První pís. zmínka je z r.1354. V 15. stol. Jakoubek z Vřesovic přeměnil proboštství na hrad a předal synovi Janovi (Janův hrad). V 16. stol. rod Plavenských změnil hrad na renes. zámek. V 17. stol. po požáru přestavěn. Od 18. stol. opuštěn a chátrá.
Hlavní obrázek místa
Dolní zámek od severovýchodu
© Ivan Grisa 08/2009
Město Toužim leží na hlavní silnici Plzeň-Karlovy Vary a na železniční trati ČD Rakovník-Bečov nad Teplou. Toužim, původně dvorec, proboštství, hrad a při nem v r. 1469 založené město má bohatou minulost a četné památky. Město je památkovou zónou, stejně jako části Kosmová a Kojšovice s památkami lidové architektury. Toužimsko bylo kolonizováno na konci 12. stol. jihočeským velmožem Jiřím z Milevska, který v r. 1185 založil v Milevsku klášter premonstrátů a odkázal mu svůj majetek včetně Toužimska.
28.5. 2002
turistické

Zámek Toužim opět otevřen veřejnosti

Od r. 2016 vlastní zámek Toužim město a opět se otevřel pro veřejnost. O dění na zámku se stará spolek Živý zámek Toužim z.s., který na nádvoří zámku pořádá kulturní akce (dětský den, koncerty, jarmarky..) a od konce června do poloviny září je možné zámek o víkendu navštívit a prohlédnout si prostory Horního zámku. Otevřeno je od 10-12h a 14-18h. Po domluvě je možné zámek navštívit i mimo víkendy.

https://www.facebook.com/zivyzamek.touzim, 3.7. 2022

historie

Majitelé: dědičně Jiří z Milevska, klášter premonstrátů v Milevsku (do r. 1538), zástavně Vřesovicové (1437-1488?), Plavenští (1488?-1538), dědičně Plavenští (1538-1565), Lobkovicové z Hasištějna (1565-1623), vévodové ze Sasko-Lauenburska (1623-1689), markrabí z Baden-Badenu (1689-1789), panovník (1789-1837), vévodové Beaufort-Spontini (1837-1945), po konfiskaci majitelem zámku čs. stát a pak město Toužim, zbytek poplužního dvora zrestituovala pí Vernerová, Horní a Dolní zámek prodán p. Sirotkovi (1998-2002), nyní ve vlastnictví firmy Business rabbi, s.r.o. Počátky areálu sahají do konce 12. stol., kdy zde předpokládáme vznik správního dvorce Jiřího z Milevska, pojmenovaného snad po jakémsi Túžimovi. Po příchodu milevských premonstrátů zde vyrostlo opevněné proboštství s kostelem sv. Jana Křtitele a hospodářským dvorem. První písemná zmínka o Toužimi však pochází až z r. 1354. V r. 1394 bylo proboštství v souvislosti…  číst dále

22.12. 2003

Půdorys místa

plán přízemí, plně - gotické zdivo, šikmé křížky - pozdně gotické, kolmé křížky - renesanční, šrafované - barokní, mladší nznačeno
© Dobroslav Líbal, Jiří Úlovec (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 2. N-Ž, Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Toužim

Místa v okolí

 kaple sv. Kříže
 radnice
 panský dům
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Brložec
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Blažeje
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Martina
 Javorná
 kaple Panny Marie
 Bochov
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 kaple sv. Anny
 Hartenštejn
 kostel sv. Jakuba
 vysílač Krašov
 židovský hřbitov
 popraviště
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Jiří
 bývalá fara
 Údrč
 kostel sv. Ondřeje
 mariánský sloup
 radnice
 Vlkošov
 Bečov nad Teplou
 neogotická studna
 kašna
 synagoga
 radnice
 Údrč
 Bečov nad Teplou
 Rankovice
 kostel sv. Leonarda
 Hungerberg
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Poutnov
 Tuchtova kaple
 socha Panny Marie
 kaple Panny Marie
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá boží muka
 boží muka
 Kunzova muka
 kostel sv. Václava
 Mazanec
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 radnice
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 kaple sv. Kříže
 Žlutice
 radnice
 Panský dům
 fara
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Nevděk
 synagoga
 Stružná
 Zahrádecká kyselka
 Bražec
 kostel sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Pluhův bor
 kaple
 hornické muzeum
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jana a Pavla
 Březín
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 kaple Kaina a Ábela
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Nečtiny – MPZ
 kostel Všech svatých
 kaple
 Nečtinský Špičák
 Verušičky
 Preitenstein
 Nečtiny
 Týniště
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
Kontaktní informace
Živý zámek Toužim z. s.
Na Výsluní 346
364 01 Toužim
Tel: 722964944
http://https://www.zivyzamektouzim.cz
zivyzamektouzim@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 1049
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.1.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama