Ostrůvek v rybníce s terénními zbytky starší branovické tvrze, založené zřejmě na poč. 14. st. a po r. 1500 nahrazené sídlem v sousedním panském dvoře. Předpokládaná existence jediné věžovité stavby, z níž se na tvrzišti dochovaly malé zbytky zdiva.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrziště uprostřed rybníka od jihu
© Filip Matoušek 07/2003
Malé zbytky starší gotické tvrze Branovice najdete asi 200 metrů jihovýchodně od budov poplužního dvora a necelé 4 km východně od Týna nad Vltavou. Tvrziště tvoří malý ostrůvek v prostředním rybníce a je přístupné po dřevěné lávce.
Filip Matoušek, 9.4. 2005
historie

Historie a popis

Nejstarší historická zpráva o Branovicích v písemných pramenech pochází z roku 1396, kdy příslušely k nedalekým Žimuticím. V roce 1535 používá predikát z Branovic Albrecht Býšovec z Býšova, jenž již ale zřejmě sídlil na mladší tvrzi v areálu poplužního dvora. Naše vědomosti o historii a stavební podobě starší branovické tvrze, která stávala na ostrůvku v rybníce nedaleko dnešního dvora, jsou jen velmi malé. Nepravidelný ostrůvek je dnes přístupný po dřevěné lávce a po jeho obvodu jsou místy patrné malé zbytky lomového zdiva bez líců. Dle soudobých analogií lze předpokláadat, že tvrz tvořila jediná jednoduchá věžovitá stavba. Bližší datování jejího vzniku a poznání její stavební podoby by v současné době umožnil jen archeologický výzkum.

Kolektiv: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997, 9.4. 2005

Půdorys místa

půdorys
© Petr Chotěbor (in Encyklopedie českých tvrzí, díl I. A-J, ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dobšice

Místa v okolí

 Branovice
 sousoší Kalvarie
 Dolní Kněžeklady
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Hněvkovice
 Žimutice
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 kostel sv. Víta
 děkanství
 Stará pošta
 kašna
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 radnice
 dům U Modré hvězdy
 dům U Zlaté lodi
 železný most
 Lannův kříž
 boží muka
 Semenec
 Březnice
 boží muka
 Litoradlice
 Bzí
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Štěpána
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 Býšov
 kostel sv. Matěje
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dolní Bukovsko
 Újezdec
 Zálší
 kostel sv. Jiří
 Radonice
 kaple sv. Rozálie
 Černice
 Radětice u Bechyně
 Dražíč
 Karlův hrádek
 Libív
 boží muka
 Dříteň
 hřbitov
 kostel sv. Dismase
 Vysoký Kamýk
 Dobronice
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 Údraž
 Švamberk
 Borovany
 Rataje
 Hradec u Dobřejovic
 Bernartice
 Bernartice
 boží muka
 Želeč
 Chřešťovice
 Kubatův pomník
Základní informace místa
ID místa: 2990
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama