Sloupková žulová boží muka pochází z roku 1828, svým tvaroslovím navazují na barokní kamenná boží muka v této oblasti. Hranolový sokl je ozdoben datací a monogramem „GK“, krychlová kaplička s nikami je prázdná. Památkově chráněna jsou od roku 1958. V jejich těsné blízkosti stojí klasicistní kříž.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Přílezy (německy Pröles) jsou malá vesnice, dnes část obce Útvina. Boží muka stojí před kostelem sv. Bartoloměje, významnou památkou, pocházející snad už ze 13. století. Vsí prochází poutní stezka z premonstrátského kláštera v Teplé do Skoků.
30.3. 2021
historie

Sloupková žulová boží muka pochází z roku 1828, svým tvaroslovím navazují na barokní kamenná boží muka v této oblasti. Stojí na dvou stupních, hranolový sokl je ozdoben datací a monogramem „GK“. Dřík je bez ozdob, válcový, kaplička je krychlová, s mělkými nikami na třech stranách. Niky pravděpodobně původně obsahovaly obrázky, dnes jsou prázdné. Kaplička je završena kamennou koulí a železným křížkem. Památkově chráněná jsou od roku 1958. V jejich těsné blízkosti stojí klasicistní kříž, rovněž památkově chráněný. Kovaný klasicistní krucifix byl v roce 1903 nahrazen litinovým.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 30.3. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Přílezy

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 kaple sv. Floriána
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 kostel sv. Martina
 Javorná
 popraviště
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 židovský hřbitov
 Bochov
 Hartenštejn
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Brložec
 Hungerberg
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Poutnov
 hornické muzeum
 kaple sv. Anny
 Rankovice
 kostel sv. Kateřiny
 Stružná
 Krásenský vrch
 zaniklá obec Mlyňany
 Údrč
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 kostel sv. Blažeje
 Ratibořský mlýn
 Prohořský hrádek
 Pluhův bor
 Bražec
 kaple Panny Marie
 Andělská Hora
 Štědrá
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Štědrá
 trojiční sloup
 stará škola
 kaple sv. Siarda
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Jakuba
 Jižní prameny
 vyhlídka Karla IV.
 vysílač Krašov
 Svatošské skály
 kostel sv. Linharta
 Jelení pramen
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Diana
 socha Panny Marie
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 Vlkošov
 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Ondřeje
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Sadová kolonáda
 Doubí
 Jeskynní vyhlídka
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Loket
 kostel sv. Václava
 radnice
 silniční most
 Březín
Základní informace místa
ID místa: 15603
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama