V lese nedaleko hájovny Na Kokrdech došlo pravděpodobně roku 1620 k vojenskému střetnutí stavovského vojska s císařskou armádou. Dokazují to relikty zemního opevnění dodnes patrné v lese. O bitvě i bojišti máme dosud málo informací.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 04/2017
V lese nedaleko hájovny Na Kokrdech proběhlo na přelomu října a listopadu 1620 vojenské střetnutí stavovských vojáků s císařskou armádou. Zemní opevnění vybudovali vojáci císařské armády krátce poté, co se jim z Olešského lesa podařilo vytlačit vojáky českých stavů. Doloženo je pět šípových zemních objektů, tzv. redanů, schopných pojmout deseti až dvanácti liberní kanóny. Zaměřeno bylo i čtverhranné opevnění pěchoty. Přestože císařská armáda zaznamenala několik dílčích úspěchů, např. dobytí kostela sv. Jiljí na západním předměstí města, nedostatek proviantu a zima ji donutily 5 a 6. listopadu opustit zbudovaná opevnění a postoupit ku Praze. Tam došlo 8. listopadu k rozhodující bitvě na Bílé hoře. První ohledání lokality provedl místní vlastivědní badatel a učitel Jan Renner v roce 1912, který identifikoval 5 zemních opevnění. Povrchový průzkum, provedený za pomoci detektoru kovů, provedený roku 2010 K. Blažkovou, P. Hrnčiříkem a J. Černým, potvrzuje, že zbytky zemního opevnění náleží do období třicetileté války. V následujícím roce provedl, v rámci bakalářské práce, zaměření lokality student ČVUT Jiří Roub. Autor zmíněné práce zanesl zaměřené objekty do rytiny z roku 1620, čímž zdařilým způsobem potvrdil skutečnost, že bitva u Rakovníka proběhla právě zde. Přesto popis vlastní bitvy tedy čeká na historicko-archeologické zhodnocení. Odborná veřejnost se ale právem obává znehodnocení významné památky nelegálními výkopy.
Prudký Martin podle Michal Prensz - Archeologické rozhledy 2012, Historické památky Rakovnicka - Tomáš Bednařík, Jiří Roub - Bakalářská práce 6/2011, 7.7. 2017

Komentáře

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 Hlavačov
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 kostel sv. Martina
 Olešná
 radnice
 mariánský sloup
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 sokolovna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 Senomaty
 Železniční muzeum
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Markéty
 Krušovice
 kostel sv. Kateřiny
 Louštín
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Prokopa
 Všetaty
 Pšovlky
 Francouzský kříž
 Džbán
 synagoga
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Markéty
 Václavy
 Dub
 Zhoř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 fara
 Domoušice
 Hůrky
 židovský hřbitov
 Roviny, Na Rovinách
 Mackova hora
 kostel sv. Mikuláše
 Krakovec
 Trpasličí díra
 kaple sv. Prokopa
 Velká Buková
 kostel sv. Václava
 Pravda
 Slabce
 Oráčov
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Hasen-Marterl
 stará radnice
 kaple sv. Isidora
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 Boží kámen u Sosně
 Křivoklát
 Vrbice
 Pochvalovská stráň
 kostel sv. Petra
 Propadený zámek
 Hřebečníky
 Rychvald
 Smrk
 Třeskonice
 Jivno
 Dřevíč
 Svatý Hubert
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Kozojedy
 Kornhauz
 kostel sv. Vojtěcha
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 lovecký pomník
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Masarykův most
 Želeč
 Strachovice
 Angerbach
 kostel sv. Jiří
 Leontýn
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Líský
 Libořice
Základní informace místa
ID místa: 13451
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama