Sídlo, z kterého dnes je zřícenina, vyrostlo v původním dominiu záhy zaniklého hradu Bukova, které rod pánů z Víckova získal patrně věnem. V r. 1340 se po hradě píše Bernard z Víckova. Pravděpodobně byl hrad opuštěn už v první čtvrtině 15. st.
Hlavní obrázek místa
Torzo zdí s klenutou místnůstkou
© 2002 Jiří Čížek
Zříceniny hrádku se nalézají na vysokém kopci nad říčkou Loučkou. Na hrad je nejlepší jíti z Víckova. Cesta od Loučky je jen pro náročné, neb kopec je to skutečně příšerný.
14.7. 2002
popis

Hrad byl založen ke konci 1. třetiny 14. století na ostrožně nad Bobrůvkou a Vícovským potokem. Ostrožna je sice vysoko nad toky, ale je také poměrně široká. Tomu odpovídá i dispozice hradu. Celý hradní areál má tvar čočky s několika zalomeními, jeho rozloha je – vzhledem k tomu, že jde o sídlo menšího šlechtice – poměrně velká. Oblouk hradby silné 1,8 metru přetíná ostrožnu v délce 100 metrů. Před zdí je příkop široký 12 metrů a hluboký cca tři metry. V celé délce zdi z ní nevystupuje žádná věž či jinný obranný prvek. Pouze na severním konci této hradby je viditelný pozůstatek hranolové brány, která měla zřejmě jen jedno patro nad průjezdem. Přístup byl po mostě přes příkop branou na předhradí, z jehož zástavby se nic kromě hradby nedochovalo. Od samotného jádra bylo předhradí odděleno subtilní zdí, ve které byla proražena brána. Předhradí a jádro od sebe nebyly odděleny příkopem, což je v této oblasti dost obvyklé řešení.…  číst dále

Ivka, 2.10. 2010

historie

Hrad stával u vesnice Víckov na planině ohraničené říčkou Bobrůvkou a potůčkem. Uvnitř opevněného areálu byl palác, z něhož se zachovala jen malá část s klenutým sklepem a kamenným zdivem s úzkým střílnovým okénkem. Z ostatních hradních budov a objektů zůstalo jen základové zdivo a zbytky dvou hranolových věží z 13. století. Hrad se připomíná už v 13. století a psal se podle něho starobylý moravský rod pánů z Víckova. Prvním skutečně doloženým členem rodu byl Bernard z Víckova, po něm pak Arkleb z Víckova, který je uveden jako svědek na listině z 15. května 1346 určené pro řád německých rytířů v Hostěradicích. V r. 1351 se po hradě psal Bohuslav z Víckova, který sídlil také na blízkém hradě Mitrově. Byl to muž velmi významný, který v r. 1353 zastával úřad zemského sudího. Prováděl patrně na víckovském zboží kolonizační činnost a chtěl vybudovat z vesnice Žďárce tržní středisko…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 23.4. 2004

Půdorys místa

Terénní náčrt zříceniny
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Víckov

Místa v okolí

 Košíkov
 Skryje
 Žďárec
 Rysov
 kostel sv. Jiří
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 Újezd u Tišnova
 Mitrov
 kostel sv. Jiljí
 Bukov
 Mitrov
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Mikuláše
 Pernštejn
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Pernštejn
 Strážek
 krytý trámový most
 Křivoš
 Černvír
 Horní Rozsíčka
 kaple sv. Anny
 Rohy
 Loučky
 železniční viadukt
 Dolní Rožínka
 Osová
 Templ
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Čepička
 Dolní Rožínka
 Lhotka u Mirošova
 Deblín
 Blažkov
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lomnice
 Moravec
 Předklášteří
 boží muka
 Ořechov
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Müllerův dům
 kostel sv. Václava
 dům Peklo
 dům U Jana
 boží muka
 Kozlov - dolní sídlo
 Vohančice
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Kozlov - horní sídlo
 Osiky
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 Centrum Eden
 Bobrová
 Klucanina
 mlýn ve Žlebě
 socha zubra
 Čertova hráz
 kostel sv. Vavřince
 Lažánky
 stará radnice
 Heroltice
 boží muka
 Devět křížů
 Domanínek
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Babylon u Kozárova
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Radešín
 Sentice
 štola sv. Trojice
 Kubův most
 Tasov
 Louka
 Dub
 Bílá boží muka
Základní informace místa
ID místa: 319
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama