Pravoslavný kostel v rusko-byzantském slohu byl postaven v l. 1900-1902 podle návrhu arch. Nikolaje V. Sultanova stavitelem Gustavem Wiedermannem. Bohatě zdobený interiér, ikony ze 17 stol., jedinečný ikonostas (získal hlavní cenu na Světové výstavě v Paříži r. 1900) věnoval Petr P. Rykovskij.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 08/2004
Stejně jako Karlovy Vary, měli i Mariánské Lázně od svého vzniku početnou ruskou klientelu. Kostel byl postaven na začátku 20. stol., jak z přání stále častější ruské klientely, tak z přání místních, protože ve Františkových Lázních i v Karlových Varech již ruský kostel byl a ruští hosté tak netrávili neděle v Mariánských Lázních, ale v Karlových Varech, kam dojížděli na bohoslužby. Základem půdorysu kostela je řecký kříž s třemi polokruhovitými apsidami, které stojí na mohutných žulových kvádrech. Střed budovy převyšuje nižší apsidy a je uzavřen kopulovitou klenbou. Kostel má malou a velkou cibulovitou báň. Zvonice je nad vchodem do kostela. Původní zvonkohra byla zrekvírována za 1. světové války. Výzdoba kostela je doplněna mnoha dary hostů a tak zde jsou ikony i ze 17. století. Interiéru dominuje ikonostas, vyrobený původně v obci Kuzněcovo u města Tveri pro Světovou výstavu v Paříži. (Ikonostas je umělecká stěna zdobená ikonami, která odděluje v pravoslavných kostelech oltář od hlavního prostoru chrámu.)
25.3. 2005
historie

Pravoslavný kostel v rusko-byzantském slohu byl postaven v l. 1900-1902, po dlouhém úsilí pravoslavných věřících o vlastní svatostánek. Popud vzešel od ruských lázeň. hostů. Stavbě kostela předcházelo První pravoslavné bohoslužebné středisko, které vzniklo r. 1878 v nové radnici, kde byla na sezónu pronajata místnost v přízemí a upravena na kapli. Sem přijížděl sloužit pobožnost výmarský kněz Vladimír Semjonovič Ladinskij. Vznikl výbor pro stavbu kostela a bylo vybráno 25 tisíc zlatých, banka kde byly uloženy však r. 1891 zkrachovala a peníze, vybrané v dobrovolných sbírkách, byly ztraceny. Poté byl založen nový výbor a v Petrohradu vznikl druhý nezávislý výbor pro stavbu kostela.Byly vybrány nové peníze, a v l. 1900-1902 byl kostel postaven podle návrhu arch. prof. Nikolaje Vladimiroviče Sultanova stavitelem Gustavem Wiedermannem. Kníže Ilarion I. Voroncov-Daškov a jeho choť věnovali kostelu pět bronzových zvonů do…  číst dále

čerpáno z http://www.chramsvatehovladimira.cz/ a http://www.hamelika.cz, 19.2. 2012

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 PR Smraďoch
 Panská rozhledna
 pramen Richard
 Kladský rybník
 Kladská
 Berchembogen
 Kynžvart
 Kynžvart
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 kaple sv. Siarda
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Poutnov
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Planá
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 radnice
 Rankovice
 Svatovítský zámek
 Boršengrýn
 Broumov
 Bohušův vrch
 Nová Ves
 židovský hřbitov
 Manský dvůr
 Dyleň
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 boží muka
 Krásenský vrch
 popraviště
 kostel sv. Jiří
 radnice
 synagoga
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Kateřiny
 Kořen
 Kořen
 Kamenný Dvůr
Kontaktní informace
Pravoslavný kostel sv. Vladimíra
Ruská 347/9
353 01 Mariánské Lázně
Tel: +420 354 625 010
http://www.kostelml.cz
jos.hau@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 2950
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama