Vysílač Krašov, druhá nejvyšší stavba v ČR, pokrývá západní Čechy rozhlasovým a televisním signálem. Původní stožár z let 1958–60 poškodila 25. 8. 1968 okupační armáda a v lednu 1979 mráz natolik, že musel být odstřelen. Dnešní postaven 1979–81.
Hlavní obrázek místa
Vysílač od jihozápadu, z pole nad Dolním Jamným
© Ivan Grisa 08/2009
Vysílač Krašov je viditelný prakticky z celého území mezi Plzní a Toužimí (s výjimkou hlubokých údolí). Příjezd ze silnice I/20 odbočením směrem na Krašov v Bezvěrově, na této křižovatce je i nejbližší autobusová zastávka. Při jízdě či chůzi po silnici Bezvěrov - Krašov se část napínacích lan ocitá nad vaší hlavou. Vlastní areál vysílače je samozřejmě nepřístupný.
Ivan Grisa, 31.8. 2009
historie

Vysílač Krašov

Původní kotvený stožár vysílače Krašov byl postaven v letech 1958–60 o výšce 305 m. Dne 25. 8. 1968 ho střelbou a výbušninami poškodila okupační Sovětská armáda, roku 1974 byl zvýšen na 312,5 m. Silné mrazy na počátku roku 1979 vedly k havárii anténního nosiče a stožár musel být následně odstřelen, takže se zachovalo jen 50 m vysoké torso. Současný stožár byl postaven v letech 1979–81. S výškou 347,5 m je druhou nejvyšší stavbou v České republice (za vysílačem Liblice B).

Ivan Grisa, dle http://cs.wikipedia.org/wiki/Vysilač_Krašov, 31.8. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Bezvěrov

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Vlkošov
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Březín
 Nečtiny – MPZ
 Nečtiny
 Preitenstein
 Brložec
 Štědrá
 Nečtinský Špičák
 Štědrá
 kostel sv. Jakuba
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 socha Panny Marie
 panský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Nevděk
 Malšín
 Tuchtova kaple
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Panský dům
 Mazanec
 kašna
 kostel sv. Víta
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 socha Ecce Homo
 kaple sv. Šebestiána
 fara
 Kokořovský dvůr
 Bezdružice
 Kunzova muka
 Falštejn
 Radějov
 Bílá boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Brdo
 Zahrádecká kyselka
 Ratibořský mlýn
 Vladař
 kaple sv. Floriána
 Dolní Polžice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Údrč
 kaple
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Údrč
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Hradištský vrch
 návesní kaple
 kostel sv. Leonarda
 Vyšohrad
 Podmokly
 kaple Kaina a Ábela
 kaple sv. Jana a Pavla
 Chyše
 židovský hřbitov
 Blažkův mlýn
 Bavůrkův kříž
 kostel Všech svatých
 kaple
 Švamberk
 Jablonná
 synagoga
 Chyše
 kašna
 zámecký pivovar
 městské opevnění
 Milkov
 kostel sv. Martina
 Vrtba
 kaple sv. Anny
 Dolní Bělá
 kaple sv. Václava
 Podštěly
Základní informace místa
ID místa: 8197
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama