Zděná kaple na obdélném půdorysu. V průčelí mohutný půlkruhový vstupní portál; nad ním je zakončeno průčelí trojúhelným štítem, do jehož středu je vestavěna čtyřboká věž se zvoničkou, krytá stanovou stříškou s dvouramenným křížem.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2023
Štiptoň (německy Winau) je malá vesnice, část města Nové Hrady v okrese České Budějovice. Nachází se asi 1,5 km severovýchodně od města. První písemná zmínka pochází z roku 1359, kdy Vítek z Landštejna vesnici s jinými okolními sídly prodal Rožmberkům. Z pamětihodností kromě shora zmíněné kaple zde najdeme dvojici božích muk (viz samostatná hesla) a u silnice z Nových Hradů do Nakolic, nedaleko kamenolomu, výklenkovou kapličku, která ještě patří do katastrálního území vesnice. Do něho zasahuje i přírodní památka Sokolí hnízdo a bažantnice. Okrajem prochází silnice II/154 Kaplice-Třeboň. Autobusové spojení má s Novými Hrady, blízkou železniční stanicí a krajským městem. Okolím vesnice prochází modrá turistická stezka a protínají jí cyklotrasy č. 1050, GW Rožmberského dědictví a č. 1034 Paměti Vitorazska, Paměti Novohradska.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 1.6. 2023
popis

Zděná kaple na obdélném půdorysu stojí na mírně rozšířeném soklu, který vyrovnává nerovnost terénu. V průčelí má mohutný půlkruhově zakončený vstupní portál, uzavřený ozdobnou kovanou železnou mříží. Průčelí je zakončeno trojúhelným štítem, do jehož středu je vestavěna čtyřboká věž, která je do všech čtyřech stran otevřená obdélnými okny zvoničky; věž je zakryta oplechovanou stanovou stříškou se seříznutým vrcholem, na němž je umístěn železný dvouramenný kříž. Loď kaple je zastřešena sedlovou, valbovou střechou s taškami bobrovkami. Interiér kaple má na zadní straně i po obou bočních stranách půlkruhově zakončené niky. Je v něm bohatá sakrální výzdoba - kříže, socha Panny Marie, obrazy aj. - viz foto.

Jaroslav Špiroch., 1.6. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Štiptoň

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 výklenková kaple
 Nové Hrady
 Buquoyská rezidence
 Buquoyská hrobka
 kamenný kříž
 kašna
 radnice
 výklenková kaple
 kovárna
 Nové Hrady
 kaple Panny Marie
 boží muka
 pivovar
 Terčino údolí
 Cuknštejn
 Světví
 Svébohy
 kostel sv. Mikuláše
 Červené blato
 Vyšné
 Olešnice
 Žofinka
 kostel sv. Václava
 Žumberk
 Hrádek
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Veterán Muzeum-Roděj
 dřevěný betlém
 Čížkrajice
 kostel sv. Mikuláše
 Brouskův mlýn
 Trhové Sviny
 ZOO Dvorec
 Dvorec
 Buškův hamr
 výklenková kaple
 boží muka
 boží muka
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Hluboká u Borovan
 kostel sv. Zikmunda
 kašna
 smírčí kříž
 boží muka
 kamenný most
 kaple
 morový sloup
 radnice
 Zlatá Ktiš
 Borovany
 pranýř
 radnice
 Nežetice
 kříž
 boží muka
 Žofín
 kaple
 výklenková kaple
 boží muka
 Újezdec
 boží muka
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 pomník Šimona Nitzka
 kostel sv. Linharta
 Ledenice
 Mysletín
Základní informace místa
ID místa: 17168
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 2.6.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama