Židovský hřbitov založený po r. 1760. Po zániku židovského osídlení před 2. světovou válkou chátral. Kompletně zrekonstruován v letech 2010-2011. Nyní obsahuje něco přes 100 zachovalých náhrobků, převážně z období druhé poloviny 19. stol. až do 2. světové války.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 04/2022
Židovský hřbitov leží zhruba 2 km severozápadně od Bezdružic, v lese na katastru vsi Řešín. Přímo přes volně přístupný areál hřbitova vede žlutá turistická stezka vedoucí z Řešína do Bezdružic.
11.6. 2022
historie

První Židé se usídlili v Bezdružicích zřejmě již v 17. stol. Ke konci 18. stol. zde bylo doloženo 14 židovských rodin a nejpočetnější byla židovská komunita v druhé polovině 19. stol., konkrétně v r. 1880 zde žilo 133 Židů. Místní hřbitov je v písemnostech doložen až v druhé čtvrtině 19. stol., avšak vznikl mnohem dříve, zřejmě po r. 1760, kdy zdejší pozemek byl Židům darován tehdejším majitelem zámku z rodu Löwensteinů. Záznam o již existujícím hřbitově lze pak nalézt například na josefínské vojenské mapě z r. 1764. Hřbitov sloužil k pohřbívání zemřelých nejen z Bezdružic, ale také z dalších okolních obcí jako např. Cebiv, Krsy, Lestkov, Skupeč a další. Na hřbitově se kdysi pravděpodobně nacházelo celkem až 500 náhrobků; jen v letech 1840-1894 zde proběhlo 350 pohřbů. Starší stély přibližně do poloviny 19. stol. obsahují výhradně hebrejské nápisy, od druhé poloviny 19. stol. převažují dvojjazyčné nápisy…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: Rozkošná B., Jakubec P.: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004; Bezdružický zpravodaj, www.zanikleobce.cz a další internetové zdroje), 11.6. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Řešín

Místa v okolí

 Bezdružice
 Dolní Polžice
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Milkov
 boží muka
 Hradištský vrch
 kostel sv. Václava
 radnice
 Úterý – MPZ
 Zahrádecká kyselka
 mariánský sloup
 Falštejn
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 Očín
 Daňkov
 Gutštejn
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Cebiv
 Lhota
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 židovský hřbitov
 Sviňomazský hrádek
 kostel sv. Jiljí
 Kořen
 kostel sv. Blažeje
 Kořen
 radnice
 stará škola
 trojiční sloup
 synagoga
 Český mlýn
 kostel sv. Jiří
 Černošín
 Trpísty
 Krukanice
 kostel sv. Markéty
 vodní nádrž Podhora
 Šontál
 Březín
 Rankovice
 vysílač Krašov
 Volfštejn
 Třebel
 Lazurová hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Malšín
 Sirňák
 židovský hřbitov
 Poutnov
 Nečtiny
 Preitenstein
 Bohušův vrch
 Vlkošov
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Nečtiny – MPZ
 Prohořský hrádek
 Luhov
 Luhov
 Luhov
 Pňovany
 kaple sv. Siarda
 kaple sv. Diviše
Základní informace místa
ID místa: 16425
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama