Novogotická hrobka posledních majitelů panství Nové Hrady, hrabat z rodu Buquoy, byla postavena v letech 1890–92 podle projektu Josefa Schulze na zdejším novém hřbitově, založeném ve východní části města roku 1810. Mosaika v tympanonu dílem Maxe Švabinského.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihozápadu
© Jiří Cukr, 06/2010
Hrobka se nachází ve východní části města, na jižní straně Vitorazské ulice (silnice Nové Hrady - hraniční přechod Nové Hrady/Pyhrabruck). Na přiloženém kontaktu lze objednat její prohlídku.
Ivan Grisa, 28.2. 2011

  historie

  Hrobka rodu Buquoy v Nových Hradech
  První generace rodu Buquoy nacházely místo svého posledního odpočinku v hrobce, zřízené pod klášterním kostelem uvnitř města, kterou nechala zřídit vdova po generálu Charlesu Bonaventurovi Buquoy, Marie Magdalena, rozená de Biglia (1573–1653). Po vyčerpání kapacity této hrobky a vzhledem k zákazu pohřbívání uvnitř města bylo nutno zřídit nové rodové pohřebiště. Jmenovec prvního buquoyského majitele

  Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 4. díl, Libri 2000 a http://www.kicnovehrady.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=54%3Ahrobka-buquoy&catid=2&Itemid=4, 28.2. 2011
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nové Hrady

  Místa v okolí

   Nové Hrady
   Buquoyská rezidence
   kovárna
   Nové Hrady
   Cuknštejn
   kostel sv. Mikuláše
   Svébohy
   kostel sv. Anny
   Žumberk
   Kraví hora
   Olešnice
   kostel sv. Václava
   Hrádek
   Čížkrajice
   Trhové Sviny
   Buškův hamr
   Zlatá Ktiš
   ZOO Dvorec
   morový sloup
   radnice
   boží muka
   Nový Dvůr
   kamenný most
   Borovany
   pranýř
   radnice
   Újezdec
   Ostrolovský Újezd
   boží muka
   Trocnov
  Kontaktní informace
  Kulturní a informační středisko Nové Hrady
  náměstí Republiky 46
  373 33 Nové Hrady
  Tel: 386 362 195; 602 150 208
  http://www.kicnovehrady.cz/
  kic@novehrady.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 9779
  Typ místa: sakrální památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 26.3.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama