Původně opevněný johanitský kostel vyhořel roku 1694. V letech 1695–8 postavena snad dle plánů Kryštofa Dienzenhofera oválná centrála s vysokou západní věží (stavitel W. Braunbock). Oprava v 90. letech 20. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 08/2009
Kostel dominuje celému městečku Úterý. Příchod k němu je možný od severu (po schodišti od bývalé fary) i od jihu. Z někdejšího hřbitova se otevírají krásné výhledy na městečko. Vede tudy i okružní cesta po městečku, vybavená informačními panely. Kostel je přístupný během bohoslužeb, pravidelně v neděli od 15.00
Ivan Grisa, 30.8. 2009
historie

Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Úterý

Na návrší uprostřed kotliny, v níž se rozšiřuje jinak úzké hluboké údolí Úterského potoka, si údajně nechal postavit lovecké sídlo druhý český král Vladislav II. Jeho syn Bedřich věnoval zdejší újezd řádu johanitů. Nejpozději tehdy bylo návrší opevněno a postaven zde kostel. Od roku 1233 zdejší území patřilo tepelskému klášteru, pod jehož ochranou v kotlině vyrostlo městečko Úterý. Opevněný kostel byl jeho jedinou obrannou stavbou. Jeho podobu ani stavební vývoj neznáme, nelze dokonce vyloučit, že až do 17. století byl dřevěný. Roku 1694 celé městečko včetně kostela postihl rozsáhlý požár, který původní stavbu zřejmě zničil. Ze staršího stavu se zachovaly pouze obranné zdi, které dnes tvoří ohradní zeď někdejšího hřbitova. Hned následujícího roku začal na náklady kláštera stavitel W. Braunbock z Miesbachu se stavbou zcela nového kostela. Předlohou měly být plány od Kryštofa Dienzenhofera. Do roku 1698 vznikla na návrší výrazná dominanta celé kotliny: jednolodní…  číst dále

Ivan Grisa, dle Emanuel Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4, Academia 1982, 30.8. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Úterý

Místa v okolí

 Úterý – MPZ
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Bezdružice
 Falštejn
 Dolní Polžice
 kostel sv. Blažeje
 Hradištský vrch
 Bavůrkův kříž
 vysílač Krašov
 Švamberk
 Březín
 Milkov
 kostel sv. Ondřeje
 Šipín
 Bezemín
 Daňkov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Gutštejn
 Očín
 radnice
 Vlkošov
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Nečtiny
 Preitenstein
 Hrádek
 Malšín
 Cebiv
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Prohořský hrádek
 Nečtiny – MPZ
 Rankovice
 mariánský sloup
 Trpísty
 radnice
 panský dům
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 Nečtinský Špičák
 kostel sv. Vavřince
 Lhota
 Slavice
 Brložec
 židovský hřbitov
 Podmokly
 kostel sv. Víta
 Poutnov
 Kořen
 Kořen
 Štědrá
 Štědrá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 Černošín
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Luhov
 Luhov
 Volfštejn
 Třebel
 Líšťany
 kostel sv. Kříže
Kontaktní informace
Kanonie premonstrátů Teplá
364 61 Teplá, Klášter 1
Tel: 353 392 235
http://www.klastertepla.cz/
sekretariat@klastertepla-cz
Základní informace místa
ID místa: 8190
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama