Renesanční tvrz z 2. pol. 16. století. Zchátrala po požáru r. 1855. Nyní v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Uhřice-tvrz
© Wikimedia Commons 05/2013
Uhřice jsou malá ves asi s 60 obyvateli, nyní místní část města Sedlec-Prčice, od něhož leží jihozápadně po vedlejší silnici od části Sedlec. Tvrz se nachází nad Uhřickým, později Sedleckým potokem při severním okraji vsi. Vsí prochází žlutá turistická značka z města Sedlec-Prčice na Cunkov a Ounuz.
Jiří Špaček, 2.3. 2022
historie

Uhřice se poprvé připomínají r. 1388, kdy je doložen Ondřej z Uhřic. Další zmínka je z r. 1409 v Deskách dvorských Království českého. V té době už stála v Uhřicích tvrz. Dědictví na uhřické tvrzi získávají páni z Čechtic, kteří se píší sezením na Uhřicích. V 1. pol. 16. stol., kdy byly Uhřice připojeny k Prčici, se tvrz neuvádí, roku 1542 je připomínán pouze poplužní dvůr, ale v témže století, kdy přešly na Vrchotické z Loutkova, byla tvrz obnovena. Kde stála a jak vypadala gotická tvrz, nevíme, současnou stavbu postavili až ve druhé polovině 16. století VRchotičtí z Loutkova. 18. května 1855 tvrz vyhořela, poté byla opravena do současné podoby. V letech 1902–1942 tu ještě hospodařila rodina Herrmannových, po 2. světové válce Státní statek Prčice a r. 1957 získalo statek Jednotné zemědělské družstvo Uhřice. Zbylá část objektu byla ještě v 70. letech 20. století užívána k bydlení. Z objektu zničeného…  číst dále

Fiala Miroslav: Historie Uhřic, 2.3. 2022

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Miroslav Fuchs, Jan Beránek a Jiří Úlovec (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Uhřice

Místa v okolí

 kostel sv. Jeronýma
 Jetřichovice
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 radnice
 Nové Mitrovice
 Měšetice
 Lidkovice
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 Vrchotice
 Chlístovské menhiry
 Obětní kámen
 Zvěřinec
 Libenice
 Bolechovice
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Dobrohošť
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 Nedrahovice
 Nadějkov
 Smilkov
 kostel sv. Prokopa
 Jistebnice
 Martinice
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 Kouty
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Miličín
 Vojkov
 Borotín
 dvůr Borotín
 Miličín
 židovský hřbitov
 Beztahov
 Kosova Hora
 synagoga
 Vlksice
 Obděnice
 Buchov
 Doubravice
 Vysoký Chlumec
 Boží hrob
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 Štětkovice
 Vrchotovy Janovice
 Křešice
 Ústupenice
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Poušť sv. Marka
 Nemyšl
 Vrškámen
 Liderovice
 Neustupov
 Balkova Lhota
 Petrovice
 Pořešice
 synagoga
 Husův sbor
 špýchar
 Chotoviny
 kostel sv. Václava
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 Suchdol
 Dražice
 fara
 Třebnice
 Příčovy
 židovský hřbitov
 Plešiště
 Vlčkovice
 Drahoušek
 Osečany
 Skalice
 Příčovy
 kostel sv. Jiljí
 Kňovice
 kaple sv. Anny
 Jenišovice
 nová synagoga
 stará synagoga
 boží muka
 stará fara
 radnice
 kostel sv. Václava
 Nalžovice
Základní informace místa
ID místa: 16285
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama