Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého v mírně podživotní velikosti nechal v roce 1780 zhotovit Peter Klement z domu č. p. 30 na náměstí. Udržována byla do konce druhé světové války, po odsunu německého obyvatelstva chátrala. Od roku 1958 je památkově chráněna, rekonstrukce v roce 1998.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Město Krásné Údolí (německy Schönthal) leží na hranici CHKO Slavkovský les. Obec je připomínána roku 1488, nicméně gotický kostel sv. Vavřince, který v obci stojí, je doložen již roku 1464. V roce 2012 byl obci vrácen statut města. Městem prochází páteřní silnice I/20, leží mezi Toužimí a Bečovem nad Teplou. Parkovat lze přímo na náměstí, na náměstí zastavují i autobusy veřejné dopravy. Turistické trasy a cyklostezky se městu vyhýbají, prochází jí ale mariánská poutní stezka z kláštera v Teplé do Skoků.
29.3. 2021
historie

Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého v mírně podživotní velikosti nechal v roce 1780 zhotovit Peter Klement z domu č. p. 30 na náměstí v Krásném Údolí (Schönthal). Socha původně stála u potoka, který v té době protékal náměstím. Původně polychromovanou vrcholně barokní sochu zhotovil neznámý sochař. Postava světce má tradiční atributy, svatozář z pěti hvězd, kanovnické roucho, krucifix. Socha stojí na barokně tvarovaném podstavci, zdobeném rytými rámci. Vpředu je částečně dochovaný nápis; v horní část je monogram dárce „P K“, uprostřed špatně čitelné jméno „IOHANES NEPOMUCENI“, dole je zlacená datace „1780“. Socha měla podobný osud jako řada památek v tomto kraji. Udržována byla do konce druhé světové války, po odsunu německého obyvatelstva byla ponechána vlastnímu osudu. V roce 1958 byla zapsána na seznam kulturních památek a rekonstrukce se dočkala až v roce 1998.

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 29.3. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Krásné Údolí

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 kaple sv. Floriána
 popraviště
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Javorná
 Poutnov
 Rankovice
 hornické muzeum
 Krásenský vrch
 Pluhův bor
 kostel sv. Kateřiny
 Brložec
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Bochov
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 kaple sv. Siarda
 kaple Panny Marie z Re
 bývalá fara
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Prohořský hrádek
 zaniklá obec Mlyňany
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Údrč
 Stružná
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 vysílač Krašov
 Štědrá
 Zahrádecká kyselka
 Andělská Hora
 Bražec
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Svatošské skály
 Vlkošov
 kostel sv. Václava
 Krudum
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 Smraďoch
 Jeskynní vyhlídka
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 radnice
 městské hradby
 trojiční sloup
 Loket
 silniční most
 park Boheminium
 Březín
Základní informace místa
ID místa: 15599
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama