Pozdně barokní kaple P. Marie na vrchu Kalvárie u obce Prameny z doby kolem r. 1750 zchátrala po r. 1945, nyní ve zřícenině. Interiér a okolí vyčištěny od sutě a náletových dřevin r. 2012, zdevastovaná křížová cesta z poloviny 19. stol. obnovena r. 2017.
Hlavní obrázek místa
Prameny-kaple P. Marie
© anonym 06/2019
Pozdně barokní kaple Panny Marie z doby kolem r. 1750 stávala na zalesněném vrchu Kalvárie západně od obce Prameny (dříve Sangerberg). V polovině 19. století byla podél cesty ke kapli zřízena asi 900 m dlouhá křížová cesta. Cesta ke kapli začíná na jihozápadním konci obce v místě, kde na modré značce vedoucí po silnici na Mariánské Lázně začíná odbočka k Barochovu prameni. Za posledním domkem na této cestě začínají zastavení obnovené křížové cesty, která pokračují až ke kapli na vrcholu Kalvárie (783 m n.m.).
Jiří Špaček, 24.11. 2022
historie

Pozdně barokní kaple Panny Marie z doby kolem r. 1750 stávala na zalesněném vrchu Kalvárie západně od obce Prameny (dříve Sangerberg). V polovině 19. století byla podél cesty ke kapli zřízena křížová cesta. Její kamenné sloupky byly postaveny okolo r. 1850. Po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce začala kaple chátrat, k čemuž přispělo i začlenění vsi Prameny do vojenského prostoru r. 1950. Na počátku 21. století zůstávalo z bývalé kaple pouze obvodové zdivo zasypané troskami. Po devastaci ve 20. století zůstala bez střechy a krovů, klenbu má prolomenu. Obvodové zdivo je zachováno do výše 1 - 2,5 m po celém obvodu. V r. 2012 přistoupilo občanské sdružení Obnova obce Prameny k vyčištění interiéru kaple a úpravě jejího okolí. Původně byla kaple i se střechou vysoká téměř 6 metrů. Uvnitř bývala dřevěná soška Piety z doby kolem r. 1800. Rovněž křížová cesta byla devastována. Po r. 1977 bylo osm jejích kamenných sloupků…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.11. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Prameny

Místa v okolí

 Barochův pramen
 Mokřady pod Vlčkem
 Vlček
 Kaiserruhe
 Kladské rašeliny
 Farská kyselka
 Smraďoch
 kaple sv. Siarda
 Kladský rybník
 Pluhův bor
 Kladská
 Dominova skalka
 Plikenštejn
 Kynžvart
 Krásenský vrch
 židovský hřbitov
 pramen Richard
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 kostel sv. Kateřiny
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Poutnov
 Sirňák
 hornické muzeum
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Kynžvart
 popraviště
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Krudum
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Mikuláše
 Rankovice
 vodní nádrž Podhora
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Arnoltov
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Manský dvůr
 Michal
 Panská rozhledna
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 smírčí kříž
 Chlumek
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Těšovice
 Hard
 Berchembogen
 Lazurová hora
 Sokolov
 evangelický kostel
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Medard
 Rusov
 Zahrádecká kyselka
 Lítov
Základní informace místa
ID místa: 16865
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama