CONNECT CONNECTPDO Kašna, Týn nad Vltavou
CONNECTPDO
Barokní žulová kašna, vybudovaná před polovinou 18. století. Na severovýchodním nároží nádrže je vytesáno datum 1759, což je pravděpodobně datum opravy. Původnímu účelu sloužila do vybudování vodovodu r. 1915, dnes dominanta náměstí.
CONNECT
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2009

Barokní žulová kašna, vybudovaná pravděpodobně před polovinou 18. století. Na severovýchodním nároží nádrže je vytesáno datum 1759, což je ale pravděpodobně datum opravy. Kašna sloužila jako hlavní zdroj pitné vody pro obyvatele i domácí zvířata. V roce 1821 bylo napájení dobytka na náměstí zakázáno. Po roce 1915, kdy byl v Týnu nad Vltavou vybudován nový vodovod, ztratila kašna svůj původní účel a zůstala jen jako historická dominanta náměstí.
Milan Caha (zdroj: http://old.tnv.cz), 23.1. 2011
    CONNECT

    Vložit do oblíbených
    Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

    Místa v okolí

    Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function Ciselnik::__construct(), 0 passed in /var/www/hrady/class/class.getformatedtip.php on line 20 and exactly 1 expected in /var/www/hrady/class/class.ciselnik.php:35 Stack trace: #0 /var/www/hrady/class/class.getformatedtip.php(20): Ciselnik->__construct() #1 /var/www/hrady/class/class.mistaokoli.php(53): getFormatedTip->get(Array) #2 /var/www/hrady/https/index_mista_oid.php(225): MistaOkoli->getMista() #3 /var/www/hrady/https/index_oid.php(230): include('/var/www/hrady/...') #4 /var/www/hrady/https/index_hlavni_template.php(278): require('/var/www/hrady/...') #5 /var/www/hrady/https/index.php(614): include('/var/www/hrady/...') #6 {main} thrown in /var/www/hrady/class/class.ciselnik.php on line 35