Barokní zámek, původně tvrz ze 14. stol. V letech1656–72 barokně přestavěna M. Reinerem. V r.1910–11 restaurován architektem M. Blechou. V severovýchodní věži zámku je kaple sv. Serváce se štukovou raně barokní výzdobou. Od r. 2000 majetek státu.
Hlavní obrázek místa
25.7.2005
© Martin Hájek, 02/2008
Při stezce vedoucí z Vitorazska přes jižní Čechy dále do vnitrozemí byla založena, nejspíš za Vítka mladšího z rodu Vítkovců (1213 – 1236), osada pojmenovaná Třeboň, na místě předem upraveném (tříbiti). Po Vítkovi následovali jeho synové Pelhřim (1255, †1261), Ojíř (1255 – 1306) a Vítek (1265 – 1266). Na západním konci tržiště si vystavěli dvorec, oddělený od osady příkopem a dřevěnou hradbou. Uplatňoval se však již jako součást prvního městského opevnění. Osada Třeboň se rychle rozvíjela (r. 1280 se připomíná kostel). Poslední držitel Třeboně z landštejnské větve Vítkovců, Jan, prodal Třeboň bratrům Petru, Joštovi, Oldřichu a Janu z Rožmberka, jejichž potomci vládli Třeboni až do r. 1611. Noví majitelé udělili Třeboni r. 1376 práva královských měst a opevnili ji kamennými hradbami a příkopy, stejně jako hrad, který se tak poprvé v r. 1379 připomíná. Hrad byl již tehdy spojen s městským opevněním přírodními podmínkami a osvědčil se při dvojím obléhání husitskými vojsky (1422, 1425) a při dalších výpadech a průtazích sirotčích vojsk (1433). Oldřich z Rožmberka (1418, †1462), který v Třeboni trvale nesídlil, r. 1456 třeboňský hrad přestavěl. Hrad byl již předtím místem politických schůzek a jednání členů protipoděbradské strany a strakonické katolické jednoty. Důležitá obranná úloha připadla hradu za Oldřichova nástupce Jana z Rožmberka (†1472). Ten stál nejprve na straně Jiřího z Poděbrad, a proto musel třeboňský hrad hájit panství před četnými útoky a vpády znepřátelených stran. Když se r. 1479 ujímal vlády nad rožmberským majetkem Vok z Rožmberka (†1505), vybral si Třeboň za své sídlo. Uklidnění v zemi a spořádanější hospodářské poměry dovolily Vokovi provést řadu stavebních záměrů. Jedním z nich byla přestavba třeboňského hradu v l. 1479 – 1482. Bližší popis tehdejšího hradu se nezachoval a zbytky jeho zdiva jsou ukryty ve…  číst dále
Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, 27.11. 2002
historie

Třeboň 1. Popis.

Kromě Krumlova není v jižních Čechách sídla bohatýrského, k němuž by se tolik skvělých upomínek poutalo, jako zámek Tře boňský. Nebaví nás ani polohou, poněvadž stojí v rovině, ani vý stavností, poněvadž se skládá ze stavení prostých, ale znajíce vše to, co se tu kdy dálo, rádi pozdržíme se v těch místech, kdež jeden z našich nejslavnějších rodův dokonal a jiný rovněž slavný rod v Čechách počátek svůj vzal. Se zálibou, avšak s citem elegickým zříme na ta mnohá stavení okršlek zámecký tvořící, na nichž všude památky Růže nacháhíme; a čehož jinde poskytovala půvabnosť krajiny aneb romantická poliha, to zde nahrazuje historická reflexe, neb skorem každý kámen má svou historii. Třeboň nevzbuzuje my šlének a upomínek romantických; neb jako jest pravda střízliva a neobalena, tak hledí na nás tato stará stavení beze všeho líčení a klamných obalův. Tak se to i má s okolní krajinou. Před našimi zraky otevře se rovina,…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého III., 18.8. 2004

Další texty historie
pověsti

Vodní růže

Kolem dokola Třeboně se lesknou široce rozlité plochy rybníků, nad nimiž se třepotají hejna vodního ptactva. Třeboň se svým zámkem je „vodní růží“, která zkvetla mezi vodami. Proslulé třeboňské rybníky jsou dílem smělého, odvážného ducha regenta (vrchního správce) rožmberského Jakuba Krčína. K nejrozsáhlejším patří rybník Svět, přilehlý k Třeboni. Krčín, pojav myšlenku jej založiti, dal zbourati předměstí, které se v těch místech rozkládalo, a počal na bahnité půdě budovati hráz nového rybníka. Bylo mnoho pochybovačů, kteří pokládali toto dílo za příliš odvážné a marné, a Krčín sám prožil mnoho trudných chvil, když se počaly trhati hráze, sotvaže byl rybník napuštěn. Neustal však v jejich zpevňování, dokud se nepřestaly bortiti a propadati. Místo, kudy probíhala hráz, musilo býti nejprve vytlučeno silným kolím, mezi kolí bylo napěchováno chrastí, aby navážená země měla dostatečnou oporu, dříve nežli se slehne a nežli na ní vzrostou duby,…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Třeboň

Místa v okolí

 mariánský sloup
 městské opevnění
 radnice
 pivovar
 dům U koníčka
 kostel sv. Jiljí
 vodárenská věž
 kaple sv. Víta
 kaple Panny Marie
 kaple
 rybník Rožmberk
 Stará a Nová řeka
 výklenková kaple
 boží muka
 výklenková kaple
 Lomnice nad Lužnicí
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 Fuglhaus
 kostel Všech svatých
 Zvíkov u Lišova
 kostel sv. Václava
 Jemčina
 Stráž nad Nežárkou
 dřevěný betlém
 Chlum u Třeboně
 návesní kaple
 Ledenice
 Hluboká u Borovan
 kaple
 boží muka
 Nový Dvůr
 Safari Park
 Provod, Prochod
 Veterán Muzeum-Roděj
 radnice
 pranýř
 Borovany
 návesní kaple
 boží muka
 Dvorec
 kamenný most
 Lásenice
 ZOO Dvorec
 Trocnov
 fara
 kříž
 výklenková kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Švamberk
 kostel sv. Zikmunda
 výklenková kaplička
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 kovárna
 rozcestník
 Újezdec
 pomník Šimona Nitzka
 boží muka
Kontaktní informace
Třeboň - státní zámek
379 01 Třeboň
Tel: 384 721 193
zamek.trebon@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 846
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.6.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama