Barokní Svatojánský sloup je z roku 1712, z pískovce, od neznámého umělce snad z okruhu J. Brokofa, opravován v letech 1774, 1861 a 1924.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2005
Barokní Svatojánský sloup stojí ve centrální části náměstí v Plané, na úrovní kostela Nanebevzetí Panny Marie. Na vrcholu třístranného obelisku je umístěn sv. Jan Nepomucký jako zemský patron, pod ním na konzolách sv. Florián, patron hasičů a ochránce před požáry, další je sv. Šebestián, ochránce proti moru a patronka horníků sv. Barbora. Výzdoba po stranách soklu byla zničena v poválečných létech.
24.3. 2005
historie

Sloup je z roku 1712, z pískovce, od neznámého umělce snad z okruhu J. Brokofa, byl opravován v letech 1774, 1861 a 1924.

24.3. 2005

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Planá

Místa v okolí

 Planá
 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Berchembogen
 Lazurová hora
 Kořen
 Kořen
 Třebel
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Lhotka
 Panská rozhledna
 Svatovítský zámek
 městské opevnění
 Tachov
 Pernolec
 židovský hřbitov
 park Boheminium
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Hamelika
 Broumov
 Volfštejn
 anglikánský kostel
 kostel sv. Jiří
 jízdárna
 Milkov
 Lhota
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Ošelín
 Černošín
 Švamberk
 Šontál
 židovský hřbitov
 Bavůrkův kříž
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Svojšín
 Svojšín
 Rankovice
 Kynžvart
 Lesná
Základní informace místa
ID místa: 2947
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama