Kostel doložen r. 1515, přestavěn v letech 1574–1576 Janem Vlachem, věž z r. 1776. V letech 1784–1876 hrobka Schwarzenbergů. V presbytáři votivní obraz Viléma z Rožmberka a jeho manželek z r. 1576, soudobé fresky. Obklopen rozsáhlým hřbitovem.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2009
Kostel stojí na samém jižním břehu rybníka Svět, od Schwarzenberské hrobky průchod nádhernou dubinou.
Ivan Grisa , 6.4. 2009
historie

Kostel sv. Jiljí v Domaníně doložen r. 1515, přestavěn v letech 1574–1576 Janem Vlachem, věž postavena r. 1776. V letech 1784–1876 sloužil jako hrobka Schwarzenbergů. V presbytáři votivní obraz Viléma z Rožmberka a jeho manželek Kateřiny Brunšvické a Žofie Hohenzollernské (1576), soudobé fresky. Vnitřní zařízení převážně z 19. stol. Obklopen rozsáhlým hřbitovem, ohrazeným kamennou zdí.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol., Umělecké památky Čech, svazek 4, str. 102, Academia 1982, 6.4. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 10 Politický okres třeboňský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Domanín

Místa v okolí

 Třeboň
 pivovar
 městské opevnění
 radnice
 mariánský sloup
 dům U koníčka
 vodárenská věž
 kaple sv. Víta
 rybník Rožmberk
 Lomnice nad Lužnicí
 Zvíkov u Lišova
 Fuglhaus, Flughaus
 kostel sv. Václava
 Ledenice
 boží muka
 Nový Dvůr
 Chlum u Třeboně
 radnice
 Jemčina
 pranýř
 Stráž nad Nežárkou
 Borovany
 Provod, Prochod
 boží muka
 kamenný most
 ZOO Dvorec
 Trocnov
 Ostrolovský Újezd
 Lásenice
 Újezdec
 Švamberk
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Husova 142/II
379 01 Třeboň
Tel: 384 722 390
http://www.trebon.farnost.cz/
hjpitel@sky.cz
Základní informace místa
ID místa: 7651
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama