenutá okna a je kryta cibulovou měděnou bání se zvoničkou a křížem. Chrámová loď má obdélná, polokruhově zakončená okna a je krytá sedlovou šindelovou…  číst dále

Umělecké památky Čech 3, kolekt., Academia1980; Jaroslav Špiroch., 1.4. 2022

historie

Bartoloměj Josef Trillsam

Bartoloměj Josef Trillsam (1695-1754) byl významný jezuitský kněz, doktor filozofie a teologie, děkan a rektor Vídeňské univerzity, hradní a dvorní farář císaře Karla VI. a císařovny Marie Terezie. Byl též zakladatelem nadace pro chudé studenty ve svém rodišti. Původní pamětní deska byla stržena za socialismu a znovuodhalena 15.7. 2017 u příležitosti 300. výročí narození Marie Terezie.

Viz pamětní deska; ceskobudejovickydenik.cz;, 1.4. 2022

Půdorys místa

půdorys kostela
© Lavička, Roman: Pozdně gotické kostely na rožmberském panství, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, České Budějovice 2013
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Rychnov u Nových Hradů

Místa v okolí

 Svébohy
 Žumberk
 Kraví hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 radnice
 morový sloup
 Cuknštejn
 Světví
 Čížkrajice
 kaple Panny Marie
 Hrádek
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Zlatá Ktiš
 Buquoyská hrobka
 Sokolčí
 kostel sv. Václava
 Černá
 Olešnice
 Buškův hamr
 Trhové Sviny
 Slabošovka
 kostel sv. Jiří
 Nežetice
 Pořešín
 ZOO Dvorec
 kostel sv. Floriána
 radnice
 Veterán Muzeum-Roděj
 Dvorec
 boží muka
 kamenný most
 Újezdec
 Sedlo
 Safari Park
 kříž
 výklenková kaple
 Ostrolovský Újezd
 kašna
 Nový Dvůr
 Červené blato
 dřevěný betlém
 Louzek
 Šicova kaplička
 Trocnov
 pomník Šimona Nitzka
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Velešín
 Tichá
 vodní nádrž Římov
 kostel sv. Ondřeje
 Kamenná věž
 Římov
 kamenný most
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Horní Stropnice
Husova 2
373 33 Nové Hrady
P. Andrej Ĺudovít Šabo, J.S.S., administrátor, statutární zástupce sídelní (obsazené) farnosti
Tel: + 420 734 263 226
http://www.bcb.cz
andrej.ludovit.sabo@dicb.cz
Základní informace místa
ID místa: 16315
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama