Původně gotický hrad z 13. století. Jako první známý držitel se ve 14. stol. připomíná Dobrohost z Plané. V 16. stol. hrad přestavěn na renesanční zámek, po r. 1665 pak v barokním duchu. Poslední majitelé Nostitzové po r. 1822 zámecký areál upravili empírově.
Hlavní obrázek místa
Zámek Planá
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Město Planá (německy Plan) se nachází v Plzeňském kraji v okrese Tachov asi 11 km severovýchodně od někdejšího okresního města. Jednou z nejvýznamnějších staveb Plané je zámek stojící na vrchu na západním okraji města. Často je za zámek mylně považován objekt základní školy Na Valech, jenž z dálky působí kvůli svým věžím mnohem zajímavěji než skutečný zámek ukrytý za vzrostlými stromy. Plánský zámek se nachází severně od Zámeckého rybníka. Zajímavostí je, že se tato záměna dostala i do publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, kde je místo zámku fotografie zmíněné školy. K dalším pamětihodnostem města patří například kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostelík sv. Petra a Pavla, morový sloup nebo poutní kostel sv. Anny stojící na nedalekém výrazném vrchu.
Luděk Vláčil, 17.7. 2016
historie

Západně od centra města se rozkládá rozsáhlý zámecký komplex vzniklý stavební činností pravděpodobně již od 13. až po 20. století. Jako první známý držitel původního gotického hradu se v polovině 14. století připomíná Dobrohost z Plané. Stavbu tehdy tvořil obdélný palác a osmipatrová, ve třech horních patrech dřevěná hranolová věž. Sídlo bylo obehnáno příkopy a valy v místech pozdějšího parku. Od města odděloval hradní pahorek umělý příkop přetínající ostrožnu v místě dnešní Zámecké ulice. Přírodní ochranu hradního návrší pak doplňovaly okolní rybníky a bažiny. Po požáru v r. 1395 tehdejší majitel, rytíř Bořivoj ze Svinař, nechal hrad opravit. Po roce 1407 za Jindřicha z Elstrberka pravděpodobně proběhla přestavba v trojkřídlou stavbu. Po roce 1433 hrad patřil Aleši ze Žeberka a jeho potomkům náležel až do 40. let 16. století. V polovině 16. století vlastnil hrad Mořic Šlik, ale až koncem 16. století došlo k přestavbě na…  číst dále

Vlastislav Mareček,http://www.plana.cz,P.Vlček-Ilustrovaná encyklopedie českých zámků-Libri 2001, 16.7. 2016

Další texty historie

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Planá

Místa v okolí

 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Berchembogen
 Lazurová hora
 Český mlýn
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Třebel
 Panská rozhledna
 Svatovítský zámek
 Lhotka
 gotická boží muka
 městské opevnění
 Pernolec
 židovský hřbitov
 Tachov
 park Boheminium
 Broumov
 Hamelika
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 jízdárna
 anglikánský kostel
 Volfštejn
 Světce
 vodní nádrž Podhora
 Husmannova kaple
 Vysoká
 Zpívající fontána
 kostel sv. Jiří
 Sirňák
 Milkov
 Částkov
 Lhota
 kostel sv. Anny
 vodní nádrž Lučina
 Černošín
 Ošelín
 Švamberk
 Šontál
 židovský hřbitov
 Zahrádecká kyselka
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 radnice
 Svojšín
 Svojšín
 Rankovice
 Kynžvart
 Lesná
Základní informace místa
ID místa: 12950
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama