Hrad vznikl během 13. století. R. roku 1601 byl opuštěn. V letech 1698–1699 nechal pražský arcibiskup Jan Josef Breuner postavit na místě tří vykoupených měšťanských domů nový zámek. Od roku 1956 zde sídlí městské museum.
Hlavní obrázek místa
Nejvýraznější pozůstatek hradu
© Jiří Cukr, 08/2004
Zbytky hradu vybudovaného koncem 13. století (byly-li ještě nějaké) padly někdy na přelomu 19. a 20. století za oběť zakladateli tzv. „Bedřichových sadů“ Aloisi Gerstenkornovi. Dnes nepříliš okrasné sady se nacházejí pár desítek metrů od náměstí a zaujímají celou horní plochu návrší o rozměrech menšího fotbalového hřiště. Zde měl stát hrad. Pod terénní vyvýšeninou na konci areálu, která je patrně zbytkem valu, naleznete malou mohylu s pamětní deskou z roku 1912, kterou tamní okrašlovací spolek ocenil zásluhy zakladatele sadů a jeho spolupracovníků. Opodál stojí otáčivé hlediště, jehož zadní stěně by rozhodně prospěl jiný než rezavě-hnědý nátěr (k otáčivému hledišti vede také ukazatel z kruhové křižovatky u mostu přes Vltavu; o hradu zde – celkem logicky – zmínka není…). Kromě mohyly byl jediným námi nalezeným kamenným reliktem můstek, jímž se vstupuje přes příkop do areálu; dle informační cedule (na náměstí) se však v tomto případě jedná pravděpodobně o renesanční obdobu původní gotické stavby. („Pozůstatky hradního křídla“ nad mostem, o nichž se infocedule také zmiňuje, jsme na místě neidentifikovali. Nemohli jsme prozkoumat ani údajně 55 m dlouhé podzemní barokní sklepy, neboť jsou nepřístupné.)
Vítězslav Kotík, 16.7. 2004
historie

K zajištění správy rozsáhlého majetku pražského biskupství při střední Lužnici dal biskup Tobiáš po r. 1279 vybudovat na ostrohu nad Vltavou a Hlivským potokem kamenný hrad. Když Vítkovec Vítek z Hluboké v r. 1289 vyplenil biskupovy vesnice v okolí Týna, vymohl si biskup Tobiáš na králi Václavu II. o rok později (1290) právo opevnit město Týn hradbami. Koncem 14. století týnské biskupské panství zahrnovalo 31 poddanských vsí. R. 1415 pražský arcibiskup Konrád z Vechty zastavil Janovi ze Sobětic i městečko Týn. Na začátku husitské revoluce obojí obsadili táboři. R. 1433 král Zikmund dal týnské panství do správy Oldřichu z Rožmberka s tím, že polovinu panství postoupí Janu mladšímu ze Sobětic. R. 1461 Jiří z Poděbrad zastavil hrad a panství Janovi a Zbyňkovi ze Soběšína, ale později obojí držel Sobětický sám. Také Půta z Rýzmberka se zajímal o zástavu Týna a král Vladislav II. mu r. 1485 dovolil, aby se dohodl…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 Stará pošta
 kostel sv. Víta
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 děkanství
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 nová solnice
 Lannův kříž
 železný most
 Semenec
 Branovice
 hrobka Berchtoldů
 Branovice
 Neznašov
 Hněvkovice
 sousoší Kalvarie
 Vysoký hrádek
 Dolní Kněžeklady
 Újezdec
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Žimutice
 boží muka
 boží muka
 Býšov
 Březnice
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 hřbitov
 Vysoký Kamýk
 Bzí
 Dražíč
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 Dříteň
 Radětice u Bechyně
 Chvalešovice
 kostel sv. Dismase
 boží muka
 Libív
 Údraž
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Bukovsko
 Černice
 Karlův hrádek
 Radonice
 Zálší
 Borovany
 Dobronice
 Bernartice
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Rataje
 Chřešťovice
 boží muka
 Protivín
 Tálínský rybník
 Kubatův pomník
 Švamberk
 Velký Mehelník
 Podolsko
Základní informace místa
ID místa: 522
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 18.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama