Nejstarší panské sídlo v Chodové Plané stálo pravděpodobně již ve 14. stol. nejspíše u kostela sv. Jana Křtitele.
Hlavní obrázek místa
Budova mylně považovaná za panské sídlo
Zaniklá tvrz stála napravo od této budovy, pravděpodobně u kostela na odstraněném návrší v místě dnešní silnice. V některé starší literatuře je tato budova mylně vyobrazena jako zámek.
© Luděk Pitter 04/2007
Nejstarší sídlo v Chodové Plané se nacházelo v blízkosti kostela sv. Jana Křtitele, který stojí při silnici I/21 procházející středem Chodové Plané. Snad právě umístění této zaniklé tvrze někde do prostoru u kostel vedlo některé autory k tomu, že za zámek považovali budovu v průčelí dvora při jeho severovýchodním nároží. Tato budova je z roku 1887 a s panskými sídly v Chodové Plané podle nových výzkumů nijak nesouvisí a dnes slouží jako hotel.
L.P., 7.5. 2007
popis

O vzhledu a rozsahu tvrze, stejně jako o jejím přesném umístění nejsou k dispozici jasnější údaje. Jen německá literatura zaznamenala, že při snižování návrší u kostela, kde dnes vede silnice, byly nalezeny staré zdi.

L.P., 7.5. 2007

historie

Chodová Planá je poprvé zmiňována v letech 1316 – 1319. Později část vlastnil tepelský klášter a část další vlastníci. První zmínka o panském sídle v Chodové Plané je z roku 1413 , který získal od Henslina i zbývající část Chodové Plané s tvrzí. Tvrz stála s největší pravděpodobností na návrší u kostela sv. Jana Křtitele.

L.P. (Procházka. Z., Úlovec J.: Hrady zámky a tvrze okresu Tachov - 1, OM v Tachově 1988), 7.5. 2007

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Chodová Planá

Místa v okolí

 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Planá
 Berchembogen
 Bohušův vrch
 Lazurová hora
 Český mlýn
 Panská rozhledna
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Jánský zámek
 Hamelika
 kostel sv. Anny
 anglikánský kostel
 Zpívající fontána
 synagoga
 Kořen
 Svatovítský zámek
 Kořen
 židovský hřbitov
 Sirňák
 Broumov
 Třebel
 gotická boží muka
 Lhotka
 městské opevnění
 Tachov
 Smraďoch
 Milkov
 Farská kyselka
 jízdárna
 Světce
 Husmannova kaple
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Pernolec
 radnice
 Vysoká
 Volfštejn
 Kaiserruhe
 kostel sv. Jiří
 pramen Richard
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Zahrádecká kyselka
 Lhota
 Kladské rašeliny
 Švamberk
 Vlček
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 vodní nádrž Lučina
 Kladská
 Kynžvart
 Kladský rybník
 Rankovice
 Černošín
 Poutnov
 Ošelín
 Šontál
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Svojšín
 Svojšín
Základní informace místa
ID místa: 3670
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama