Starší žimutická tvrz pochází z 2. poloviny 13. století. V r. 1508 při prodeji vsi připomínána jako pustá. Z tvrze zachovány terénní náznaky. Tvrziště volně přístupné.
Hlavní obrázek místa
pohled na tvrziště od kostela sv. Martina
© Jaroslav Špiroch, 05/2018
Žimutice jsou prvně připomínány r. 1261. V současnosti leží asi 8 km jihovýchodně od Týna nad Vltavou na silnici II/147 vedoucí do Veselí nad Lužnicí. Obec se nyní skládá z 8 místních částí, tvořících tři nesouvislé územní celky. Samotné Žimutice mají asi 250 obyvatel, celá obec asi 600. Oblastí neprocházejí žádné turisticky značené stezky ani železniční trať.
1.10. 2017
popis

Tvrz stávala na břehu Žimutického rybníka v severovýchodní části vsi, severovýchodně od kostela sv. Martina a východně od poplužního dvora. Její stavební podoba není známa, neboť z ní zůstalo dochováno pouze oválné tvrziště porušené výstavbou sádek. Jeho opevnění tvořil vnitřní vodní příkop dochovaný v podobě jazykovitých výběžků rybníka, napájeného potokem zvaným Židova strouha, severovýchodně a jihozápadně od jádra a dále vnější příkop, z něhož tu zůstala severní část. Na jaře r. 2008 byly při čištění rybničního dna bagry v prostoru tvrziště nalezeny zlomky keramiky ze 13.-14. století.

Encyklopedie českých tvrzí, 3.díl S-Ž,, kolekt. aut.,,nakl.Argo,2005, Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,D.Kovář,Historicko-vlastivědný spolek v Č.Budějovicích 2011, Jaroslav Špiroch, 1.10. 2014

historie

První přímé zprávy o vsi a tvrzi Žimutice, pův. zvané Žimuntice, pocházejí z rozmezí let 1261-1318, kdy je držel Jindřich ze Žimutic. Jeho potomci drželi statek až do 2. poloviny 15. století, kdy jej získali Kraselovští z Kraselova. Od r. 1454 vystupuje v archivních pramenech Jan ze Žimutic, řečený také Sigmundička z Kraselova (Zikmuntický z Kraselova). V domácích bojích ve 2. polovině 15. století se přidal na stranu krále Jiřího z Poděbrad a proto v r. 1468 byla tvrz přepadena vojáky Zdeňka ze Šternberka. Již v r. 1508 však koupil "Žikmuntice tvrz pustou" se statkem Jan Čábelický ze Soutic za 900 kop a připojil k sousednímu Týnu nad Vltavou. Žimutickou starší tvrz založil zřejmě Jindřich ze Žimutic během 2. poloviny 13. století.

Encyklopedie českých tvrzí, 3.díl S-Ž,, kolekt. aut.,,nakl.Argo,2005, Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,D.Kovář,Historicko-vlastivědný spolek v Č.Budějovicích 2011, Jaroslav Špiroch, 1.10. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Žimutice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Dolní Kněžeklady
 Branovice
 Bzí
 Branovice
 kostel sv. Štěpána
 sousoší Kalvarie
 Hněvkovice
 boží muka
 Březnice
 boží muka
 Dolní Bukovsko
 Litoradlice
 Zálší
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 dům U Modré hvězdy
 Lannův kříž
 železný most
 Radonice
 Semenec
 kostel sv. Jiří
 Býšov
 Vysoký hrádek
 hrobka Berchtoldů
 Katovna
 Černice
 Bechyně
 Neznašov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 kaple sv. Rozálie
 Šternberská vodárna
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Karlův hrádek
 Švamberk
 Újezdec
 Libív
 Horusický rybník
 kaple Kalvárie
 boží muka
 Hradec u Dobřejovic
 Poštovský dům
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 Talíř
 sokolovna
 děkanství
 radnice
 Weisův dům
 Radětice u Bechyně
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Dráchov
 Dražíč
 Baba
 Svákov
 Dobronice
 Želeč
 hřbitov
 Chvalešovice
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 boží muka
 boží muka
 Údraž
 Skalice
 Borovany
 Kubatův pomník
 Lomnice nad Lužnicí
Základní informace místa
ID místa: 11886
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama