Kamenná rozhledna na Krásenském vrchu byla postavena v letech 1933–5 dle návrhu místního sochaře W. Russe a architekta Fr. Hoffmanna. Inspirací k neobvyklému spirálovému tvaru byl minaret v mezopotámské Sámaře.
Hlavní obrázek místa
Krásencká rozhledna
© 2002 Jiří Čížek
Na Krásenském vrchu můžete objevit nádhernou rozhlednu ve výšce 801 m. n m. Výška rozhledny 25 m, průměr základny 11 metrů, 120 schodů, postavena byla v letech 1933-1934.
5.8. 2002
historie

Rozhledna na Krásenském vrchu

Kamenná rozhledna na Krásenském vrchu byla postavena jako nouzová stavba ke snížení nezaměstnanosti v letech 1933–35 dle návrhu místního sochaře Willyho Russe a architekta Fritze Hoffmanna. Inspirací k neobvyklému spirálovému tvaru byl minaret v mezopotámské Sámaře. Slavnostní otevření proběhlo 23. 6. 1935. Na finančním zajištění stavby se podíleli obyvatelé a spolky ve městě. Celkový objem kamenných zdí činí 850 metrů krychlových, z průměru 11 m v patě se věž zužuje na 3 m u vyhlídkové plošiny. Věž je vysoká 25 m. Výstavba věže poskytla obživu 25 místním nezaměstnaným. Pokud stavebnímu výboru došly peníze, dostávali alespoň poukázky na chleba. Pozemek a stavební dříví věnovala obec, povozníci z města zajistili dopravu materiálu. Kámen se lámal přímo na místě stavby. Celková cena za stavbu tak dosáhla jen 53 tisíc Kč.

Ivan Grisa, dle http://www.krasno.euweb.cz/o_obci.htm, 4.9. 2009

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Krásno

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 hornické muzeum
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 popraviště
 Pluhův bor
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 Plikenštejn
 kaple sv. Siarda
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
 radnice
 městské hradby
 Loket
 kaple sv. Anny
 silniční most
 smírčí kříž
 Poutnov
 židovský hřbitov
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 kostel sv. Vavřince
 Smraďoch
 boží muka
 Kladský rybník
 Těšovice
 Kladská
 Rankovice
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Doubí
 Javorná
 Hard
 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 statek Bernard
 Sokolov
 evangelický kostel
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Arnoltov
 Diana
 kaple sv. Floriána
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Karla IV.
 židovský hřbitov
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 Kynžvart
 Zpívající fontána
 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Lukáše
 park Boheminium
 pramen Richard
 anglikánský kostel
 kostel sv. Urbana
 radnice
 mariánský sloup
 Mlýnská kolonáda
 Šabina
 panský dům
 Hamelika
 Sadová kolonáda
 kostel sv. Kříže
 Chlumek
 Chlumek
 Goethova vyhlídka
 Lipnice
 kostel sv. Jiljí
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Týn
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 kostel sv. Jakuba
 Boučí
Základní informace místa
ID místa: 1207
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama