Kamenná pilířková boží muka s čtyřbokou kaplicí jsou umístěna na rozcestí v severovýchodní části vesnice. Pravděpodobně z 19. století. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2023
Štiptoň - německy Winau - je malá vesnice, část města Nové Hrady v okrese České Budějovice. Nachází se asi 1,5 km severovýchodně od města. První písemná zmínka pochází z roku 1359, kdy Vítek z Landštejna vesnici s jinými okolními sídly prodal Rožmberkům. Z pamětihodností zde najdeme kapli a mimo shora zmíněná boží muka ještě jedna, stojící opodál u Lomského rybníka. U silnice z Nových Hradů do Nakolic, nedaleko kamenolomu, stojí u silnice výklenková kaplička, která ještě patří do katastrálního území vesnice. Do něho zasahuje i přírodní památka Sokolí hnízdo a bažantnice. Okrajem prochází silnice II/154 Kaplice - Třeboň. Autobusové spojení má s Novými Hrady, blízkou železniční stanicí a krajským městem. Okolím vesnice prochází modrá turistická stezka a protínají jí cyklotrasy č. 1050, GW, Rožmberského dědictví a č. 1034 Paměti Vitorazka, Paměti Novohradska.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 25.5. 2023
popis

Boží muka jsou umístěna na rozcestí v severovýchodní části vesnice. Pochází pravděpodobně z 19. století; typ běžný od 16. století. Jsou kamenná, žulová; na čtyřbokém, dvakrát odstupňovaném podstavci je umístěn čtyřboký pilíř se zkosenými hranami. Na něm je kaplice; v průčelí má obdélný hluboký výklenek, kde je pod sklem nejasný poškozený obrázek; po stranách vytesané kartuše již s nečitelnými nápisy; na zadní straně vytesaný rámeček s půlkruhovým zakončením, hladký. Na vrcholu byl železný křížek, nyní chybí. Památkově chráněná od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 25.5. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Štiptoň

Místa v okolí

 boží muka
 kaple
 výklenková kaple
 Buquoyská hrobka
 kamenný kříž
 Nové Hrady
 boží muka
 Buquoyská rezidence
 kašna
 radnice
 kovárna
 výklenková kaple
 Nové Hrady
 kaple Panny Marie
 pivovar
 Terčino údolí
 Cuknštejn
 Světví
 Vyšné
 Svébohy
 Červené blato
 kostel sv. Mikuláše
 Žofinka
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Žumberk
 Hrádek
 fara
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 kostel sv. Jiljí
 Veterán Muzeum-Roděj
 dřevěný betlém
 Čížkrajice
 Brouskův mlýn
 Trhové Sviny
 ZOO Dvorec
 kostel sv. Zikmunda
 Dvorec
 Buškův hamr
 Nový Dvůr
 boží muka
 Safari Park
 Hluboká u Borovan
 kašna
 boží muka
 kamenný most
 smírčí kříž
 radnice
 morový sloup
 Borovany
 Zlatá Ktiš
 pranýř
 radnice
 kříž
 boží muka
 výklenková kaple
 Žofín
 kaple
 boží muka
 boží muka
 Újezdec
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 kostel sv. Linharta
 Ledenice
Základní informace místa
ID místa: 17169
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama