Železný silniční most z r. 1892 podle návrhu J. Mayra a Fr. Schumandla. Stojí na místě významného dřevěného mostu, uváděného v r. 1229. Památkově chráněný most byl zrekonstruován v r. 1996.
Hlavní obrázek místa
most od severozápadu
© Milan Caha 06/2009
Dnešní železný most stojí na místě starého dřevěného mostu přes Vltavu (uváděného již roku 1229). O most – významný strategický bod, kdysi jediný most přes Vltavu mezi Budějovicemi a Prahou – bylo v historii svedeno několik šarvátek, v kronikách je vzpomínaná bitva s francouzskými vojsky 9. října roku 1744 za války o rakouské dědictví. Kovová konstrukce o dvou šedesátimetrových polích vznikla v roce 1892 podle návrhu zemského vrchního inženýra Josefa Mayra a ing. Františka Schumandla. Stavba probíhala od 2. května 1892, 4. listopadu byl most vysvěcen a předán veřejnosti. V roce 1996 byl most dle projektů brněnské kanceláře ing. A. Pechala rekonstruován. V souvislosti s projektem splavnění Vltavy z Českých Budějovic je existence mostu ohrožena, protože pod ním neprojedou větší výletní lodě a hausbóty. Proto je v současné době (podzim 2015) v jednání další budoucnost památkově chráněného mostu. Ve hře jsou dvě varianty: přenesení mostu k solnici a jeho náhrada novým mostem nebo úprava mostovky jako částečně zvedací.
Milan Caha, (Dušan Josef: Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2002), 12.6. 2009
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Víta
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 Semenec
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 Hněvkovice
 Branovice
 sousoší Kalvarie
 Branovice
 Vysoký hrádek
 Újezdec
 Dolní Kněžeklady
 Litoradlice
 Býšov
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 Katovna
 Bechyně
 hřbitov
 Vysoký Kamýk
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 synagoga
 městské opevnění
 Dražíč
 kaple sv. Rozálie
 Chvalešovice
 Dříteň
 Údraž
 Bzí
 kostel sv. Dismase
 boží muka
 Chvalešovice
 Libív
 kostel sv. Jiří
 Radětice u Bechyně
 kostel sv. Štěpána
 Karlův hrádek
 Černice
 Dolní Bukovsko
 Radonice
 Borovany
 Zálší
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Bernartice
 Dobronice
 Chřešťovice
 Rataje
 Protivín
 Tálínský rybník
 boží muka
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 katovna u Nymburských
 Velký Mehelník
 Kubatův pomník
 Švamberk
 Podolsko
Základní informace místa
ID místa: 7920
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama