Sídlo, z kterého dnes je zřícenina, vyrostlo v původním dominiu záhy zaniklého hradu Bukova, které rod pánů z Víckova získal patrně věnem. V r. 1340 se po hradě píše Bernard z Víckova. Pravděpodobně byl hrad opuštěn už v první čtvrtině 15. st.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Zříceniny hrádku se nalézají na vysokém kopci nad říčkou Loučkou. Na hrad je nejlepší jíti z Víckova. Cesta od Loučky je jen pro náročné, neb kopec je to skutečně příšerný.
14.7. 2002
popis

Hrad byl založen ke konci 1. třetiny 14. století na ostrožně nad Bobrůvkou a Vícovským potokem. Ostrožna je sice vysoko nad toky, ale je také poměrně široká. Tomu odpovídá i dispozice hradu. Celý hradní areál má tvar čočky s několika zalomeními, jeho rozloha je – vzhledem k tomu, že jde o sídlo menšího šlechtice – poměrně velká. Oblouk hradby silné 1,8 metru přetíná ostrožnu v délce 100 metrů. Před zdí je příkop široký 12 metrů a hluboký cca tři metry. V celé délce zdi z ní nevystupuje žádná věž či jinný obranný prvek. Pouze na severním konci této hradby je viditelný pozůstatek hranolové brány, která měla zřejmě jen jedno patro nad průjezdem. Přístup byl po mostě přes příkop branou na předhradí, z jehož zástavby se nic kromě hradby nedochovalo. Od samotného jádra bylo předhradí odděleno subtilní zdí, ve které byla proražena brána. Předhradí a jádro od sebe nebyly odděleny příkopem, což je v této oblasti dost obvyklé řešení.…  číst dále

Ivka, 2.10. 2010

historie

Hrad stával u vesnice Víckov na planině ohraničené říčkou Bobrůvkou a potůčkem. Uvnitř opevněného areálu byl palác, z něhož se zachovala jen malá část s klenutým sklepem a kamenným zdivem s úzkým střílnovým okénkem. Z ostatních hradních budov a objektů zůstalo jen základové zdivo a zbytky dvou hranolových věží z 13. století. Hrad se připomíná už v 13. století a psal se podle něho starobylý moravský rod pánů z Víckova. Prvním skutečně doloženým členem rodu byl Bernard z Víckova, po něm pak Arkleb z Víckova, který je uveden jako svědek na listině z 15. května 1346 určené pro řád německých rytířů v Hostěradicích. V r. 1351 se po hradě psal Bohuslav z Víckova, který sídlil také na blízkém hradě Mitrově. Byl to muž velmi významný, který v r. 1353 zastával úřad zemského sudího. Prováděl patrně na víckovském zboží kolonizační činnost a chtěl vybudovat z vesnice Žďárce tržní středisko…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 23.4. 2004

Půdorys místa

Terénní náčrt zříceniny
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Víckov

Místa v okolí

 Košíkov
 Skryje
 Žďárec
 Rysov
 kostel sv. Jiří
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 kaple sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
 Mitrov
 kostel sv. Jiljí
 Bukov
 Mitrov
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Mikuláše
 Pernštejn
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Pernštejn
 Strážek
 krytý trámový most
 boží muka
 Křivoš
 Černvír
 Horní Rozsíčka
 Rohy
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Loučky
 železniční viadukt
 Dolní Rožínka
 Osová
 Templ
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Čepička
 Lhotka u Mirošova
 Dolní Rožínka
 Deblín
 Blažkov
 synagoga
 židovská škola
 radnice
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Lomnice
 Předklášteří
 kostel sv. Václava
 Moravec
 boží muka
 Ořechov
 Šiklův mlýn
 mariánský sloup
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 Kozlov - dolní sídlo
 Vohančice
 boží muka
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Kozlov - horní sídlo
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Centrum Eden
 Bobrová
 Klucanina
 mlýn ve Žlebě
 socha zubra
 kostel sv. Vavřince
 Čertova hráz
 stará radnice
 Lažánky
 Heroltice
 boží muka
 Devět křížů
 Domanínek
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 Babylon u Kozárova
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Sentice
 Radešín
 štola sv. Trojice
 Kubův most
 Tasov
 kostel sv. Jiří
 Jarošův mlýn
 Louka
 Dub
 Vaneč
 Bílá boží muka
Základní informace místa
ID místa: 319
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama