Pozdně gotická tvrz. Na poč. 17. st. renesančně přestavěna a opevněna. Prostá čtyřkřídlá jednopatrová budova s pavlačemi. Na fasádách zbytky renesančních sgrafit. Ojedinělý areál doplňuje přehledná expozice malovaného nábytku v tvrzi.
Hlavní obrázek místa
Žumberk
© Hana Kubikova 06/2006
Žumberk, ležící na úpatí Novohradských hor, je v Čechách ojedinělým příkladem dochované opevněné vsi s tvrzí a kostelem.
21.5. 2003
turistické

Tvrz se nachází v obci Žumberk nedaleko Nových Hradů. Tvrz prošla v posledních let rekonstrukcí a její celkový vzhled s několika baštami a opevněním stojí vskutku za pohled. v tvrzi se nachází převážně lidový nábytek a jsou zde pořádány pravidelné prohlídky.

Vendy, 17.8. 2003

otvíračka

duben: sobota, neděle, svátky 9:00-16:30 květen, červen: denně kromě pondělí 9:00 - 17:00 červenec, srpen: denně kromě pondělí 9:00 - 17:30 září: denně kromě pondělí 9:00 - 17:00 říjen: sobota, neděle, svátky 9:00 - 16:30 expozice tvrze: 40,- plné; 20,- snížené; 80,- cizinci plné; 40,- cizinci snížené

21.5. 2003

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Žumberk

Místa v okolí

 Svébohy
 Hrádek
 Čížkrajice
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Kraví hora
 kostel sv. Anny
 Buquoyská hrobka
 radnice
 morový sloup
 ZOO Dvorec
 boží muka
 kamenný most
 Slabošovka
 Nový Dvůr
 Sokolčí
 Újezdec
 Černá
 Ostrolovský Újezd
 Borovany
 pranýř
 radnice
 Sedlo
 Trocnov
 Pořešín
 Zlatá Ktiš
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Komařice
 kostel sv. Floriána
 radnice
 kamenný most
 Velešín
 kostel sv. Martina
 Římov
 Kamenná věž
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 Louzek
 kostel sv. Ondřeje
Kontaktní informace
Tvrz ŽUMBERK
Roman Josefík
Nové Hrady
373 33
Tel: 386 362 124
http://www.muzeumcb.cz/cz/
Základní informace místa
ID místa: 1525
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama