Hrad vznikl během 13. století. R. roku 1601 byl opuštěn. V letech 1698–1699 nechal pražský arcibiskup Jan Josef Breuner postavit na místě tří vykoupených měšťanských domů nový zámek. Od roku 1956 zde sídlí městské museum.
Hlavní obrázek místa
Nejvýraznější pozůstatek hradu
© Jiří Cukr, 08/2004
Zbytky hradu vybudovaného koncem 13. století (byly-li ještě nějaké) padly někdy na přelomu 19. a 20. století za oběť zakladateli tzv. „Bedřichových sadů“ Aloisi Gerstenkornovi. Dnes nepříliš okrasné sady se nacházejí pár desítek metrů od náměstí a zaujímají celou horní plochu návrší o rozměrech menšího fotbalového hřiště. Zde měl stát hrad. Pod terénní vyvýšeninou na konci areálu, která je patrně zbytkem valu, naleznete malou mohylu s pamětní deskou z roku 1912, kterou tamní okrašlovací spolek ocenil zásluhy zakladatele sadů a jeho spolupracovníků. Opodál stojí otáčivé hlediště, jehož zadní stěně by rozhodně prospěl jiný než rezavě-hnědý nátěr (k otáčivému hledišti vede také ukazatel z kruhové křižovatky u mostu přes Vltavu; o hradu zde – celkem logicky – zmínka není…). Kromě mohyly byl jediným námi nalezeným kamenným reliktem můstek, jímž se vstupuje přes příkop do areálu; dle informační cedule (na náměstí) se však v tomto případě jedná pravděpodobně o renesanční obdobu původní gotické stavby. („Pozůstatky hradního křídla“ nad mostem, o nichž se infocedule také zmiňuje, jsme na místě neidentifikovali. Nemohli jsme prozkoumat ani údajně 55 m dlouhé podzemní barokní sklepy, neboť jsou nepřístupné.)
Vítězslav Kotík, 16.7. 2004
historie

K zajištění správy rozsáhlého majetku pražského biskupství při střední Lužnici dal biskup Tobiáš po r. 1279 vybudovat na ostrohu nad Vltavou a Hlivským potokem kamenný hrad. Když Vítkovec Vítek z Hluboké v r. 1289 vyplenil biskupovy vesnice v okolí Týna, vymohl si biskup Tobiáš na králi Václavu II. o rok později (1290) právo opevnit město Týn hradbami. Koncem 14. století týnské biskupské panství zahrnovalo 31 poddanských vsí. R. 1415 pražský arcibiskup Konrád z Vechty zastavil Janovi ze Sobětic i městečko Týn. Na začátku husitské revoluce obojí obsadili táboři. R. 1433 král Zikmund dal týnské panství do správy Oldřichu z Rožmberka s tím, že polovinu panství postoupí Janu mladšímu ze Sobětic. R. 1461 Jiří z Poděbrad zastavil hrad a panství Janovi a Zbyňkovi ze Soběšína, ale později obojí držel Sobětický sám. Také Půta z Rýzmberka se zajímal o zástavu Týna a král Vladislav II. mu r. 1485 dovolil, aby se dohodl…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 Stará pošta
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 děkanství
 kostel sv. Víta
 nová solnice
 Lannův kříž
 železný most
 Semenec
 Branovice
 hrobka Berchtoldů
 Branovice
 Neznašov
 Hněvkovice
 sousoší Kalvarie
 Vysoký hrádek
 Dolní Kněžeklady
 Újezdec
 Litoradlice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 boží muka
 boží muka
 Býšov
 Březnice
 Katovna
 Bechyně
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 hřbitov
 Vysoký Kamýk
 Bzí
 kaple sv. Rozálie
 Dražíč
 Dříteň
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 Chvalešovice
 Radětice u Bechyně
 Libív
 Údraž
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 Černice
 Dolní Bukovsko
 Karlův hrádek
 Radonice
 Zálší
 Borovany
 Dobronice
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Rataje
 Chřešťovice
 boží muka
 Protivín
 Tálínský rybník
 Kubatův pomník
 Velký Mehelník
 Švamberk
 Podolsko
Základní informace místa
ID místa: 522
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 18.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama