První zmínka o tvrzi je z r. 1220, kdy na ní sídlil Budislav z Kovářova. Funkci panského sídla ztratila po r. 1592 kdy Kovářov připojil Jan Jiří ze Švamberka k Orlíku. Později zde byl hospodářský dvůr. Za pozůstatek tvrze je považováno čp. 25 či 46.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2009
Přesná lokalizace staré kovářovské tvrze není jednoznačná. Starší autoři ji uvádějí západně od kostela, v bezprostředním sousedství hřbitova, a její pozůstatky viděli v mírném návrší s náznaky příkopu a budovou dnešního čp. 46, kdysi součástí velkého hospodářského dvora. Pro tuto lokalizaci nasvědčují i předválečné nálezy klenutých sklepů a kamenných portálků, snad z předhusitské doby. Novější autoři (včetně Pocheho) za pozůstatek tvrze považují sousední čp. 25, které tvoří severovýchodní nároží hospodářského dvora. Tato budova s hlavním průčelím směřujícím na náves má rovněž klenuté sklepy, výrazné opěráky a prokazatelně renesanční části zdiva.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 6.1. 2010
historie

První písemná zmínka o tvrzi Kovářov je z roku 1220, kdy na ní sídlil vladyka Budislav z Kovářova. Druhým známým majitelem je Rynart z Kovářova, který zemřel před rokem 1318. Vývoj obce byl poněkud složitý, ve 14. století byla rozdělena na čtyři díly. Díl s tvrzí vlastnil tehdy rod Brusů z Kovářova (přídomek z Kovářova tehdy používaly i jiné drobné vladycké rody). Významným majitelem tvrze byl Matěj Brus z Kovářova, který získal za zásluhy za obranu Karlštejna od krále Zikmunda v Kovářově i další majetky. Jeho potomci prodali kovářovské majetky Janu a Matěji z Jetřichovic a od nich tvrz v roce 1497 získal Jan z Rožmberka. Celou obec Kovářov s oběma tvrzemi pak do vlastnictví v roce 1592 získal Jan Jiří ze Švamberka, který jej připojil k panství Orlík. Tím ztratila tvrz (stejně jako tvrz Nový Kovářov) funkci panského sídla. Na jejím místě pak vznikl hospodářský dvůr, mnohokrát v dějinách…  číst dále

Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 6.1. 2010

Komentáře

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kovářov

Místa v okolí

 fara
 židovský hřbitov
 Skalní brána
 Kotýřina
 Zahrádka
 kaplička
 kaple sv. Anny
 Lašovice
 špitál
 Onen Svět
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Petrovice
 Jenišovice
 Vrškámen
 Voltýřov
 Žďákovský most
 Voltýřov
 Obrovy hroby
 Orlík nad Vltavou
 Obděnice
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 návesní kaple
 Husova kazatelna
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Zvíkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Zhoř
 Plešiště
 Pořešice
 vodní nádrž Kamýk
 židovský hřbitov
 Vlksice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 kaple Panny Marie
 vyhlídka nad Kamýkem
 Vysoký Chlumec
 Vrškamýk
 Lety
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Varvažov
 Bukovany
 Zduchovice
 Dolní Líšnice
 synagoga
 Skrýšov u Sedlčan
 boží muka
 Zalužany
 Poušť sv. Marka
 židovský hřbitov
 Obětní kámen
 Nadějkov
 empírový most
 Veselíčko
 Smolotely
 Ústupenice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Třebnice
 Zvěřinec
 Doubravice
 Skalice
 Zbenice
 Chraštice
 Kupa u Jestřebic
 Nedrahovice
 kostel sv. Václava
 špýchar
 Karlov
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Opařany
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 8569
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama