Nenápadné obytné stavení má pozdně gotické jádro, v rozsáhlém podzemí se třemi sklepy je unikátní středověká konstrukce trámového stropu s kamenným záklopem, dendrochronologicky datovaná do roku 1484. Stavba prošla řadou úprav a přestaveb. Nyní v soukromém majetku.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu.
Z boku s hlavním vchodem.
© Jiří Schierl, 11/2010
Komárov, pův. zvaný německy Kumerau a katastrálně Komárov u Štědré, je nyní nevelká ves asi s 60 obyvateli, která je místní částí města Toužim. Prochází jí vedlejší silnice, která spojuje Smilov na silnici II/207 s Bezvěrovem na silnici I/20. Historicky je doložena od r. 1358 jako ves s farním kostelem sv. Vavřince.
6.8. 2020
popis

Areál usedlosti č. p. 12 se nachází ve středu severní fronty obdélné návsi, na svažité stavební parcele nad obecním rybníčkem. V přední, dolní části parcely stojí na východě obytné stavení a na západě torzo stáje a chléva, ve střední části při západní hranici parcely pak stojí objekt sýpky. Horní, severní část parcely uzavírá dnešní torzo stodoly. V tomto rozsahu je také areál usedlosti značen na mapě stabilního katastru z roku 1842, všechny stavby jsou značené jako nespalné. Stavebně historický průzkum objektu je teprve v počátcích, zjevně však vykazuje složitější vývoj a první poznatky přinášejí pozoruhodná zjištění. Obytné stavení stojí na mírně lichoběžníkovém půdorysu, je přízemní, kryté sedlovou střechou s polovalbou a zděným lichoběžníkovým štítem v návesním průčelí, na zadním průčelí s bedněným trojúhelným štítem. Z jedné strany je střecha kryta šindelovou krytinou překrytou novějšími eternitovými šablonami,…  číst dále

Jiří Schierl, 29.3. 2014

historie

Toužimsko, ležící v jihovýchodní části Karlovarského kraje, resp. okresu Karlovy Vary, patří z hlediska poznání zdejších stavebních památek a zejména pak lidové architektury spíše k těm méně prozkoumaným regionům Čech. Prolíná se zde stavební oblast lidové architektury české s německou, resp. konstrukční systém roubené a hrázděné architektury, v Komárově např. usedlost č. p. 14. Při terénním průzkumu opuštěné usedlosti č. p. 12 v Komárově byly v roce 2001 zjištěny velmi zajímavé skutečnosti. První písemná zmínka o Komárově pochází sice až z roku 1358, kdy je zde připomínán farní kostel sv. Vavřince, ale sídlo je nepochybně staršího založení. Do roku 1420 byla ves součástí královského zboží při hradu v Nečtinách, pak byla v rukou šlechtických feudálů a od roku 1450 součástí hrádeckého statku s panským sídlem v sousedním Prohořském Hrádku. Objekt někdejší rychty č. p. 12 je považován za jednu…  číst dále

Jiří Schierl, 29.3. 2014

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Komárov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Prohořský hrádek
 Brložec
 Štědrá
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 Vlkošov
 vysílač Krašov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Blažeje
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Kříže
 Nevděk
 kaple sv. Kříže
 Mazanec
 kaple sv. Floriána
 radnice
 Panský dům
 synagoga
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 fara
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Kokořovský dvůr
 židovský hřbitov
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jakuba
 Nečtiny – MPZ
 boží muka
 Březín
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
 Bochov
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 Hartenštejn
 Preitenstein
 Nečtiny
 Vladař
 smírčí kříž
 kostel sv. Jakuba
 návesní kaple
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 radnice
 Úterý – MPZ
 boží muka
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Jana a Pavla
 neogotická studna
 kašna
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Hungerberg
 kaple Kaina a Ábela
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Blažkův mlýn
 kostel Všech svatých
 kaple
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Javorná
 Verušičky
 Chyše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Luka
 Týniště
 Brdo
 synagoga
 Chyše
 Rankovice
 Radějov
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Bezdružice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Podštěly
 Libkovice
 Kostrčany
 Hoppova kaple
 Valeč
 mariánský sloup
Kontaktní informace
podstrechou@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 11656
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama