Mokřady pod Vlčkem je přírodní rezervace vyhlášená r. 1995 na rozloze 41 ha jižně od obce Prameny. Předmětem ochrany jsou zrašelinělé, slatinné a podmáčené louky s výskytem vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů a také pozůstatky čtvrtohorní sopečné činnosti tzv. mofety.
Hlavní obrázek místa
Mokřady pod Vlčkem
© Lara Vajrychová 02/2020
Přírodní rezervace Mokřady pod Vlčkem leží přibližně 1 km jižně od obce Prameny, na severním úpatí hlavního hřebene Vlčku s nejvyšším vrcholem Vlčí kámen 883 m n. m. Západním okrajem rezervace vede modrá turistická značka a zároveň silnice z Pramenů do Mariánských Lázní. Jinak je terén rezervace vzhledem k zrašelinělým podmáčeným loukám prakticky neschůdný.
Jiří Špaček, 24.11. 2022
popis

Mokřady pod Vlčkem je přírodní rezervace vyhlášená v r. 1995. Nachází se v centrální části CHKO Slavkovský les. Svojí rozlohou 41 ha patří k jedněm z největších zachovalých komplexů nelesních mokřadů centrální části Slavkovského lesa. Předmětem ochrany jsou zrašelinělé, slatinné a podmáčené louky s výskytem vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů a také pozůstatky čtvrtohorní sopečné činnosti tzv. mofety. Geologický podklad území tvoří horniny mariánskolázeňského metabazitového komplexu, převážně amfibolity, při jižním okraji hadcové sutě z výše ležícího hřebene Vlčku. Díky tomu jsou vody stékající ze svahu Vlčku, i zde pramenící vody, silně obohaceny hořečnatými ionty z hadců a ovlivňují zdejší vegetaci. Krajinářskou hodnotou a počtem chráněných a vzácných druhů rostlin pak patří mezi nejvýznamnější mokřadní lokality západních Čech. Ve východní části rezervace leží několik malých rybníčků…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.11. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Prameny

Místa v okolí

 Barochův pramen
 Kaiserruhe
 Farská kyselka
 Smraďoch
 kaple sv. Siarda
 Kladské rašeliny
 Pluhův bor
 Kladský rybník
 Kladská
 Dominova skalka
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 Kynžvart
 pramen Richard
 Krásenský vrch
 Sirňák
 Poutnov
 Plikenštejn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 popraviště
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Kynžvart
 hornické muzeum
 Rankovice
 Krudum
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Jiljí
 Kostelní Bříza
 trojiční sloup
 radnice
 stará škola
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Panská rozhledna
 Manský dvůr
 Arnoltov
 smírčí kříž
 Lazurová hora
 Berchembogen
 kostel sv. Vavřince
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Zahrádecká kyselka
 Rusov
Základní informace místa
ID místa: 16864
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama