Pozdně gotická tvrz. Na poč. 17. st. renesančně přestavěna a opevněna. Prostá čtyřkřídlá jednopatrová budova s pavlačemi. Na fasádách zbytky renesančních sgrafit. Ojedinělý areál doplňuje přehledná expozice malovaného nábytku v tvrzi.
Hlavní obrázek místa
© Jan Boukal, 7/2008
Žumberk, ležící na úpatí Novohradských hor, je v Čechách ojedinělým příkladem dochované opevněné vsi s tvrzí a kostelem.
21.5. 2003
turistické

Tvrz se nachází v obci Žumberk nedaleko Nových Hradů. Tvrz prošla v posledních let rekonstrukcí a její celkový vzhled s několika baštami a opevněním stojí vskutku za pohled. v tvrzi se nachází převážně lidový nábytek a jsou zde pořádány pravidelné prohlídky.

Vendy, 17.8. 2003

otvíračka

duben: sobota, neděle, svátky 9:00-16:30 květen, červen: denně kromě pondělí 9:00 - 17:00 červenec, srpen: denně kromě pondělí 9:00 - 17:30 září: denně kromě pondělí 9:00 - 17:00 říjen: sobota, neděle, svátky 9:00 - 16:30 expozice tvrze: 40,- plné; 20,- snížené; 80,- cizinci plné; 40,- cizinci snížené

21.5. 2003

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Žumberk

Místa v okolí

 Svébohy
 Hrádek
 Čížkrajice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kostel sv. Mikuláše
 Cuknštejn
 Buškův hamr
 Trhové Sviny
 Světví
 kaple Panny Marie
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Kraví hora
 Buquoyská hrobka
 kostel sv. Anny
 morový sloup
 radnice
 ZOO Dvorec
 Nežetice
 Dvorec
 boží muka
 kamenný most
 Slabošovka
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Újezdec
 Sokolčí
 kříž
 dřevěný betlém
 výklenková kaple
 Černá
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 Hluboká u Borovan
 Borovany
 pranýř
 Sedlo
 radnice
 Červené blato
 Trocnov
 pomník Šimona Nitzka
 Pořešín
 boží muka
 Šicova kaplička
 Zlatá Ktiš
 kontribuční sýpka
 kostel sv. Jiří
 Komařice
 kovárna
 rozcestník
 kostel sv. Floriána
 radnice
 vodní nádrž Římov
 kamenný most
 kostel sv. Martina
 Velešín
 Římov
 Kamenná věž
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Louzek
 kostel sv. Ondřeje
Kontaktní informace
Tvrz ŽUMBERK
Roman Josefík
Nové Hrady
373 33
Tel: 386 362 124
http://www.muzeumcb.cz/cz/
Základní informace místa
ID místa: 1525
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama