Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého v mírně podživotní velikosti nechal v roce 1780 zhotovit Peter Klement z domu č. p. 30 na náměstí. Udržována byla do konce druhé světové války, po odsunu německého obyvatelstva chátrala. Od roku 1958 je památkově chráněna, rekonstrukce v roce 1998.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Město Krásné Údolí (německy Schönthal) leží na hranici CHKO Slavkovský les. Obec je připomínána roku 1488, nicméně gotický kostel sv. Vavřince, který v obci stojí, je doložen již roku 1464. V roce 2012 byl obci vrácen statut města. Městem prochází páteřní silnice I/20, leží mezi Toužimí a Bečovem nad Teplou. Parkovat lze přímo na náměstí, na náměstí zastavují i autobusy veřejné dopravy. Turistické trasy a cyklostezky se městu vyhýbají, prochází jí ale mariánská poutní stezka z kláštera v Teplé do Skoků.
29.3. 2021
historie

Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého v mírně podživotní velikosti nechal v roce 1780 zhotovit Peter Klement z domu č. p. 30 na náměstí v Krásném Údolí (Schönthal). Socha původně stála u potoka, který v té době protékal náměstím. Původně polychromovanou vrcholně barokní sochu zhotovil neznámý sochař. Postava světce má tradiční atributy, svatozář z pěti hvězd, kanovnické roucho, krucifix. Socha stojí na barokně tvarovaném podstavci, zdobeném rytými rámci. Vpředu je částečně dochovaný nápis; v horní část je monogram dárce „P K“, uprostřed špatně čitelné jméno „IOHANES NEPOMUCENI“, dole je zlacená datace „1780“. Socha měla podobný osud jako řada památek v tomto kraji. Udržována byla do konce druhé světové války, po odsunu německého obyvatelstva byla ponechána vlastnímu osudu. V roce 1958 byla zapsána na seznam kulturních památek a rekonstrukce se dočkala až v roce 1998.

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 29.3. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Krásné Údolí

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 boží muka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 kaple sv. Floriána
 popraviště
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 radnice
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Javorná
 Poutnov
 Rankovice
 Nová Ves
 hornické muzeum
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Brložec
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Bochov
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 kaple sv. Siarda
 kaple Panny Marie z Re
 Hungerberg
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 kostel sv. Jakuba
 Prohořský hrádek
 zaniklá obec Mlyňany
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Údrč
 Stružná
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 vysílač Krašov
 Štědrá
 Andělská Hora
 Bražec
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Vlkošov
 Svatošské skály
 kostel sv. Václava
 Krudum
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 PR Smraďoch
 Jeskynní vyhlídka
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 radnice
 městské hradby
 trojiční sloup
 Loket
 silniční most
 park Boheminium
 Březín
Základní informace místa
ID místa: 15599
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama