Bezemín

Švédské šance, Brandl
Slovanské výšinné hradiště ze střední doby hradištní ( 8.–9. století), valy a příkop zachované zejména na jižní straně. Menší plocha na severozápadě byla zřejmě samostatně opevněná akropole,. V lese pod hradištěm mohylové pohřebiště se 45 mohylami.
Hlavní obrázek místa
Val na jihovýchodním rohu hradiště
© Milan Caha, 07/2007
Rozloha hradiště je téměř 4 hektary. Po obvodu hradiště byl hlouben příkop hluboký 2 metry - materiál byl pak navršen za příkopy, takže vznikly valy s převýšením až 4 m. Čelo valu bylo opevněno metrovou zdí z nasucho kladených kamenů, mnohdy bylo zpevňované kamennými bloky, trámy a palisádami. Délka zřetelně viditelných ochranných valů je 1140 m, šíře až 3,5 metru. Hlavní brána hradiště se nacházela v jihozápadním cípu a byla chráněna zdvojeným valem. Hradiště bylo údajně obýváno v 8. – 9. století kmenem Lučanů. Do jeho okolí bývá situována dlouhá léta hledaná lucká provincie Silvana (Lesní provincie). Zdejší hradiště je považováno za středisko této provincie Akropole, kterou najdete na skalnatém výběžku v severozápadním cípu hradiště, bývá označována jako Švédské šance. Jedná se o samostatně opevněný okrsek, od hlavního hradiště oddělený výrazným příkopem a valem. Podle pověsti zde tábořili v roce 1647 švédští vojáci pod velením generála Wrangela. O tom, kdy a jak hradiště zaniklo lze spekulovat. Jedna z teorií říká, že zaniklo při ničivém požáru. O tom by mohly svědčit četné nálezy spečené horniny, jílu a dřevěných uhlíků. Jiná teorie ovšem říká, že tato struska vznikla záměrně při vypalování valu s cílem jej zpevnit. Nedaleko od hlavní brány (cca 150 metrů po staré přístupové cestě), v mladém lesním porostu, lze najít mohylové pohřebiště tvořené 45 mohylami. Většina mohyl je poměrně nenápadná – největší mají výšku jen asi 60 centimetrů a průměr 4 metry.
Milan Caha, 21.7. 2007
popis

Hradiště, které se skládá ze dvou samostatně opevněných částí, leží na vysoké ploché ostrožně nad soutokem Hadovky a Úterského potoka. Nálezy keramiky datují osídlení plochy hradiště do starší až střední doby hradištní (8. a začátek 9. století) a jde zřejmě o nejstarší slovanské hradiště v západních Čechách. Po jeho pravděpodobně násilném zániku ho nahradilo přemyslovské hradiště v nedalekém Šipíně na druhém břehu Úterského potoka. Větší opevněná plocha má rozlohu 3,45 hektaru a je ohraničená dodnes patrným valem, který na jihovýchodě doplňuje vnější příkop zasekaný 1,5 metru do skály a široký 9 metrů. Na jihozápadě, v nejzranitelnějším místě, byl val zřejmě zdvojen. V roce 1950 provedl J. Kudrnáč průzkum na jihovýchodě opevnění, kde val dosahoval výšky 2,5 metru a šířky 9,5 metru. Opevnění mělo čelní kamennou na sucho kladenou zeď silnou skoro metr, za ní byly v šířce 3,4 metru kolmo položené trámy vyplněné hlínou…  číst dále

Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie českých hradišť, Libri, Praha 2003), 21.7. 2007

Půdorys místa


© Milan Caha, 07/2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

28.12.2011 16:40 Jan Procházka
Podle pověsti zde měl tábořit v roce 1639 švédský generál Banner, nebo až v roce 1646 rovněž švédský generál Wrangel a to při dobývání Gutštejna, který měl být zničen ("do dnešní" podoby). Viz. J.G.Sommer.
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Gutštejn
 Daňkov
 Sviňomazský hrádek
 Hradištský vrch
 Falštejn
 Trpísty
 Cebiv
 Krukanice
 kostel sv. Markéty
 Očín
 kostel sv. Mikuláše
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Bezdružice
 Švamberk
 židovský hřbitov
 Milkov
 Lhota
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Luhov
 boží muka
 Luhov
 kostel sv. Petra
 Luhov
 Černošín
 Malšín
 Pňovany
 Šontál
 Podmokly
 kostel sv. Jiří
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Prokopská štola
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Koubkova brána
 Líšťany
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 Zahrádecká kyselka
 Sulislav
 kostel sv. Jakuba
 Staré Lipno
 Volfštejn
 kaple sv. Diviše
 Březín
 Svojšín
 Svojšín
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Frumštejn
 Třebel
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Buben
 Nečtiny
 Preitenstein
 Ošelín
 Rochlov
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Manětín – MPZ
 Manětín
Základní informace místa
ID místa: 5501
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama