Pozdně barokní kaple P. Marie na vrchu Kalvárie u obce Prameny z doby kolem r. 1750 zchátrala po r. 1945, nyní ve zřícenině. Interiér a okolí vyčištěny od sutě a náletových dřevin r. 2012, zdevastovaná křížová cesta z poloviny 19. stol. obnovena r. 2017.
Hlavní obrázek místa
Prameny-kaple P. Marie
© anonym 06/2019
Pozdně barokní kaple Panny Marie z doby kolem r. 1750 stávala na zalesněném vrchu Kalvárie západně od obce Prameny (dříve Sangerberg). V polovině 19. století byla podél cesty ke kapli zřízena asi 900 m dlouhá křížová cesta. Cesta ke kapli začíná na jihozápadním konci obce v místě, kde na modré značce vedoucí po silnici na Mariánské Lázně začíná odbočka k Barochovu prameni. Za posledním domkem na této cestě začínají zastavení obnovené křížové cesty, která pokračují až ke kapli na vrcholu Kalvárie (783 m n.m.).
Jiří Špaček, 24.11. 2022
historie

Pozdně barokní kaple Panny Marie z doby kolem r. 1750 stávala na zalesněném vrchu Kalvárie západně od obce Prameny (dříve Sangerberg). V polovině 19. století byla podél cesty ke kapli zřízena křížová cesta. Její kamenné sloupky byly postaveny okolo r. 1850. Po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce začala kaple chátrat, k čemuž přispělo i začlenění vsi Prameny do vojenského prostoru r. 1950. Na počátku 21. století zůstávalo z bývalé kaple pouze obvodové zdivo zasypané troskami. Po devastaci ve 20. století zůstala bez střechy a krovů, klenbu má prolomenu. Obvodové zdivo je zachováno do výše 1 - 2,5 m po celém obvodu. V r. 2012 přistoupilo občanské sdružení Obnova obce Prameny k vyčištění interiéru kaple a úpravě jejího okolí. Původně byla kaple i se střechou vysoká téměř 6 metrů. Uvnitř bývala dřevěná soška Piety z doby kolem r. 1800. Rovněž křížová cesta byla devastována. Po r. 1977 bylo osm jejích kamenných sloupků…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.11. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Prameny

Místa v okolí

 Barochův pramen
 Mokřady pod Vlčkem
 Kaiserruhe
 Farská kyselka
 Kladské rašeliny
 Smraďoch
 Kladský rybník
 kaple sv. Siarda
 Pluhův bor
 Kladská
 Dominova skalka
 Plikenštejn
 Kynžvart
 Krásenský vrch
 pramen Richard
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 kostel sv. Kateřiny
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Poutnov
 Sirňák
 hornické muzeum
 židovský hřbitov
 boží muka
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Kynžvart
 popraviště
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Krudum
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Mikuláše
 Rankovice
 vodní nádrž Podhora
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Manský dvůr
 Panská rozhledna
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 smírčí kříž
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Těšovice
 Hard
 Berchembogen
 Lazurová hora
 Sokolov
 evangelický kostel
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Medard
 Rusov
 Zahrádecká kyselka
 Lítov
Základní informace místa
ID místa: 16865
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama