Hrad vznikl během 13. století. R. roku 1601 byl opuštěn. V letech 1698–1699 nechal pražský arcibiskup Jan Josef Breuner postavit na místě tří vykoupených měšťanských domů nový zámek. Od roku 1956 zde sídlí městské museum.
Hlavní obrázek místa
Nejvýraznější pozůstatek hradu
© Jiří Cukr, 08/2004
Zbytky hradu vybudovaného koncem 13. století (byly-li ještě nějaké) padly někdy na přelomu 19. a 20. století za oběť zakladateli tzv. „Bedřichových sadů“ Aloisi Gerstenkornovi. Dnes nepříliš okrasné sady se nacházejí pár desítek metrů od náměstí a zaujímají celou horní plochu návrší o rozměrech menšího fotbalového hřiště. Zde měl stát hrad. Pod terénní vyvýšeninou na konci areálu, která je patrně zbytkem valu, naleznete malou mohylu s pamětní deskou z roku 1912, kterou tamní okrašlovací spolek ocenil zásluhy zakladatele sadů a jeho spolupracovníků. Opodál stojí otáčivé hlediště, jehož zadní stěně by rozhodně prospěl jiný než rezavě-hnědý nátěr (k otáčivému hledišti vede také ukazatel z kruhové křižovatky u mostu přes Vltavu; o hradu zde – celkem logicky – zmínka není…). Kromě mohyly byl jediným námi nalezeným kamenným reliktem můstek, jímž se vstupuje přes příkop do areálu; dle informační cedule (na náměstí) se však v tomto případě jedná pravděpodobně o renesanční obdobu původní gotické stavby. („Pozůstatky hradního křídla“ nad mostem, o nichž se infocedule také zmiňuje, jsme na místě neidentifikovali. Nemohli jsme prozkoumat ani údajně 55 m dlouhé podzemní barokní sklepy, neboť jsou nepřístupné.)
Vítězslav Kotík, 16.7. 2004
historie

K zajištění správy rozsáhlého majetku pražského biskupství při střední Lužnici dal biskup Tobiáš po r. 1279 vybudovat na ostrohu nad Vltavou a Hlivským potokem kamenný hrad. Když Vítkovec Vítek z Hluboké v r. 1289 vyplenil biskupovy vesnice v okolí Týna, vymohl si biskup Tobiáš na králi Václavu II. o rok později (1290) právo opevnit město Týn hradbami. Koncem 14. století týnské biskupské panství zahrnovalo 31 poddanských vsí. R. 1415 pražský arcibiskup Konrád z Vechty zastavil Janovi ze Sobětic i městečko Týn. Na začátku husitské revoluce obojí obsadili táboři. R. 1433 král Zikmund dal týnské panství do správy Oldřichu z Rožmberka s tím, že polovinu panství postoupí Janu mladšímu ze Sobětic. R. 1461 Jiří z Poděbrad zastavil hrad a panství Janovi a Zbyňkovi ze Soběšína, ale později obojí držel Sobětický sám. Také Půta z Rýzmberka se zajímal o zástavu Týna a král Vladislav II. mu r. 1485 dovolil, aby se dohodl…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 Stará pošta
 děkanství
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 nová solnice
 Lannův kříž
 železný most
 Semenec
 hrobka Berchtoldů
 Branovice
 Branovice
 Hněvkovice
 sousoší Kalvarie
 Neznašov
 Vysoký hrádek
 Dolní Kněžeklady
 Újezdec
 Litoradlice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Žimutice
 boží muka
 boží muka
 Býšov
 Březnice
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 synagoga
 městské opevnění
 hřbitov
 Vysoký Kamýk
 Bzí
 Dražíč
 kaple sv. Rozálie
 Dříteň
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Dismase
 Chvalešovice
 boží muka
 Radětice u Bechyně
 Údraž
 Libív
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 Černice
 Dolní Bukovsko
 Karlův hrádek
 Radonice
 Zálší
 Borovany
 Dobronice
 Bernartice
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Rataje
 Chřešťovice
 boží muka
 boží muka
 Protivín
 Tálínský rybník
 Kubatův pomník
 Švamberk
 Velký Mehelník
 Podolsko
Základní informace místa
ID místa: 522
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 18.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama