V lese nedaleko hájovny Na Kokrdech došlo pravděpodobně roku 1620 k vojenskému střetnutí stavovského vojska s císařskou armádou. Dokazují to relikty zemního opevnění dodnes patrné v lese. O bitvě i bojišti máme dosud málo informací.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 04/2017
V lese nedaleko hájovny Na Kokrdech proběhlo na přelomu října a listopadu 1620 vojenské střetnutí stavovských vojáků s císařskou armádou. Zemní opevnění vybudovali vojáci císařské armády krátce poté, co se jim z Olešského lesa podařilo vytlačit vojáky českých stavů. Doloženo je pět šípových zemních objektů, tzv. redanů, schopných pojmout deseti až dvanácti liberní kanóny. Zaměřeno bylo i čtverhranné opevnění pěchoty. Přestože císařská armáda zaznamenala několik dílčích úspěchů, např. dobytí kostela sv. Jiljí na západním předměstí města, nedostatek proviantu a zima ji donutily 5 a 6. listopadu opustit zbudovaná opevnění a postoupit ku Praze. Tam došlo 8. listopadu k rozhodující bitvě na Bílé hoře. První ohledání lokality provedl místní vlastivědní badatel a učitel Jan Renner v roce 1912, který identifikoval 5 zemních opevnění. Povrchový průzkum, provedený za pomoci detektoru kovů, provedený roku 2010 K. Blažkovou, P. Hrnčiříkem a J. Černým, potvrzuje, že zbytky zemního opevnění náleží do období třicetileté války. V následujícím roce provedl, v rámci bakalářské práce, zaměření lokality student ČVUT Jiří Roub. Autor zmíněné práce zanesl zaměřené objekty do rytiny z roku 1620, čímž zdařilým způsobem potvrdil skutečnost, že bitva u Rakovníka proběhla právě zde. Přesto popis vlastní bitvy tedy čeká na historicko-archeologické zhodnocení. Odborná veřejnost se ale právem obává znehodnocení významné památky nelegálními výkopy.
Prudký Martin podle Michal Prensz - Archeologické rozhledy 2012, Historické památky Rakovnicka - Tomáš Bednařík, Jiří Roub - Bakalářská práce 6/2011, 7.7. 2017
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 Hlavačov
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Vysoká brána
 radnice
 mariánský sloup
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 sokolovna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 Senomaty
 smírčí kříž
 Železniční muzeum
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Markéty
 Krušovice
 kostel sv. Kateřiny
 Louštín
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Prokopa
 Všetaty
 Pšovlky
 Francouzský kříž
 Džbán
 synagoga
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Markéty
 Václavy
 Dub
 Zhoř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 fara
 Hůrky
 Domoušice
 židovský hřbitov
 Roviny, Na Rovinách
 kostel sv. Mikuláše
 Mackova hora
 Krakovec
 Trpasličí díra
 kaple sv. Prokopa
 Velká Buková
 kostel sv. Václava
 Pravda
 Slabce
 Oráčov
 kostel sv. Mikuláše
 Hasen-Marterl
 synagoga
 stará radnice
 kaple sv. Isidora
 socha sv. Floriána
 sýpka
 Lom Soseň
 kostel sv. Matouše
 Boží kámen u Sosně
 Křivoklát
 Vrbice
 kostel sv. Petra
 Propadený zámek
 Hřebečníky
 Rychvald
 Smrk
 Třeskonice
 Jivno
 Dřevíč
 kaple sv. Václava
 Svatý Hubert
 kostel sv. Martina
 Kozojedy
 Kornhauz
 kostel sv. Vojtěcha
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 lovecký pomník
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Masarykův most
 Želeč
 Strachovice
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Leontýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Líský
 Libořice
Základní informace místa
ID místa: 13451
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama