Kotýřina, dříve Chotěřina, je uváděna r. 1291 jako sídlo pánů z Chotěřiny. V r. 1474 ji kupují Hodějovští z Hodějova. Od r. 1527 zde sídlil Jan Hodějovský z Hodějova, mecenáš české kultury. R.1584 ji koupili Švamberkové a připojili k panství Orlík.
Hlavní obrázek místa
místo, kde stávala tvrz
© Milan Caha 09/2009
Poloha panského sídla je v dnešním rozvržení obce stále zřetelná. Tvrz stávala na mírném návrší, chráněná dvěma rybníky Sadnice a Kroupovák. V současné době stojí na tvrzišti tři novodobé usedlosti, z nichž největší je Vlnovský statek čp.1. Na jeho průčelí je umístěna pamětní deska, připomínající Jana Hodějovského z Hodějova. Žádná ze současných budov v sobě pravděpodobně neukrývá významnější fragmenty původního zdiva tvrze. Na sever od dnešní zástavby se snad zachoval drobný zbytek původního valu – dobře zřetelného na katastrálním plánu z roku 1890.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 18.1. 2010
historie

Kotýřina, starším názvem Chotěřina, je poprvé písemně doložena v roce 1291. V roce 1324 je uváděn Svojše z Chotěřiny. K roku 1362 je pak uváděn Předbor z Chotěřiny a po něm jeho bratr Brum. Předbor je považován za zakladatele rodu Předborů z Radešína. Poslední z rodů pánů z Chotěřiny je uváděn v roce 1429 Petřík. V roce 1474 kupuje zdejší tvrz spolu se vsí a okolními majetky Smil z Hodějova, zvíkovský purkrabí. Po jeho smrti na tvrzi sídlil jeho nejstarší syn Rous. Ten byl fanatickým katolíkem, a tak zakázal v kovářovském kostele sloužit podobojí. To bylo pravděpodobně příčinou toho, že jej v roce 1502 v lese Chotině přepadli a zabili jeho vlastní poddaní. Jeho syn, Jan z Hodějova se na rodnou tvrz v roce 1527 vrátil po studiích v zahraničí. V roce 1537 byl Jan jmenován místosudím Království českého a stal se známým mecenášem české kultury. Z Chotěřiny se v té…  číst dále

Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 18.1. 2010

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kovářov

Místa v okolí

 Skalní brána
 Kovářov
 fara
 židovský hřbitov
 kaplička
 špitál
 Žďákovský most
 Lašovice
 kaple sv. Anny
 Voltýřov
 Obrovy hroby
 Onen Svět
 Zahrádka
 Orlík nad Vltavou
 Voltýřov
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 Jenišovice
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 návesní kaple
 synagoga
 Petrovice
 Vrškámen
 Zvíkov
 stará synagoga
 radnice
 stará fara
 nová synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Obděnice
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Varvažov
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Zhoř
 kostel sv. Linharta
 Lety
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Plešiště
 Zalužany
 židovský hřbitov
 Bukovany
 boží muka
 Pořešice
 empírový most
 Vlksice
 Dolní Nerestce
 židovský hřbitov
 Čimelice
 Čimelice
 vyhlídka nad Kamýkem
 výklenková kaple
 Zduchovice
 Vrškamýk
 Červený Újezdec
 Horosedly
 Veselíčko
 Karlov
 kaple Panny Marie
 Rakovice
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Chraštice
 Smolotely
 Zbenice
 Vintíř
 Vysoký Chlumec
 Kupa u Jestřebic
 Poušť sv. Marka
 Skalice
 Vráž
 židovský hřbitov
 Ústupenice
 Cerhonice
 Zběšičky
 Doubravice
 Rtišovice
 Nedrahovice
 Srlín
Základní informace místa
ID místa: 8697
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama