Dvoupatrový lovecký zámek členitého půdorysu v pseudogotickém stylu s ozdobným balkonem, nárožními rizality a arkýři dal vystavět v 2. pol. 19. st. Jan Arnošt Berchem-Haimhauser pro občasné lovecké výpravy. Po r. 1945 patřil státu, poté lesní správě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2007
Lovecký zámeček Berchembogen leží v lese asi 2,5 km od vsi Trstěnice, v těsné blízkosti státní silnice I/21 vedoucí z Chodové Plané do Chebu, ze které k němu vede odbočka. K zámečku dojdete asi po 300 m, je však uzavřen. Podle výpisu z katastru nemovitostí byl zámeček nejspíše prodán.
L.P., 10.5. 2007
historie

Berchembogen sice leží na území dnešního chebského okresu, historicky do něho však nepatří. Vznikl ve druhé polovině 19. století jako lovecký zámek na území tehdejšího panství Chodová Planá. Jeho majitel, Jan Arnošt Berchem-Haimhausen, ho tehdy nechal vystavět jako místo pro občasný pobyt při loveckých výpravách. K obdobným účelům tehdy vzniklo ještě několik dalších zámeckých staveb, ležících dnes vesměs na území sousedního okresu Tachov. Zámek Berchembogen sloužil majitelům až do čtyřicátých let. Po roce 1945 připadl do majetku státu, který ho předal k užívání národnímu podniku Státní lesy. Jeho prostory obhospodařovala lesní správa až do počátku devadesátých let, poté v něm zřídila pohostinské zařízení. Pro zámek bylo vybráno místo na malé mýtině v severní části lesního komplexu rozprostírajícího se mezi Chodovou Planou a Trstěnicí. Současné mapy ho v těchto místech uvádějí pod názvem "Zámeček". Jeho stavba byla projektována počátkem sedmdesátých let…  číst dále

Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Trstěnice

Místa v okolí

 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Panská rozhledna
 Planá
 židovský hřbitov
 Jánský zámek
 Lazurová hora
 kostel sv. Anny
 Hamelika
 Bohušův vrch
 park Boheminium
 anglikánský kostel
 Svatovítský zámek
 Zpívající fontána
 Broumov
 Sirňák
 vodní nádrž Podhora
 Český mlýn
 pramen Richard
 Smraďoch
 Farská kyselka
 Kynžvart
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Kaiserruhe
 Kladské rašeliny
 Kladský rybník
 Kladská
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Vlček
 gotická boží muka
 městské opevnění
 jízdárna
 Tachov
 Světce
 Husmannova kaple
 Vysoká
 Mokřady pod Vlčkem
 vodní nádrž Lučina
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 radnice
 Třebel
 Lhotka
 kaple sv. Siarda
 Dyleň
 Barochův pramen
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Poutnov
 Rankovice
 židovský hřbitov
 Volfštejn
 Manský dvůr
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Trstěnice 84
353 01 Mariánské Lázně 1
Základní informace místa
ID místa: 1157
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama