Zřícenina hradu. Vybudován v 2. pol. 13. stol. písecko-zvíkovskou stavební hutí pro Přemysla Otakara II. Poprvé zmiň. r. 1273, když zde král vydal listinu. Měl být stavbou reprezentačně prestižního charakteru. Po smrti krále r. 1278 ponechán osudu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Martínek 1995
Severně od Protivína, je možné nalézt ves Myšenec v kteréžto byl stejnojmenný hrad. Z toho se však dochovala pouze brána. Vláčkem do stanice Protivín a asi 1,5 km po neznačené cestě.
28.5. 2002
popis

Zřícenina hrádku leží nad kostelem na svahu kopce. Postupně se rozpadá a podléhá tak neodvratné zkáze. Do vnitřních prostor někdejšího hrádku byly později vestavěny drobné venkovské domky a život tohoto malého sídliště tak destrukční proces značně urychluje. Dnes už můžeme na místě zjistit jen to, že šlo v podstatě o rozlehlou palácovou stavbu s obdélným půdorysem, z níž se zachovala pouze část obvodového zdiva armovaného na nárožích masívními žulovými kvádry. Srovnáme-li dnešní stav s fotografiemi uveřejněnými v Soukupově Soupisu památek píseckého okresu, je zřejmé, jak značně proces rozpadu pokročil. Tehdy (1910) byla ještě v jižní stěně hrádku hrotitou archivoltou ukončená okna s tesaným žulovým ostěním a uvnitř pozůstatky někdejších nádherných sálů s částečně dochovanými ostěními portálků a dokonce s klenební konzolou píseckého typu. Polygonální obrácený jehlanec ukončený houbovitým abakem nesl náběh raně…  číst dále

Gotická architektura v jižních Čechách. Zaklaatelské dílo Přemysla Otakara II. Jiří Kuthan, nakl. Academia. Jaroslav Špiroch , 27.7. 2009

historie

Ve zprávě prácheňských krajských hejtmanů o Píseckých horách ze září roku 1685 se ještě hovoří o někdejším královském "jagerhausu" ve vsi Myšenci. Patrně na tomto hrádku byla vydána Přemyslova listina z 25. ledna 1273. Zachované architektonické detaily, uvedené v popisu hrádku, nám dovolují zařadit myšeneckou stavbu mezi díla písecké huti a klást její vznik do období vlády krále Přemysla Otakara II. – asi ještě do padesátých, či počátku šedesátých let 13. věku. Tento rozlehlý hrádek sloužil jako lovecký dům zasazený do volné přírody. V této souvislosti nemůžeme nevzpomenout na italské lovecké zámky císaře Fridricha II. z rodu Štaufů. I v Myšenci splnila královská huť požadavek náročné královské reprezentace.

Gotická architektura v jižních Čechách. Zakladatelské dílo Přemysla Otakara II. Jiří Kuthan, nakl. Academia. Jaroslav Špiroch , 27.7. 2009

Půdorys místa

půdorys s vyznačením dochovaného zdiva
© Durdík, T. - Kašička, F. - Nechvátal, B.: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku. Písek 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Myšenec

Místa v okolí

 kostel sv. Havla
 Klokočín
 Tálínský rybník
 židovský hřbitov
 Protivín
 Božovice
 kostel sv. Jiljí
 Kdanský dvůr
 Vysoký Kamýk
 Velký Mehelník
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 hřbitov
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 železný most
 Skočice
 Vodňany
 Jánský most
 synagoga
 městské opevnění
 zemský hřebčinec
 Chvalešovice
 Jarník
 Údraž
 Chvalešovice
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Drahonice
 synagoga
 Písek
 sladovna
 radnice
 Kamenný most
 Újezdec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kestřany
 Mladějovice
 kostel sv. Martina
 Mladějovice
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 Libějovice
 Neznašov
 Libějovice
 hrobka Berchtoldů
 Cehnice
 vojenský hřbitov
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Vysoký hrádek
 boží muka
 Lomec
 Velký Kamýk
 Libív
 Semenec
 Bavorov
 panský dům
 železný most
 Podolsko
 Býšov
 Dražíč
 Štěkeň
 Čížová
 kostel sv. Jiljí
 Tourov
 Drhovle
 Kubatův pomník
 Helfenburk
 Brloh
 boží muka
 Borovany
 Bernartice
 Bernartice
 Dub
 Šamonice
Základní informace místa
ID místa: 347
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama