Barokní solnice z r. 1708 od italského stavitele Antonia de Alfieri. Svému účelu sloužila do r. 1830. Poté byla využita jako loděnice (majitel Vojtěch Lanna, později bratři Šílení). Na její fasádě se nalézají zajímavé nástěnné malby.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2009
Týn nad Vltavou byl odedávna důležitým uzlem při přepravě rakouské soli do Čech. V roce 1593 byla ve čtvrti Podskalí vybudována pozdně renesanční solnice. Rozsáhlý dům na pravém břehu Vltavy byl patrový, vlezlo se do něj až 12 000 beček soli. Starou solnici bohužel v Týně nenajdete, byla zbořena v prvé polovině 20. století. Zhruba po sto letech, v roce 1708, byla na protějším břehu Vltavy postavena nová – barokní solnice. Jejím autorem je snad italský stavitel Antonio de Alfieri. Svému původnímu účelu sloužila do roku 1830. Poté ji koupil budějovický loďmistr Vojtěch Lanna a využil ji jako loděnici. Jeho syn budovu později daroval chudinské nadaci. V nové solnici byla po prvé světové válce obnovena loděnice, lodě zde stavěli týnští podnikatelé bratři Šílení. V současné době je budova nevyužitá a (v létě 2009) na prodej. Na její fasádě se dochovaly zajímavé nástěnné malby.
Milan Caha (zdroj: http://www.tynnadvltavou.cz), 9.7. 2009
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 Týn nad Vltavou
 děkanství
 Stará pošta
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 radnice
 Týn nad Vltavou
 dům U Modré hvězdy
 dům U Zlaté lodi
 kostel sv. Víta
 železný most
 Lannův kříž
 Semenec
 Hněvkovice
 Branovice
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 Branovice
 sousoší Kalvarie
 Vysoký hrádek
 Dolní Kněžeklady
 Újezdec
 Litoradlice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Žimutice
 Býšov
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 synagoga
 městské opevnění
 Vysoký Kamýk
 hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Bzí
 Dražíč
 Dříteň
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 Libív
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 Údraž
 Radětice u Bechyně
 kostel sv. Štěpána
 Karlův hrádek
 Dolní Bukovsko
 Radonice
 Černice
 Zálší
 Borovany
 židovský hřbitov
 Dobronice
 boží muka
 Bernartice
 Bernartice
 boží muka
 Rataje
 Chřešťovice
 Protivín
 Tálínský rybník
 Hradec u Dobřejovic
 Kubatův pomník
 Švamberk
 Velký Mehelník
Základní informace místa
ID místa: 7979
Typ místa: technická památka
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama