Římskokatolický kostel Panny Marie Pomocné v Sítinách je drobná pozdně barokní stavba z r. 1789 na místě starší kaple. Věž přistavěna r. 1826. Nyní filiální kostel ve farnosti Teplá bez pravidelných bohoslužeb. Památkově chráněn od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Sítiny-kostel
© anonym 09/2018
Vesnice Sítiny se nachází na krátké odbočce západně od silnice II/230, která spojuje Mariánské Lázně a Bečov nad Teplou. Nyní je místní částí obce Mnichov a žije tu asi 60 obyvatel. Ves je prvně zmíněna již r. 1214. Její původní název byl český a zněl Survody. Již ve 14. stol. však byla germanizována po objevu naleziště cínové rudy. Po staletí se pak používal jak český název Raušenbach, tak německý Rauschenbach. Teprve v r. 1948 byla ves přejmenována na Sítiny. Po 2. světové válce a odsunu německého obyvatelstva se vesnice téměř vylidnila, došlo však k částečnému dosídlení. V průběhu 2. poloviny 20. století zanikla jihozápadní a severozápadní strana návsi a mnoho staveb, včetně hrázděných domů. Jen severovýchodní a jihovýchodní strana návsi si zachovala původní podobu. Pozdně barokní stavba kostela Panny Marie Pomocné nebo též Pomocnice křesťanů vznikla na návsi r. 1789 na místě starší kaple.
Jiří Špaček, 1.12. 2022
historie

Na vršku při cestě ze Sítin (Rauschenbachu) k Pramenům stála původně kaple Panny Marie Pomocné z r. 1750, rozšířená v kostel v letech 1753–1755, s oltářem Ignáce Platzera. Ta byla zrušena Josefem II. r. 1785 a jejího materiálu bylo použito na stavbu nové kaple Panny Marie Pomocné, vystavěné na návsi na místě starší kapličky. Je to pozdně barokní stavba z r. 1789, věž byla přistavěna r. 1826. Loď má půdorys protáhlého osmiúhelníku s obdélným, na šířku postaveným presbytářem s mělkým trojbokým závěrem a čtvercovou sakristií po severní straně. Před západním průčelím stojí hranolová věž. Stěny jsou členěny lizénovými rámy a okny půlkruhově uzavřenými. Zevně nad oválným oknem presbytáře je letopočet 1755, který prozrazuje, že jde o pozůstatek starší stavby. V nice na průčelí stojí socha sv. Václava, lidová práce z doby kolem r. 1826. Loď je zaklenuta nízkou čtyřdílnou kupolí, presbytář křížově. Hlavní oltář Panny Marie…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 1.12. 2022

Půdorys místa

půdorys kostela
© A. Gnirs
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Sítiny

Místa v okolí

 kaple sv. Siarda
 Vlček
 Mokřady pod Vlčkem
 Farská kyselka
 Pluhův bor
 Barochův pramen
 Kaiserruhe
 Smraďoch
 Dominova skalka
 Poutnov
 Kladské rašeliny
 Sirňák
 Kladský rybník
 Kladská
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Zpívající fontána
 Hamelika
 anglikánský kostel
 Rankovice
 židovský hřbitov
 boží muka
 popraviště
 Krásenský vrch
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Kynžvart
 pramen Richard
 židovský hřbitov
 hornické muzeum
 Plikenštejn
 Kynžvart
 smírčí kříž
 Lazurová hora
 Krudum
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Panská rozhledna
 Berchembogen
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Zahrádecká kyselka
 Chodová Planá
 boží muka
 Chodová Planá
 kostel sv. Víta
 Chodová Planá
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Javorná
 Kager, Starý zámek
 kostel sv. Martina
 Jánský zámek
 židovský hřbitov
 Broumov
 Bezdružice
 Dolní Polžice
Základní informace místa
ID místa: 16883
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.12.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama