Židovský hřbitov pocházející z první třetiny 19. stol. Utrpěl značné škody v období nacistické okupace a chátral i následující desetiletí do r. 1989. Zrekonstruován v r. 2004, nyní obsahuje 36 náhrobků převážně z 2. pol. 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 08/2022
Židovský hřbitov leží zhruba 200 m východně od vsi, na svahu Kořenského potoka. Ke hřbitovu nevede žádná cesta a nesměřují k němu ani žádné ukazatele. Nejschůdnějším způsobem, jak se lze na hřbitov dostat, je po cestě za domem č. p. 35, odkud lze odbočit na louku, na níž se hřbitov nachází. Tento malý, zalesněný hřbitov představuje mimořádně malebné, tiché pietní místo, které návštěvníkům nabízí nerušený prostor k vlastnímu usebrání a rozjímání.
Stanislav Drda, 5.9. 2022
historie

K založení židovského hřbitova při vsi Kořen (část obce Olbramov), něm. Kurschin, došlo v první třetině 19. stol, pravděpodobně mezi lety 1825-1831. Kromě potřeb židovské komunity v Kořeni sloužil k pohřbívání zemřelých z obcí Lestkov, Olbramov, Černošín a Planá. Významná část místních hrobů patřila zemřelým právě z Lestkova, avšak většina z celkového původního počtu zdejších náhrobků (do doby před nacistickou okupací kolem 70-80) byla v průběhu 2. svět. války a následujících desetiletí poškozena a nedochovala se. Značně zpustlý, zarostlý a zchátralý areál hřbitova začal být od r. 2000 za pomoci dobrovolnické péče a přispění obce Olbramov postupně obnovován. V r. 2004 prošel hřbitov rekonstrukcí, při níž bylo na hřbitově navráceno a obnoveno několik fragmentů originálních náhrobků. Aktuálně se zde nachází 36 zachovalých náhrobků nebo jejich větších částí a řada dalších drobných fragmentů. Nejstarší zachovalý…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: Rozkošná B., Jakubec P.: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004; Tachovský deník, pamatky.kehilaprag.cz a další internetové zdroje), 5.9. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kořen

Místa v okolí

 Kořen
 Kořen
 synagoga
 Český mlýn
 Třebel
 kostel sv. Jiří
 Lhota
 Volfštejn
 Milkov
 Černošín
 Švamberk
 Bohušův vrch
 Šontál
 Bavůrkův kříž
 Očín
 Planá
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Lazurová hora
 Ošelín
 Dolní Polžice
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Cebiv
 židovský hřbitov
 Svojšín
 Svojšín
 Hradištský vrch
 Bezdružice
 Zahrádecká kyselka
 Daňkov
 Gutštejn
 Lhotka
 vodní nádrž Podhora
 Berchembogen
 Bezemín
 Falštejn
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 kaple Panny Marie
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Sirňák
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 Pernolec
 kostel sv. Václava
 Sviňomazský hrádek
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Petra
 Husitská bašta
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 kostel Všech svatých
 park Boheminium
 Stříbro – MPZ
 Mostní brána
 brána do sadu
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 Částkov
 Prokopská štola
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 kostel sv. Anny
 Hamelika
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 židovský hřbitov
 Panská rozhledna
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Nové Sedliště
Základní informace místa
ID místa: 16697
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama