Židovský hřbitov u vsi Neznašov založen v první polovině 18. století. Zachováno přibližně 250 náhrobků a zrekonstruovaná márnice z r. 1858 s dochovaným kamenným obřadním stolem k omývání zemřelých.
Hlavní obrázek místa
Neznašov-židovský hřbitov
© Marschnerh 11/2020
Židovský hřbitov je situován necelý kilometr jihovýchodně od vsi Neznašov (část obce Všemyslice) v okrese České Budějovice. Kolem jeho severního okraje prochází trasa naučné stezky zvané Za neznašovským kohoutem doprovázená zelenou turistickou značkou. Neznašov je vesnice, která se nachází asi 5,5 km severně od jaderné elektrárny Temelín. Žije zde přes 550 obyvatel. První písemná zmínka o této vesnici pochází z r. 1407. Sídlila zde jedna větev Kořenských z Terešova, ves měli v držení Vrtbové a jihočeská větev Berchtoldů z Uherčic, která měla zdejší zámek v držení až do 1. poloviny 20. století. Dne 8. října 1744 se u Neznašova odehrálo válečné střetnutí v rámci válek o rakouské dědictví; tuto událost připomínají boží muka mezi Neznašovem a Všemyslicemi.
Jiří Špaček, 12.10. 2022
popis

Židovský hřbitov u Neznašova byl založen v první polovině 18. století, přičemž nejstarší dochovaný náhrobek pochází z r. 1749. Areál byl rozšířen v r. 1858 a pohřby zde probíhaly do 30. let 20. století. Hřbitov ohraničený vysokou zdí bývá zamčen, klíč si však lze vypůjčit ve vsi. Obecní úřad Všemyslice má totiž sídlo v Neznašově. Na hřbitově se nachází přibližně 250 náhrobků a zrekonstruovaná márnice z r. 1858 s dochovaným kamenným obřadním stolem k omývání zemřelých.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 12.10. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Neznašov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16784
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama