Pův. románský kostelík s apsidou z konce 11. stol., kolem r. 1270 přístavbou zvětšen na gotický kostel dnešního rozsahu. Regotizační úpravy ze 70. let 19. stol. V presbytáři a sakristii zachovány gotické fresky z pol. 14. stol. Zařízení novogotické. Místní farnost spravována děkanstvím v Protivíně.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek 18. 9. 2016
Ves Myšenec je prvně písemně doložena sice až r. 1331, ale je podstatně starší. Svědčí o tom kostel románského původu patrně z konce 11. století a také zbytky gotického hradu ze 13. století (viz samostatné heslo). Dříve významná ves s kostelem a školou je nyní jen místní částí města Protivína, která má něco přes 200 obyvatel. Myšenec leží na jihozápadním svahu stejnojmenného nevýrazného návrší (425 m n. m.) v těsném sousedství silnice I/20, spojující Protivín s Pískem. Jižní částí vsi prochází zeleně značená turistická trasa od protivínského nádraží, které je vzdáleno asi 2 km a představuje nejbližší možnost železničního spojení. Zelená dále pokračuje podél řeky Blanice k renesanční tvrzi Klokočín (viz samostatné heslo). Souběžně s ní vede také naučná stezka nazvaná Na břehu Blanice. Samotný myšenecký kostel sv. Havla značka míjí. Kostel byl dlouho nepřístupný, až v posledních letech je v letní sezóně pravidelně zpřístupňován v rámci akce „Otevřené brány píseckých kostelů“.
18.11. 2018
historie

Starobylý kostel sv. Havla v Myšenci je románského původu. Samotná ves je sice zmiňována až r. 1331, avšak v souvislosti s podacím právem ke kostelu. Drobný románský kostelík – dnešní sakristie - s apsidou tu podle starších názorů vznikl již ve 12. století. Podle nejnovějších poznatků vznikla sakristie až kolem roku 1260 současně se stavbou gotického kostela, a to zřejmě za účasti stavební huti ze Zvíkova a Písku. Již tehdy vznikla v podstatě dnešní dispozice kostela, do níž významněji zasáhla pouze novogotická přestavba v 70. letech 19. století, která se nejvíce dotkla věže. Kostel sv. Havla je jednolodní stavba s odsazeným pětiboce uzavřeným presbytářem mírně vychýleným z osy. Po jižní straně je umístěna sakristie, v západní části lodi tribuna a před západním průčelím hranolová věž. Na jižní straně lodi se nachází široký hrotitý portál, hrotitý portál najdeme také na vstupní straně věže. Na západní straně lodi ve výši okna…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: UPČ 2, Academia 1978 a různé webové stránky), 18.11. 2018

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Myšenec

Místa v okolí

 Myšenec
 Klokočín
 židovský hřbitov
 Tálínský rybník
 Protivín
 Božovice
 kostel sv. Jiljí
 Kdanský dvůr
 Vysoký Kamýk
 Velký Mehelník
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kamenný most
 hřbitov
 kaple sv. Anny
 železný most
 Vodňany
 Jánský most
 Skočice
 synagoga
 městské opevnění
 Chvalešovice
 zemský hřebčinec
 Jarník
 Údraž
 Chvalešovice
 Drahonice
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 radnice
 sladovna
 Újezdec
 Písek
 židovský hřbitov
 Kamenný most
 kostel sv. Václava
 Mladějovice
 Kestřany
 kostel sv. Martina
 Mladějovice
 židovský hřbitov
 Libějovice
 Chřešťovice
 Neznašov
 Libějovice
 hrobka Berchtoldů
 Cehnice
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Vysoký hrádek
 boží muka
 Lomec
 Velký Kamýk
 Libív
 Semenec
 panský dům
 Bavorov
 železný most
 Podolsko
 Býšov
 Dražíč
 Štěkeň
 kostel sv. Jiljí
 Tourov
 Čížová
 Kubatův pomník
 Drhovle
 Helfenburk
 Brloh
 boží muka
 Borovany
 Bernartice
 Bernartice
 Dub
 Šamonice
Základní informace místa
ID místa: 13128
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama