Zřícenina hradu. Vybudován v 2. pol. 13. stol. písecko-zvíkovskou stavební hutí pro Přemysla Otakara II. Poprvé zmiň. r. 1273, když zde král vydal listinu. Měl být stavbou reprezentačně prestižního charakteru. Po smrti krále r. 1278 ponechán osudu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Martínek 1995
Severně od Protivína, je možné nalézt ves Myšenec v kteréžto byl stejnojmenný hrad. Z toho se však dochovala pouze brána. Vláčkem do stanice Protivín a asi 1,5 km po neznačené cestě.
28.5. 2002
popis

Zřícenina hrádku leží nad kostelem na svahu kopce. Postupně se rozpadá a podléhá tak neodvratné zkáze. Do vnitřních prostor někdejšího hrádku byly později vestavěny drobné venkovské domky a život tohoto malého sídliště tak destrukční proces značně urychluje. Dnes už můžeme na místě zjistit jen to, že šlo v podstatě o rozlehlou palácovou stavbu s obdélným půdorysem, z níž se zachovala pouze část obvodového zdiva armovaného na nárožích masívními žulovými kvádry. Srovnáme-li dnešní stav s fotografiemi uveřejněnými v Soukupově Soupisu památek píseckého okresu, je zřejmé, jak značně proces rozpadu pokročil. Tehdy (1910) byla ještě v jižní stěně hrádku hrotitou archivoltou ukončená okna s tesaným žulovým ostěním a uvnitř pozůstatky někdejších nádherných sálů s částečně dochovanými ostěními portálků a dokonce s klenební konzolou píseckého typu. Polygonální obrácený jehlanec ukončený houbovitým abakem nesl náběh raně…  číst dále

Gotická architektura v jižních Čechách. Zaklaatelské dílo Přemysla Otakara II. Jiří Kuthan, nakl. Academia. Jaroslav Špiroch , 27.7. 2009

historie

Ve zprávě prácheňských krajských hejtmanů o Píseckých horách ze září roku 1685 se ještě hovoří o někdejším královském "jagerhausu" ve vsi Myšenci. Patrně na tomto hrádku byla vydána Přemyslova listina z 25. ledna 1273. Zachované architektonické detaily, uvedené v popisu hrádku, nám dovolují zařadit myšeneckou stavbu mezi díla písecké huti a klást její vznik do období vlády krále Přemysla Otakara II. – asi ještě do padesátých, či počátku šedesátých let 13. věku. Tento rozlehlý hrádek sloužil jako lovecký dům zasazený do volné přírody. V této souvislosti nemůžeme nevzpomenout na italské lovecké zámky císaře Fridricha II. z rodu Štaufů. I v Myšenci splnila královská huť požadavek náročné královské reprezentace.

Gotická architektura v jižních Čechách. Zakladatelské dílo Přemysla Otakara II. Jiří Kuthan, nakl. Academia. Jaroslav Špiroch , 27.7. 2009

Půdorys místa

půdorys s vyznačením dochovaného zdiva
© Durdík, T. - Kašička, F. - Nechvátal, B.: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku. Písek 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Myšenec

Místa v okolí

 kostel sv. Havla
 Klokočín
 Tálínský rybník
 židovský hřbitov
 Protivín
 Božovice
 kostel sv. Jiljí
 Kdanský dvůr
 Vysoký Kamýk
 Velký Mehelník
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kamenný most
 hřbitov
 kaple sv. Anny
 železný most
 Vodňany
 Skočice
 Jánský most
 synagoga
 městské opevnění
 zemský hřebčinec
 Chvalešovice
 Jarník
 Údraž
 Chvalešovice
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 Drahonice
 sladovna
 Písek
 radnice
 Kamenný most
 Újezdec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kestřany
 Mladějovice
 kostel sv. Martina
 Mladějovice
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 Libějovice
 Neznašov
 Libějovice
 hrobka Berchtoldů
 Cehnice
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Vysoký hrádek
 boží muka
 Lomec
 Velký Kamýk
 Libív
 Semenec
 panský dům
 Bavorov
 železný most
 Podolsko
 Býšov
 Dražíč
 Štěkeň
 kostel sv. Jiljí
 Čížová
 Tourov
 Drhovle
 Kubatův pomník
 Helfenburk
 Brloh
 boží muka
 Borovany
 Bernartice
 Bernartice
 Dub
 Šamonice
Základní informace místa
ID místa: 347
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama