Hrad vznikl během 13. století. R. roku 1601 byl opuštěn. V letech 1698–1699 nechal pražský arcibiskup Jan Josef Breuner postavit na místě tří vykoupených měšťanských domů nový zámek. Od roku 1956 zde sídlí městské museum.
Hlavní obrázek místa
Nejvýraznější pozůstatek hradu
© Jiří Cukr, 08/2004
Zbytky hradu vybudovaného koncem 13. století (byly-li ještě nějaké) padly někdy na přelomu 19. a 20. století za oběť zakladateli tzv. „Bedřichových sadů“ Aloisi Gerstenkornovi. Dnes nepříliš okrasné sady se nacházejí pár desítek metrů od náměstí a zaujímají celou horní plochu návrší o rozměrech menšího fotbalového hřiště. Zde měl stát hrad. Pod terénní vyvýšeninou na konci areálu, která je patrně zbytkem valu, naleznete malou mohylu s pamětní deskou z roku 1912, kterou tamní okrašlovací spolek ocenil zásluhy zakladatele sadů a jeho spolupracovníků. Opodál stojí otáčivé hlediště, jehož zadní stěně by rozhodně prospěl jiný než rezavě-hnědý nátěr (k otáčivému hledišti vede také ukazatel z kruhové křižovatky u mostu přes Vltavu; o hradu zde – celkem logicky – zmínka není…). Kromě mohyly byl jediným námi nalezeným kamenným reliktem můstek, jímž se vstupuje přes příkop do areálu; dle informační cedule (na náměstí) se však v tomto případě jedná pravděpodobně o renesanční obdobu původní gotické stavby. („Pozůstatky hradního křídla“ nad mostem, o nichž se infocedule také zmiňuje, jsme na místě neidentifikovali. Nemohli jsme prozkoumat ani údajně 55 m dlouhé podzemní barokní sklepy, neboť jsou nepřístupné.)
Vítězslav Kotík, 16.7. 2004
historie

K zajištění správy rozsáhlého majetku pražského biskupství při střední Lužnici dal biskup Tobiáš po r. 1279 vybudovat na ostrohu nad Vltavou a Hlivským potokem kamenný hrad. Když Vítkovec Vítek z Hluboké v r. 1289 vyplenil biskupovy vesnice v okolí Týna, vymohl si biskup Tobiáš na králi Václavu II. o rok později (1290) právo opevnit město Týn hradbami. Koncem 14. století týnské biskupské panství zahrnovalo 31 poddanských vsí. R. 1415 pražský arcibiskup Konrád z Vechty zastavil Janovi ze Sobětic i městečko Týn. Na začátku husitské revoluce obojí obsadili táboři. R. 1433 král Zikmund dal týnské panství do správy Oldřichu z Rožmberka s tím, že polovinu panství postoupí Janu mladšímu ze Sobětic. R. 1461 Jiří z Poděbrad zastavil hrad a panství Janovi a Zbyňkovi ze Soběšína, ale později obojí držel Sobětický sám. Také Půta z Rýzmberka se zajímal o zástavu Týna a král Vladislav II. mu r. 1485 dovolil, aby se dohodl…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 Stará pošta
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 Lannův kříž
 železný most
 Semenec
 U Svaté Anny
 židovský hřbitov
 hrobka Berchtoldů
 Branovice
 Branovice
 Hněvkovice
 sousoší Kalvarie
 Neznašov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 návesní kaple
 Vysoký hrádek
 Dolní Kněžeklady
 Újezdec
 Litoradlice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 boží muka
 boží muka
 Býšov
 Březnice
 boží muka
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 boží muka
 hřbitov
 Vysoký Kamýk
 Bzí
 kovaný kříž I.
 kaple sv. Rozálie
 Dražíč
 návesní kaple
 kostel sv. Vavřince
 kříž
 výklenková kaple
 kříž II.
 kaple
 kostel sv. Jiří
 Dříteň
 Radětice u Bechyně
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 Chvalešovice
 Libív
 Údraž
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Štěpána
 výklenková kaple
 kaple
 kaple Svaté Rodiny
 boží muka
 Hvozdno
 Dolní Bukovsko
 Černice
 Karlův hrádek
 Radonice
 kaple
 Zálší
 Borovany
 Dobronice
 výklenková kaple
 kaple
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Rataje
 Chřešťovice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel Panny Marie
 Protivín
 Tálínský rybník
 Radomilice
 roubená stodola
 Kubatův pomník
 Švamberk
 Velký Mehelník
 výklenková kaplička
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Podolsko
Základní informace místa
ID místa: 522
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 18.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama