Sídlo, z kterého dnes je zřícenina, vyrostlo v původním dominiu záhy zaniklého hradu Bukova, které rod pánů z Víckova získal patrně věnem. V r. 1340 se po hradě píše Bernard z Víckova. Pravděpodobně byl hrad opuštěn už v první čtvrtině 15. st.
Hlavní obrázek místa
Hradní trojprostorový palác od západu
© Dušan Dohňanský 11/2020
Zříceniny hrádku se nalézají na vysokém kopci nad říčkou Loučkou. Na hrad je nejlepší jíti z Víckova. Cesta od Loučky je jen pro náročné, neb kopec je to skutečně příšerný.
14.7. 2002
popis

Hrad byl založen ke konci 1. třetiny 14. století na ostrožně nad Bobrůvkou a Vícovským potokem. Ostrožna je sice vysoko nad toky, ale je také poměrně široká. Tomu odpovídá i dispozice hradu. Celý hradní areál má tvar čočky s několika zalomeními, jeho rozloha je – vzhledem k tomu, že jde o sídlo menšího šlechtice – poměrně velká. Oblouk hradby silné 1,8 metru přetíná ostrožnu v délce 100 metrů. Před zdí je příkop široký 12 metrů a hluboký cca tři metry. V celé délce zdi z ní nevystupuje žádná věž či jinný obranný prvek. Pouze na severním konci této hradby je viditelný pozůstatek hranolové brány, která měla zřejmě jen jedno patro nad průjezdem. Přístup byl po mostě přes příkop branou na předhradí, z jehož zástavby se nic kromě hradby nedochovalo. Od samotného jádra bylo předhradí odděleno subtilní zdí, ve které byla proražena brána. Předhradí a jádro od sebe nebyly odděleny příkopem, což je v této oblasti dost obvyklé řešení.…  číst dále

Ivka, 2.10. 2010

historie

Hrad stával u vesnice Víckov na planině ohraničené říčkou Bobrůvkou a potůčkem. Uvnitř opevněného areálu byl palác, z něhož se zachovala jen malá část s klenutým sklepem a kamenným zdivem s úzkým střílnovým okénkem. Z ostatních hradních budov a objektů zůstalo jen základové zdivo a zbytky dvou hranolových věží z 13. století. Hrad se připomíná už v 13. století a psal se podle něho starobylý moravský rod pánů z Víckova. Prvním skutečně doloženým členem rodu byl Bernard z Víckova, po něm pak Arkleb z Víckova, který je uveden jako svědek na listině z 15. května 1346 určené pro řád německých rytířů v Hostěradicích. V r. 1351 se po hradě psal Bohuslav z Víckova, který sídlil také na blízkém hradě Mitrově. Byl to muž velmi významný, který v r. 1353 zastával úřad zemského sudího. Prováděl patrně na víckovském zboží kolonizační činnost a chtěl vybudovat z vesnice Žďárce tržní středisko…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 23.4. 2004

Půdorys místa

Terénní náčrt zříceniny
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Víckov

Místa v okolí

 Košíkov
 Skryje
 Žďárec
 Rysov
 kostel sv. Jiří
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
 Mitrov
 kostel sv. Jiljí
 Bukov
 Mitrov
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Mikuláše
 Pernštejn
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Pernštejn
 Strážek
 krytý trámový most
 boží muka
 Křivoš
 Černvír
 Rohy
 Horní Rozsíčka
 kaple sv. Anny
 Loučky
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 železniční viadukt
 Dolní Rožínka
 Osová
 Templ
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Čepička
 Dolní Rožínka
 Lhotka u Mirošova
 Deblín
 Blažkov
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lomnice
 Moravec
 Předklášteří
 boží muka
 Ořechov
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Šiklův mlýn
 Křižanov
 Müllerův dům
 kostel sv. Václava
 dům Peklo
 dům U Jana
 boží muka
 Kozlov - dolní sídlo
 Vohančice
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Kozlov - horní sídlo
 Osiky
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 Centrum Eden
 Bobrová
 Klucanina
 mlýn ve Žlebě
 socha zubra
 kostel sv. Vavřince
 Čertova hráz
 stará radnice
 Lažánky
 Heroltice
 boží muka
 Devět křížů
 Domanínek
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Babylon u Kozárova
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Sentice
 Radešín
 štola sv. Trojice
 Kubův most
 Tasov
 kostel sv. Jiří
 Jarošův mlýn
 Louka
 Dub
 Bílá boží muka
 Vaneč
Základní informace místa
ID místa: 319
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama