Bezemín

Švédské šance, Brandl
Slovanské výšinné hradiště ze střední doby hradištní ( 8.–9. století), valy a příkop zachované zejména na jižní straně. Menší plocha na severozápadě byla zřejmě samostatně opevněná akropole,. V lese pod hradištěm mohylové pohřebiště se 45 mohylami.
Hlavní obrázek místa
Val na jihovýchodním rohu hradiště
© Milan Caha, 07/2007
Rozloha hradiště je téměř 4 hektary. Po obvodu hradiště byl hlouben příkop hluboký 2 metry - materiál byl pak navršen za příkopy, takže vznikly valy s převýšením až 4 m. Čelo valu bylo opevněno metrovou zdí z nasucho kladených kamenů, mnohdy bylo zpevňované kamennými bloky, trámy a palisádami. Délka zřetelně viditelných ochranných valů je 1140 m, šíře až 3,5 metru. Hlavní brána hradiště se nacházela v jihozápadním cípu a byla chráněna zdvojeným valem. Hradiště bylo údajně obýváno v 8. – 9. století kmenem Lučanů. Do jeho okolí bývá situována dlouhá léta hledaná lucká provincie Silvana (Lesní provincie). Zdejší hradiště je považováno za středisko této provincie Akropole, kterou najdete na skalnatém výběžku v severozápadním cípu hradiště, bývá označována jako Švédské šance. Jedná se o samostatně opevněný okrsek, od hlavního hradiště oddělený výrazným příkopem a valem. Podle pověsti zde tábořili v roce 1647 švédští vojáci pod velením generála Wrangela. O tom, kdy a jak hradiště zaniklo lze spekulovat. Jedna z teorií říká, že zaniklo při ničivém požáru. O tom by mohly svědčit četné nálezy spečené horniny, jílu a dřevěných uhlíků. Jiná teorie ovšem říká, že tato struska vznikla záměrně při vypalování valu s cílem jej zpevnit. Nedaleko od hlavní brány (cca 150 metrů po staré přístupové cestě), v mladém lesním porostu, lze najít mohylové pohřebiště tvořené 45 mohylami. Většina mohyl je poměrně nenápadná – největší mají výšku jen asi 60 centimetrů a průměr 4 metry.
Milan Caha, 21.7. 2007
popis

Hradiště, které se skládá ze dvou samostatně opevněných částí, leží na vysoké ploché ostrožně nad soutokem Hadovky a Úterského potoka. Nálezy keramiky datují osídlení plochy hradiště do starší až střední doby hradištní (8. a začátek 9. století) a jde zřejmě o nejstarší slovanské hradiště v západních Čechách. Po jeho pravděpodobně násilném zániku ho nahradilo přemyslovské hradiště v nedalekém Šipíně na druhém břehu Úterského potoka. Větší opevněná plocha má rozlohu 3,45 hektaru a je ohraničená dodnes patrným valem, který na jihovýchodě doplňuje vnější příkop zasekaný 1,5 metru do skály a široký 9 metrů. Na jihozápadě, v nejzranitelnějším místě, byl val zřejmě zdvojen. V roce 1950 provedl J. Kudrnáč průzkum na jihovýchodě opevnění, kde val dosahoval výšky 2,5 metru a šířky 9,5 metru. Opevnění mělo čelní kamennou na sucho kladenou zeď silnou skoro metr, za ní byly v šířce 3,4 metru kolmo položené trámy vyplněné hlínou…  číst dále

Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie českých hradišť, Libri, Praha 2003), 21.7. 2007

Půdorys místa


© Milan Caha, 07/2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Gutštejn
 Daňkov
 Sviňomazský hrádek
 Hradištský vrch
 Falštejn
 Trpísty
 Cebiv
 Krukanice
 kostel sv. Markéty
 Očín
 kostel sv. Mikuláše
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Bezdružice
 Švamberk
 židovský hřbitov
 Milkov
 Lhota
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Luhov
 boží muka
 Luhov
 kostel sv. Petra
 Luhov
 Černošín
 Malšín
 Pňovany
 Šontál
 Podmokly
 kostel sv. Jiří
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Prokopská štola
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Koubkova brána
 Líšťany
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 Zahrádecká kyselka
 Sulislav
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 Staré Lipno
 Volfštejn
 kaple sv. Diviše
 Březín
 Svojšín
 Svojšín
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Frumštejn
 Třebel
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Buben
 Nečtiny
 Preitenstein
 Ošelín
 Rochlov
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Manětín – MPZ
 Manětín
Základní informace místa
ID místa: 5501
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama