Novogotická hrobka posledních majitelů panství Nové Hrady, hrabat z rodu Buquoy, byla postavena v letech 1890–92 podle projektu Josefa Schulze na zdejším novém hřbitově, založeném ve východní části města roku 1810. Mosaika v tympanonu dílem Maxe Švabinského.
Hlavní obrázek místa
Hrobka od západu
© Ivan Grisa 08/2003
Hrobka se nachází ve východní části města, na jižní straně Vitorazské ulice (silnice Nové Hrady - hraniční přechod Nové Hrady/Pyhrabruck). Na přiloženém kontaktu lze objednat její prohlídku.
Ivan Grisa, 28.2. 2011
historie

Hrobka rodu Buquoy v Nových Hradech

První generace rodu Buquoy nacházely místo svého posledního odpočinku v hrobce, zřízené pod klášterním kostelem uvnitř města, kterou nechala zřídit vdova po generálu Charlesu Bonaventurovi Buquoy, Marie Magdalena, rozená de Biglia (1573–1653). Po vyčerpání kapacity této hrobky a vzhledem k zákazu pohřbívání uvnitř města bylo nutno zřídit nové rodové pohřebiště. Jmenovec prvního buquoyského majitele Nových Hradů, hrabě Karl Bonaventura Buquoy, nechal na východní straně nového novohradského hřbitova, založeného roku 1810, postavit podle projektu Josefa Schulze v letech 1890–92 novogotickou patrovou kapli. V přízemí se nachází vlastní hrobka, v patře nad ní bohatě zdobená zádušní kaple. Stavbu vedl hraběcí stavitel Karel Bůžek. Nejvýraznějším prvkem vnější výzdoby je mariánská mosaika od Maxe Švabinského a kamenný reliéf nad portálem přízemí s hraběcím erbem a rodovým heslem "Dieu et mon Roi" (Bohu a mému králi). V hrobce bylo kromě…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 4. díl, Libri 2000 a http://www.kicnovehrady.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=54%3Ahrobka-buquoy&catid=2&Itemid=4, 28.2. 2011

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nové Hrady

Místa v okolí

 Nové Hrady
 Buquoyská rezidence
 kovárna
 Nové Hrady
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Svébohy
 Žumberk
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 Čížkrajice
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 Zlatá Ktiš
 ZOO Dvorec
 morový sloup
 radnice
 boží muka
 Nový Dvůr
 kamenný most
 pranýř
 Borovany
 radnice
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 boží muka
 Trocnov
Kontaktní informace
Kulturní a informační středisko Nové Hrady
náměstí Republiky 46
373 33 Nové Hrady
Tel: 386 362 195; 602 150 208
http://www.kicnovehrady.cz/
kic@novehrady.cz
Základní informace místa
ID místa: 9779
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama