Pův. románský kostelík s apsidou z konce 11. stol., kolem r. 1270 přístavbou zvětšen na gotický kostel dnešního rozsahu. Regotizační úpravy ze 70. let 19. stol. V presbytáři a sakristii zachovány gotické fresky z pol. 14. stol. Zařízení novogotické. Místní farnost spravována děkanstvím v Protivíně.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek 18. 9. 2016
Ves Myšenec je prvně písemně doložena sice až r. 1331, ale je podstatně starší. Svědčí o tom kostel románského původu patrně z konce 11. století a také zbytky gotického hradu ze 13. století (viz samostatné heslo). Dříve významná ves s kostelem a školou je nyní jen místní částí města Protivína, která má něco přes 200 obyvatel. Myšenec leží na jihozápadním svahu stejnojmenného nevýrazného návrší (425 m n. m.) v těsném sousedství silnice I/20, spojující Protivín s Pískem. Jižní částí vsi prochází zeleně značená turistická trasa od protivínského nádraží, které je vzdáleno asi 2 km a představuje nejbližší možnost železničního spojení. Zelená dále pokračuje podél řeky Blanice k renesanční tvrzi Klokočín (viz samostatné heslo). Souběžně s ní vede také naučná stezka nazvaná Na břehu Blanice. Samotný myšenecký kostel sv. Havla značka míjí. Kostel byl dlouho nepřístupný, až v posledních letech je v letní sezóně pravidelně zpřístupňován v rámci akce „Otevřené brány píseckých kostelů“.
18.11. 2018
historie

Starobylý kostel sv. Havla v Myšenci je románského původu. Samotná ves je sice zmiňována až r. 1331, avšak v souvislosti s podacím právem ke kostelu. Drobný románský kostelík – dnešní sakristie - s apsidou tu podle starších názorů vznikl již ve 12. století. Podle nejnovějších poznatků vznikla sakristie až kolem roku 1260 současně se stavbou gotického kostela, a to zřejmě za účasti stavební huti ze Zvíkova a Písku. Již tehdy vznikla v podstatě dnešní dispozice kostela, do níž významněji zasáhla pouze novogotická přestavba v 70. letech 19. století, která se nejvíce dotkla věže. Kostel sv. Havla je jednolodní stavba s odsazeným pětiboce uzavřeným presbytářem mírně vychýleným z osy. Po jižní straně je umístěna sakristie, v západní části lodi tribuna a před západním průčelím hranolová věž. Na jižní straně lodi se nachází široký hrotitý portál, hrotitý portál najdeme také na vstupní straně věže. Na západní straně lodi ve výši okna…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: UPČ 2, Academia 1978 a různé webové stránky), 18.11. 2018

Komentáře

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Myšenec

Místa v okolí

 Myšenec
 Klokočín
 židovský hřbitov
 Tálínský rybník
 Protivín
 Božovice
 kostel sv. Jiljí
 Kdanský dvůr
 Vysoký Kamýk
 Velký Mehelník
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kamenný most
 hřbitov
 kaple sv. Anny
 železný most
 Vodňany
 Jánský most
 Skočice
 synagoga
 městské opevnění
 Chvalešovice
 zemský hřebčinec
 Jarník
 Údraž
 Chvalešovice
 boží muka
 výklenková kaple
 kostel sv. Štěpána
 Drahonice
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 radnice
 sladovna
 Újezdec
 Písek
 židovský hřbitov
 Kamenný most
 kaple-Kalvárie
 kaple
 kaple
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 výklenková kaple
 kaple
 kostel Panny Marie
 Mladějovice
 Kestřany
 boží muka
 Radomilice
 kostel sv. Martina
 roubená stodola
 Mladějovice
 židovský hřbitov
 Libějovice
 Chřešťovice
 Neznašov
 vodní dílo Kořensko
 Libějovice
 židovský hřbitov
 hrobka Berchtoldů
 Cehnice
 vojenský hřbitov
 U Svaté Anny
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Vysoký hrádek
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 boží muka
 Lomec
 Velký Kamýk
 Libív
 Semenec
 panský dům
 Bavorov
 kaple
 železný most
 kaple Svaté Rodiny
 Podolsko
 Býšov
 Dražíč
 Štěkeň
 návesní kaple
 kříž
 výklenková kaple
 kostel sv. Jiljí
 Tourov
 Čížová
 Kubatův pomník
 Drhovle
 Helfenburk
 Brloh
 boží muka
 boží muka
 Borovany
 Bernartice
 Bernartice
 Dub
 Šamonice
Základní informace místa
ID místa: 13128
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama