Železný silniční most z r. 1892 podle návrhu J. Mayra a Fr. Schumandla. Stojí na místě významného dřevěného mostu, uváděného v r. 1229. Památkově chráněný most byl zrekonstruován v r. 1996.
Hlavní obrázek místa
most od severozápadu
© Milan Caha 06/2009
Dnešní železný most stojí na místě starého dřevěného mostu přes Vltavu (uváděného již roku 1229). O most – významný strategický bod, kdysi jediný most přes Vltavu mezi Budějovicemi a Prahou – bylo v historii svedeno několik šarvátek, v kronikách je vzpomínaná bitva s francouzskými vojsky 9. října roku 1744 za války o rakouské dědictví. Kovová konstrukce o dvou šedesátimetrových polích vznikla v roce 1892 podle návrhu zemského vrchního inženýra Josefa Mayra a ing. Františka Schumandla. Stavba probíhala od 2. května 1892, 4. listopadu byl most vysvěcen a předán veřejnosti. V roce 1996 byl most dle projektů brněnské kanceláře ing. A. Pechala rekonstruován. V souvislosti s projektem splavnění Vltavy z Českých Budějovic je existence mostu ohrožena, protože pod ním neprojedou větší výletní lodě a hausbóty. Proto je v současné době (podzim 2015) v jednání další budoucnost památkově chráněného mostu. Ve hře jsou dvě varianty: přenesení mostu k solnici a jeho náhrada novým mostem nebo úprava mostovky jako částečně zvedací.
Milan Caha, (Dušan Josef: Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2002), 12.6. 2009
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 kašna
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 Semenec
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 Hněvkovice
 Branovice
 Branovice
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Prokopa
 Vysoký hrádek
 Újezdec
 návesní kaple
 Dolní Kněžeklady
 Litoradlice
 Žimutice
 Býšov
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 boží muka
 Katovna
 Bechyně
 hřbitov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Vysoký Kamýk
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 Dražíč
 kaple
 návesní kaple
 kříž
 výklenková kaple
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Vavřince
 Údraž
 Chvalešovice
 Dříteň
 Bzí
 kovaný kříž I.
 kostel sv. Dismase
 kříž II.
 boží muka
 Libív
 Chvalešovice
 kostel sv. Jiří
 Radětice u Bechyně
 kostel sv. Štěpána
 výklenková kaple
 kaple Svaté Rodiny
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 Hvozdno
 Karlův hrádek
 Černice
 Dolní Bukovsko
 Radonice
 Borovany
 Zálší
 výklenková kaple
 kaple
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Bernartice
 Dobronice
 Chřešťovice
 boží muka
 Rataje
 boží muka
 Tálínský rybník
 Protivín
 boží muka
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 katovna u Nymburských
 Radomilice
 roubená stodola
 Velký Mehelník
 Kubatův pomník
 Švamberk
 výklenková kaplička
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Podolsko
Základní informace místa
ID místa: 7920
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama