Vodní tvrz, založena Petrem I. z Rožmberka před rokem 1349. Poslední zmínka o tvrzi je z roku 1404. Během husitských bouří byla tvrz pravděpodobně zničena husity. Tvrziště bylo poškozeno v letech 1924–25 při výstavbě rybníka.
Hlavní obrázek místa
tvrziště od západu
© Milan Caha 07/2009
Objekt měl podle průzkumu Františka Švingera čtyřúhelníkový tvar o rozměrech cca 44 x 40 m. Obklopen byl vodním příkopem s mostem na jihovýchodní straně. Stavba byla částečně položena na dubových pilotech. Na nárožích byly dvě kruhové věže. Po obvodu ostrova se dochovaly fragmenty stavby a na západ od hráze zbytky valu.
Milan Caha (zdroj: Krausová M.: MALÝ ZÁBAVNÝ PRŮVODCE TÝNEM NAD VLTAVOU A OKOLÍM na www.tnv.cz ), 18.7. 2009
historie

Dolní Bukovsko založil Přemysl Otakar II. jako trhové městečko na spojnici tras z Týna nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí. V roce 1323 jej získal výměnou od Jana Lucemburského Petr I. z Rožmberka. Rožmberkům pak patřilo až do vymření rodu r. 1611. Již Petr I. z Rožmberka vybudoval na pozemku mezi třemi rybníky vodní tvrz. Tvrz je poprvé uváděna již v roce 1349 jako sídlo panství. Rožmberkové se na tvrzi často zdržovali. Poslední zmínka o tvrzi je z roku 1404, kdy je uváděn purkrabí Přibík ze Žimutic. Během husitských bouří byla tvrz pravděpodobně zničena husity. Alois Jirásek dobytí tvrze popisuje v románu Proti všem. Podoba tvrze není známa, v letech 1924–25 bylo tvrziště přeměněno na rybník. Záchranný archeologický průzkum před jeho zničením provedl ředitel bukovské školy František Švinger. Ostrov uprostřed rybníka údajně vznikl stržením destruovaného zdiva tvrze v roce 1925.

Milan Caha (zdroj: Krausová M.: MALÝ ZÁBAVNÝ PRŮVODCE TÝNEM NAD VLTAVOU A OKOLÍM na www.tnv.cz ), 18.7. 2009

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dolní Bukovsko

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 Bzí
 Radonice
 Zálší
 Švamberk
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Dolní Kněžeklady
 Horusický rybník
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 nová radnice
 Weisův dům
 radnice
 Poštovský dům
 měšťanský pivovar
 Talíř
 Branovice
 Litoradlice
 Branovice
 Březnice
 Hněvkovice
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Karlův hrádek
 boží muka
 sousoší Kalvarie
 Dráchov
 Hradec u Dobřejovic
 Provod, Prochod
 kaple sv. Rozálie
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 děkanství
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 kašna
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Víta
 železný most
 Lannův kříž
 Býšov
 Černice
 Svákov
 Baba
 Hamr
 Semenec
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Soběslav
 Lomnice nad Lužnicí
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 hrobka Berchtoldů
 kostel sv. Matěje
 Šternberská vodárna
 synagoga
 městské opevnění
 Neznašov
 židovský hřbitov
 Fuglhaus, Flughaus
 Hluboká nad Vltavou
 Skalice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Myslkovice
 dvůr Vondrov
 rybník Rožmberk
 židovský hřbitov
 Dražíč
Základní informace místa
ID místa: 8063
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama