Nenápadné obytné stavení má pozdně gotické jádro, v rozsáhlém podzemí se třemi sklepy je unikátní středověká konstrukce trámového stropu s kamenným záklopem, dendrochronologicky datovaná do roku 1484. Stavba prošla řadou úprav a přestaveb. Nyní v soukromém majetku.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu.
Z boku s hlavním vchodem.
© Jiří Schierl, 11/2010
Komárov, pův. zvaný německy Kumerau a katastrálně Komárov u Štědré, je nyní nevelká ves asi s 60 obyvateli, která je místní částí města Toužim. Prochází jí vedlejší silnice, která spojuje Smilov na silnici II/207 s Bezvěrovem na silnici I/20. Historicky je doložena od r. 1358 jako ves s farním kostelem sv. Vavřince.
6.8. 2020
popis

Areál usedlosti č. p. 12 se nachází ve středu severní fronty obdélné návsi, na svažité stavební parcele nad obecním rybníčkem. V přední, dolní části parcely stojí na východě obytné stavení a na západě torzo stáje a chléva, ve střední části při západní hranici parcely pak stojí objekt sýpky. Horní, severní část parcely uzavírá dnešní torzo stodoly. V tomto rozsahu je také areál usedlosti značen na mapě stabilního katastru z roku 1842, všechny stavby jsou značené jako nespalné. Stavebně historický průzkum objektu je teprve v počátcích, zjevně však vykazuje složitější vývoj a první poznatky přinášejí pozoruhodná zjištění. Obytné stavení stojí na mírně lichoběžníkovém půdorysu, je přízemní, kryté sedlovou střechou s polovalbou a zděným lichoběžníkovým štítem v návesním průčelí, na zadním průčelí s bedněným trojúhelným štítem. Z jedné strany je střecha kryta šindelovou krytinou překrytou novějšími eternitovými šablonami,…  číst dále

Jiří Schierl, 29.3. 2014

historie

Toužimsko, ležící v jihovýchodní části Karlovarského kraje, resp. okresu Karlovy Vary, patří z hlediska poznání zdejších stavebních památek a zejména pak lidové architektury spíše k těm méně prozkoumaným regionům Čech. Prolíná se zde stavební oblast lidové architektury české s německou, resp. konstrukční systém roubené a hrázděné architektury, v Komárově např. usedlost č. p. 14. Při terénním průzkumu opuštěné usedlosti č. p. 12 v Komárově byly v roce 2001 zjištěny velmi zajímavé skutečnosti. První písemná zmínka o Komárově pochází sice až z roku 1358, kdy je zde připomínán farní kostel sv. Vavřince, ale sídlo je nepochybně staršího založení. Do roku 1420 byla ves součástí královského zboží při hradu v Nečtinách, pak byla v rukou šlechtických feudálů a od roku 1450 součástí hrádeckého statku s panským sídlem v sousedním Prohořském Hrádku. Objekt někdejší rychty č. p. 12 je považován za jednu…  číst dále

Jiří Schierl, 29.3. 2014

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Komárov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Prohořský hrádek
 Brložec
 Štědrá
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 Vlkošov
 vysílač Krašov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Blažeje
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Kříže
 Nevděk
 kaple sv. Kříže
 Mazanec
 kaple sv. Floriána
 radnice
 Panský dům
 synagoga
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 fara
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Kokořovský dvůr
 židovský hřbitov
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jakuba
 Nečtiny – MPZ
 boží muka
 Březín
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
 Bochov
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 Hartenštejn
 Preitenstein
 Nečtiny
 Vladař
 smírčí kříž
 kostel sv. Jakuba
 návesní kaple
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 radnice
 Úterý – MPZ
 boží muka
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Jana a Pavla
 neogotická studna
 kašna
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Hungerberg
 kaple Kaina a Ábela
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Blažkův mlýn
 kostel Všech svatých
 kaple
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Javorná
 Verušičky
 Chyše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Luka
 Týniště
 Brdo
 synagoga
 Chyše
 Rankovice
 Radějov
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Bezdružice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Podštěly
 Libkovice
 Kostrčany
 Hoppova kaple
 Valeč
 mariánský sloup
Kontaktní informace
podstrechou@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 11656
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama