Barokní Svatojánský sloup je z roku 1712, z pískovce, od neznámého umělce snad z okruhu J. Brokofa, opravován v letech 1774, 1861 a 1924.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2005
Barokní Svatojánský sloup stojí ve centrální části náměstí v Plané, na úrovní kostela Nanebevzetí Panny Marie. Na vrcholu třístranného obelisku je umístěn sv. Jan Nepomucký jako zemský patron, pod ním na konzolách sv. Florián, patron hasičů a ochránce před požáry, další je sv. Šebestián, ochránce proti moru a patronka horníků sv. Barbora. Výzdoba po stranách soklu byla zničena v poválečných létech.
24.3. 2005
historie

Sloup je z roku 1712, z pískovce, od neznámého umělce snad z okruhu J. Brokofa, byl opravován v letech 1774, 1861 a 1924.

24.3. 2005

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Planá

Místa v okolí

 Planá
 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Český mlýn
 Berchembogen
 Lazurová hora
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Třebel
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Lhotka
 Panská rozhledna
 Svatovítský zámek
 gotická boží muka
 městské opevnění
 Tachov
 Pernolec
 židovský hřbitov
 park Boheminium
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Volfštejn
 Hamelika
 Broumov
 vodní nádrž Podhora
 anglikánský kostel
 jízdárna
 kostel sv. Jiří
 Vysoká
 Zpívající fontána
 Světce
 Husmannova kaple
 Sirňák
 Milkov
 Lhota
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Ošelín
 Černošín
 vodní nádrž Lučina
 Švamberk
 Šontál
 židovský hřbitov
 Bavůrkův kříž
 Zahrádecká kyselka
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Svojšín
 Svojšín
 Rankovice
 Kynžvart
 Lesná
Základní informace místa
ID místa: 2947
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama