Nenápadné obytné stavení má pozdně gotické jádro, v rozsáhlém podzemí se třemi sklepy je unikátní středověká konstrukce trámového stropu s kamenným záklopem, dendrochronologicky datovaná do roku 1484. Stavba prošla řadou úprav a přestaveb. Nyní v soukromém majetku.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu.
Z boku s hlavním vchodem.
© Jiří Schierl, 11/2010
Komárov, pův. zvaný německy Kumerau a katastrálně Komárov u Štědré, je nyní nevelká ves asi s 60 obyvateli, která je místní částí města Toužim. Prochází jí vedlejší silnice, která spojuje Smilov na silnici II/207 s Bezvěrovem na silnici I/20. Historicky je doložena od r. 1358 jako ves s farním kostelem sv. Vavřince.
6.8. 2020
popis

Areál usedlosti č. p. 12 se nachází ve středu severní fronty obdélné návsi, na svažité stavební parcele nad obecním rybníčkem. V přední, dolní části parcely stojí na východě obytné stavení a na západě torzo stáje a chléva, ve střední části při západní hranici parcely pak stojí objekt sýpky. Horní, severní část parcely uzavírá dnešní torzo stodoly. V tomto rozsahu je také areál usedlosti značen na mapě stabilního katastru z roku 1842, všechny stavby jsou značené jako nespalné. Stavebně historický průzkum objektu je teprve v počátcích, zjevně však vykazuje složitější vývoj a první poznatky přinášejí pozoruhodná zjištění. Obytné stavení stojí na mírně lichoběžníkovém půdorysu, je přízemní, kryté sedlovou střechou s polovalbou a zděným lichoběžníkovým štítem v návesním průčelí, na zadním průčelí s bedněným trojúhelným štítem. Z jedné strany je střecha kryta šindelovou krytinou překrytou novějšími eternitovými šablonami,…  číst dále

Jiří Schierl, 29.3. 2014

historie

Toužimsko, ležící v jihovýchodní části Karlovarského kraje, resp. okresu Karlovy Vary, patří z hlediska poznání zdejších stavebních památek a zejména pak lidové architektury spíše k těm méně prozkoumaným regionům Čech. Prolíná se zde stavební oblast lidové architektury české s německou, resp. konstrukční systém roubené a hrázděné architektury, v Komárově např. usedlost č. p. 14. Při terénním průzkumu opuštěné usedlosti č. p. 12 v Komárově byly v roce 2001 zjištěny velmi zajímavé skutečnosti. První písemná zmínka o Komárově pochází sice až z roku 1358, kdy je zde připomínán farní kostel sv. Vavřince, ale sídlo je nepochybně staršího založení. Do roku 1420 byla ves součástí královského zboží při hradu v Nečtinách, pak byla v rukou šlechtických feudálů a od roku 1450 součástí hrádeckého statku s panským sídlem v sousedním Prohořském Hrádku. Objekt někdejší rychty č. p. 12 je považován za jednu…  číst dále

Jiří Schierl, 29.3. 2014

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Komárov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Prohořský hrádek
 Brložec
 Štědrá
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 Vlkošov
 vysílač Krašov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Blažeje
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 kaple Panny Marie
 socha Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Kříže
 Nevděk
 kaple sv. Kříže
 Mazanec
 kaple sv. Floriána
 fara
 kašna
 radnice
 Panský dům
 synagoga
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 židovský hřbitov
 Kokořovský dvůr
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jakuba
 Nečtiny – MPZ
 boží muka
 Březín
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
 Bochov
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple
 Hartenštejn
 Preitenstein
 Nečtiny
 socha Ecce Homo
 Vladař
 kostel sv. Jakuba
 smírčí kříž
 fara
 návesní kaple
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 radnice
 Úterý – MPZ
 boží muka
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Jana a Pavla
 neogotická studna
 kašna
 Budov
 Budov
 kaple Panny Marie
 Hungerberg
 kaple Kaina a Ábela
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 kaple
 Blažkův mlýn
 kostel Všech svatých
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Javorná
 Verušičky
 Chyše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Luka
 Týniště
 Brdo
 synagoga
 Chyše
 kašna
 zámecký pivovar
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Zahrádecká kyselka
 Rankovice
 Radějov
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 kaple sv. Anny
 Libkovice
 Kostrčany
 Hoppova kaple
 Valeč
 mariánský sloup
Kontaktní informace
podstrechou@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 11656
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama