Původně gotický hrad z 13. století. Jako první známý držitel se ve 14. stol. připomíná Dobrohost z Plané. V 16. stol. hrad přestavěn na renesanční zámek, po r. 1665 pak v barokním duchu. Poslední majitelé Nostitzové po r. 1822 zámecký areál upravili empírově.
Hlavní obrázek místa
Zámek Planá
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Město Planá (německy Plan) se nachází v Plzeňském kraji v okrese Tachov asi 11 km severovýchodně od někdejšího okresního města. Jednou z nejvýznamnějších staveb Plané je zámek stojící na vrchu na západním okraji města. Často je za zámek mylně považován objekt základní školy Na Valech, jenž z dálky působí kvůli svým věžím mnohem zajímavěji než skutečný zámek ukrytý za vzrostlými stromy. Plánský zámek se nachází severně od Zámeckého rybníka. Zajímavostí je, že se tato záměna dostala i do publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, kde je místo zámku fotografie zmíněné školy. K dalším pamětihodnostem města patří například kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostelík sv. Petra a Pavla, morový sloup nebo poutní kostel sv. Anny stojící na nedalekém výrazném vrchu.
Luděk Vláčil, 17.7. 2016
historie

Západně od centra města se rozkládá rozsáhlý zámecký komplex vzniklý stavební činností pravděpodobně již od 13. až po 20. století. Jako první známý držitel původního gotického hradu se v polovině 14. století připomíná Dobrohost z Plané. Stavbu tehdy tvořil obdélný palác a osmipatrová, ve třech horních patrech dřevěná hranolová věž. Sídlo bylo obehnáno příkopy a valy v místech pozdějšího parku. Od města odděloval hradní pahorek umělý příkop přetínající ostrožnu v místě dnešní Zámecké ulice. Přírodní ochranu hradního návrší pak doplňovaly okolní rybníky a bažiny. Po požáru v r. 1395 tehdejší majitel, rytíř Bořivoj ze Svinař, nechal hrad opravit. Po roce 1407 za Jindřicha z Elstrberka pravděpodobně proběhla přestavba v trojkřídlou stavbu. Po roce 1433 hrad patřil Aleši ze Žeberka a jeho potomkům náležel až do 40. let 16. století. V polovině 16. století vlastnil hrad Mořic Šlik, ale až koncem 16. století došlo k přestavbě na…  číst dále

Vlastislav Mareček,http://www.plana.cz,P.Vlček-Ilustrovaná encyklopedie českých zámků-Libri 2001, 16.7. 2016

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Planá

Místa v okolí

 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Berchembogen
 Lazurová hora
 Kořen
 Kořen
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Třebel
 Svatovítský zámek
 Panská rozhledna
 Lhotka
 městské opevnění
 Tachov
 židovský hřbitov
 Pernolec
 park Boheminium
 Broumov
 Hamelika
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 anglikánský kostel
 jízdárna
 Volfštejn
 kostel sv. Jiří
 Milkov
 Lhota
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Ošelín
 Černošín
 Švamberk
 Šontál
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 radnice
 Svojšín
 Svojšín
 Rankovice
 Kynžvart
 Lesná
Základní informace místa
ID místa: 12950
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama