Klášterní kanonie založená velmožem Hroznatou 1193. Původní dřevěné stavby nahrazovány postupně zděnými (kostel 1232). Po poškození za třicetileté války barokní obnova. Poslední úpravy poč. 20. stol. Rozsáhlou devastaci po 1950 odstraňují od 1990 opravy.
Hlavní obrázek místa
Prelatura a kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 08/2009
Klášter s kostelem Zvěstování panny Marie.
5.8. 2002
historie

Klášter premonstrátů s kostelem Zvěstování Panně Marii v Teplé

Klášter založil v tehdy spoře obydleném náhorním území roku 1193 velmož Hroznata jako naplnění papežského dispensu na účast v křížové výpravě. Původně dřevěné budovy nahrazovaly postupně kamenné objekty (kostel vysvěcen 1232). Roku 1380 zdecimoval komunitu i široké okolí mor. Od té doby se na Tepelsku i v klášteře zvyšoval podíl německy mluvících osadníků. Na rozdíl od většiny českých klášterů přečkal tepelský i díky své odlehlé poloze poměrně úspěšně husitské války, druhá polovina 15. století je dokonce považována za dobu rozkvětu. Těžkou ranou pro komunitu bylo šíření luterství v 16. století. Po druhé pražské defenestraci se v klášteře na útěku ukrývali Vilém Slavata a pražský arcibiskup Jan Lohelius. Klášter byl během třicetileté války několikrát vydrancován (falcká vojska, Švédové 1641, 1648), devastaci dovršil požár roku 1659. Na tyto události navázala po stabilisaci poměrů v zemi velkolepá barokní obnova, která se dotkla celého…  číst dále

Ivan Grisa, dle webové stránky kláštera, 24.7. 2009

okruhy, vstupné

Vstupné 2008 dospělí 100,-Kč děti do 10 let 0,- Kč děti 10-18 let 70,- Kč studenti 70,- Kč důchodci 100,- Kč ZTP po předložení průkazu 70,- Kč Prohlídka s průvodcem zahrnuje konvent, knihovnu a výstavu exponátů ze sbírek klášterního muzea. Do prohlídkové trasy není zařazen kostel, protože ten slouží především k církevním účelům.

Veronika Vaňková, 10.8. 2008

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Klášter Teplá

Místa v okolí

 trojiční sloup
 radnice
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Zahrádecká kyselka
 Rankovice
 Poutnov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 boží muka
 Bezdružice
 Lazurová hora
 kostel sv. Václava
 Milkov
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 Dolní Polžice
 Švamberk
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Siarda
 Bavůrkův kříž
 park Boheminium
 kostel sv. Vavřince
 Pluhův bor
 smírčí kříž
 Hamelika
 Zpívající fontána
 popraviště
 boží muka
 Toužim
 anglikánský kostel
 Kořen
 Kořen
 radnice
 Smraďoch
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Víta
 mariánský sloup
 Hradištský vrch
 panský dům
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Bečov nad Teplou
 Falštejn
 bývalý hotel Central
 Bečov nad Teplou
 Chodová Planá
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Bohušův vrch
 boží muka
 Očín
 Lhota
 Berchembogen
 Planá
 vysílač Krašov
 Daňkov
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Gutštejn
 Bezemín
 Krásenský vrch
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Kladský rybník
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 Cebiv
 Prohořský hrádek
 Brložec
 Sviňomazský hrádek
Kontaktní informace
Kanonie premonstrátů Teplá
návštěvní provoz
č. p. 1
364 61 Teplá, Klášter
Tel: 353 392 732
http://www.klastertepla.cz/
prohlidky@klastertepla.cz
Základní informace místa
ID místa: 1213
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama