Židovský hřbitov pocházející z první třetiny 19. stol. Utrpěl značné škody v období nacistické okupace a chátral i následující desetiletí do r. 1989. Zrekonstruován v r. 2004, nyní obsahuje 36 náhrobků převážně z 2. pol. 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 08/2022
Židovský hřbitov leží zhruba 200 m východně od vsi, na svahu Kořenského potoka. Ke hřbitovu nevede žádná cesta a nesměřují k němu ani žádné ukazatele. Nejschůdnějším způsobem, jak se lze na hřbitov dostat, je po cestě za domem č. p. 35, odkud lze odbočit na louku, na níž se hřbitov nachází. Tento malý, zalesněný hřbitov představuje mimořádně malebné, tiché pietní místo, které návštěvníkům nabízí nerušený prostor k vlastnímu usebrání a rozjímání.
Stanislav Drda, 5.9. 2022
historie

K založení židovského hřbitova při vsi Kořen (část obce Olbramov), něm. Kurschin, došlo v první třetině 19. stol, pravděpodobně mezi lety 1825-1831. Kromě potřeb židovské komunity v Kořeni sloužil k pohřbívání zemřelých z obcí Lestkov, Olbramov, Černošín a Planá. Významná část místních hrobů patřila zemřelým právě z Lestkova, avšak většina z celkového původního počtu zdejších náhrobků (do doby před nacistickou okupací kolem 70-80) byla v průběhu 2. svět. války a následujících desetiletí poškozena a nedochovala se. Značně zpustlý, zarostlý a zchátralý areál hřbitova začal být od r. 2000 za pomoci dobrovolnické péče a přispění obce Olbramov postupně obnovován. V r. 2004 prošel hřbitov rekonstrukcí, při níž bylo na hřbitově navráceno a obnoveno několik fragmentů originálních náhrobků. Aktuálně se zde nachází 36 zachovalých náhrobků nebo jejich větších částí a řada dalších drobných fragmentů. Nejstarší zachovalý…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: Rozkošná B., Jakubec P.: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004; Tachovský deník, pamatky.kehilaprag.cz a další internetové zdroje), 5.9. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kořen

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16697
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama