Nejstarší panské sídlo v Chodové Plané stálo pravděpodobně již ve 14. stol. nejspíše u kostela sv. Jana Křtitele.
Hlavní obrázek místa
Budova mylně považovaná za panské sídlo
Zaniklá tvrz stála napravo od této budovy, pravděpodobně u kostela na odstraněném návrší v místě dnešní silnice. V některé starší literatuře je tato budova mylně vyobrazena jako zámek.
© Luděk Pitter 04/2007
Nejstarší sídlo v Chodové Plané se nacházelo v blízkosti kostela sv. Jana Křtitele, který stojí při silnici I/21 procházející středem Chodové Plané. Snad právě umístění této zaniklé tvrze někde do prostoru u kostel vedlo některé autory k tomu, že za zámek považovali budovu v průčelí dvora při jeho severovýchodním nároží. Tato budova je z roku 1887 a s panskými sídly v Chodové Plané podle nových výzkumů nijak nesouvisí a dnes slouží jako hotel.
L.P., 7.5. 2007
popis

O vzhledu a rozsahu tvrze, stejně jako o jejím přesném umístění nejsou k dispozici jasnější údaje. Jen německá literatura zaznamenala, že při snižování návrší u kostela, kde dnes vede silnice, byly nalezeny staré zdi.

L.P., 7.5. 2007

historie

Chodová Planá je poprvé zmiňována v letech 1316 – 1319. Později část vlastnil tepelský klášter a část další vlastníci. První zmínka o panském sídle v Chodové Plané je z roku 1413 , který získal od Henslina i zbývající část Chodové Plané s tvrzí. Tvrz stála s největší pravděpodobností na návrší u kostela sv. Jana Křtitele.

L.P. (Procházka. Z., Úlovec J.: Hrady zámky a tvrze okresu Tachov - 1, OM v Tachově 1988), 7.5. 2007

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Chodová Planá

Místa v okolí

 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Planá
 Berchembogen
 Bohušův vrch
 Lazurová hora
 Český mlýn
 Panská rozhledna
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Jánský zámek
 Hamelika
 kostel sv. Anny
 anglikánský kostel
 Zpívající fontána
 synagoga
 Kořen
 Svatovítský zámek
 Kořen
 židovský hřbitov
 Broumov
 Třebel
 gotická boží muka
 Lhotka
 městské opevnění
 Tachov
 Smraďoch
 Milkov
 jízdárna
 Světce
 stará škola
 trojiční sloup
 Husmannova kaple
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Pernolec
 Vysoká
 Volfštejn
 kostel sv. Jiří
 pramen Richard
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Zahrádecká kyselka
 Lhota
 Kladské rašeliny
 Švamberk
 Kynžvart
 Kladská
 Kynžvart
 Kladský rybník
 Rankovice
 Černošín
 Poutnov
 Ošelín
 Šontál
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Svojšín
 Svojšín
Základní informace místa
ID místa: 3670
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama