Židovská komunita byla v Bečově od první pol. 14. stol. Hřbitov vznikl někdy v 17. stol., poprvé doložen je r. 1662. Pohřbívalo se zde do r. 1938. Za II. sv. války byl zničen a pozemek zavezen sutí. Kolem r. 2010 začala jeho obnova a od roku 2013 na něj začaly vracet náhrobky a jejich fragmenty.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Židovská komunita v Bečově nad Teplou je zmiňována již v první polovině 14. století. K roku 1570 zde jsou uváděny 3 židovské rodiny. Na přelomu 16. a 17. století zde bylo trvale usazeno kolem 10 rodin a v roce 1793 zde žilo již 40 rodin s celkovým počtem 187 osob. Hřbitov na úzkém pozemku mezi řekou Teplou a cestou na do Mnichova na místě bývalé výsypky důlní štoly vznikl někdy v 17. století. V písemných pramenech je poprvé doložen roku 1662. Rozšířen byl v roce 1859. V první třetině 20. století zde bylo cca 300 náhrobků, nejstarší z doby založení hřbitova. Pohřbívalo se zde až do roku 1938. Za druhé světové války byl hřbitov zničen, část náhrobků byla využita jako stavební materiál, více než stovkou z nich byl vydlážděn dvůr Horního Gängerova mlýna v nedaleké Vodné. Pozemek hřbitova byl ještě během války zavezen sutí a zeminou a nebyl nijak využit. V roce 2010 proběhl archeologický výzkum v místech bývalého mlýna, při němž bylo nalezlo 156 náhrobních kamenů a jejich zlomků. Zároveň začala i obnova pozemku hřbitova a od roku 2013 se na ni začaly postupně vracet očištěné a restaurované stély a jejich fragmenty.
Milan Caha (zdroj: http://kvmuz.cz/typ/zidovske-hrbitovy/zidovsky-hrbitov-v-becove-nad-teplou), 29.9. 2020
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Bečov nad Teplou

Místa v okolí

 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 boží muka
 popraviště
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 hornické muzeum
 Pluhův bor
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Siarda
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Poutnov
 boží muka
 Rankovice
 židovský hřbitov
 Krudum
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Plikenštejn
 Smraďoch
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Toužim
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 Svatošské skály
 Kladské rašeliny
 Jeskynní vyhlídka
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
 radnice
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 silniční most
 Loket
 Kladský rybník
 Kladská
 kostel sv. Linharta
 Doubí
 park Boheminium
 Zpívající fontána
 Hamelika
 anglikánský kostel
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 Těšovice
 Kostelní Bříza
 Bochov
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Jakuba
 Hard
 Kynžvart
 Hartenštejn
 pramen Richard
 kostel sv. Blažeje
 Andělská Hora
 statek Bernard
 Stružná
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 evangelický kostel
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Týn
Základní informace místa
ID místa: 15241
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama