Vznik kostela v Kozlově je datován do 60. let 14. století. Barokní přestavba 1708 přidala horní patra věže a severní křestní kapli. Po roce 1945 zchátral, po roce 1990 těžce poškozeno hodnotné vnitřní zařízení. V současnosti zajišťovací práce.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa 08/2009
Kozlov (součást Bochova) leží nad silnicí II/198 Bochov - Toužim, ze které lze do vsi vjet na obou jejích koncích. Na hlavní silnici je i autobusová zastávka (spojení funguje prakticky jen ve všedních dnech). Vesnice působí i na běžné podmínky Karlovarska nadprůměrně tristním dojmem, nová střecha kostela je snad příslibem lepší budoucnosti.
Ivan Grisa, 1.9. 2009
popis

Jednolodní gotická stavba s mírně šířkově odsazeným presbytářem o výšce shodné s lodí, věží u jihozápadního rohu, barokní severní křtící kaplí a gotickou sakristií u severního boku presbytáře. Ten je zaklenut gotickou žebrovou klenbou (křížové a paprsčité pole), v lodi se plochý strop hroutí, severní kaple už je zcela bez něj. Kromě obvodových zdí a oken se z původní stavby zachoval vstupní hrotitý portál z předsíně v podvěží a sedlový portál do sakristie. Zevně bedněná, zevnitř balkonová oratoř na jižním boku presbytáře a horní patra věže pocházejí z barokní úpravy roku 1708 stejně jako dvoupatrová západní tribuna, jejíž spodní patro přechází i podél bočních stěn lodi. Z vnitřního zařízení vynikají renesanční náhrobky Jiřího (1587) a Jindřicha (1594) Uttenhoferů z Uttenhofu, majitelů zdejšího zámku, zaniklého v polovině 20. století. Jejich figurální výzdoba byla zachráněna odvozem do…  číst dále

Ivan Grisa, dle D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001 a E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1, Academia 1977, 1.9. 2009

historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kozlově

Vznik kostela v Kozlově je datován do 60. let 14. století. Barokní přestavba 1708 přidala horní patra věže a severní křestní kapli. Po roce 1945 zchátral, po roce 1990 bylo těžce poškozeno hodnotné vnitřní zařízení, zničen nebo zcizen byl i oltářní obraz, připisovaný Petru Brandlovi. V současnosti začaly zajišťovací práce.

Ivan Grisa, dle D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001 a E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1, Academia 1977, 1.9. 2009

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Kozlov

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 Bochov
 Hartenštejn
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Anny
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 Hungerberg
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kaple sv. Kříže
 panský dům
 Brložec
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Javorná
 kaple Panny Marie
 bývalá rychta
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Vavřince
 Bražec
 Štědrá
 Stružná
 kostel sv. Vavřince
 Štědrá
 Bílá boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Prohořský hrádek
 Kunzova muka
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 socha Panny Marie
 Mazanec
 židovský hřbitov
 Kokořovský dvůr
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 kaple sv. Kříže
 kašna
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 fara
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Nevděk
 kaple
 kaple sv. Jana a Pavla
 návesní kaple
 Verušičky
 kaple Kaina a Ábela
 kostel Všech svatých
 kaple
 Andělská Hora
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Blažeje
 Týniště
 Blažkův mlýn
 Vlkošov
 vysílač Krašov
 kostel sv. Ondřeje
 popraviště
 Bečov nad Teplou
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 Šemnická skála
 Vladař
 smírčí kříž
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Skalky skřítků
 Jírov
 Chyše
 židovský hřbitov
 socha Ecce Homo
 fara
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Vřídelní kolonáda
 kostel sv. Jiljí
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Diana
 Rankovice
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Poutnov
 kostel sv. Linharta
 Sadová kolonáda
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 radnice
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Doubí
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Manětín – MPZ
 Manětín
Kontaktní informace
Město Bochov
Náměstí Míru 1
364 71 Bochov
Tel: 353 670 121
http://www.mesto-bochov.cz
podatelna@mesto-bochov.cz
Základní informace místa
ID místa: 8215
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama