První písemná zmínka o tvrzi je r. 1237, kdy ji vlastnili vladykové Přibyslav a Štěpán z Očína. Zmínky o pánech z Očína se vyskytují do konce 15. stol. V r. 1544 je tvrz je uváděna jako pustá.
Hlavní obrázek místa
nepatrné terénní náznaky naznačují, kde pravděpodobně stávala očínská tvrz
© Milan Caha 07/2007
Ves Očín leží na odbočce ze silnice mezi Záchlumím a Konstantinovými Lázněmi asi 1 km severně od Horních Kozolup. Obcí neprochází žádná turistická značka, autobus staví na rozcestí nad obcí.
M.C., 10.12. 2008
popis

Tvrz stávala v mokřině 200 m východně od návsi. V těchto místech byla do poloviny 19. století výrazná vyvýšenina zvaná "Am Schlossl" – Na zámku. Tvrziště bylo kruhové, o poloměru 22 m, příkop s valem měl šířku 7 m a výškový rozdíl mezi dnem příkopu a korunou valu býval 4,5 m. V r. 1850 byla část tvrziště rozvezena, tvrziště bylo dále dlouhodobě ničeno. Dnes jsou stopy tvrziště rozeznatelné jen s velkou dávkou fantazie.

Milan Caha (zdroj: http://www.konstantinolazensko.cz), 10.12. 2008

historie

První písemná zmínka o vsi a zároveň o tvrzi je r. 1237. Pověst tvrz ztotožňuje s hradem rytíře Wutzina, po němž byl Očín – Utzin údajně pojmenován. První historicky doložení majitelé jsou vladykové Přibyslava a Štěpána z Očína. V erbu měli napříč položený pruh a v klenotu kouli. Zmínky o pánech z Očína se vyskytují v historických záznamech do konce 15. stol. V r. 1544 je ves již připomínána jako součást nedalekého statku Erpužice a tvrz je uváděna jako pustá.

Milan Caha (zdroj: http://www.konstantinolazensko.cz), 10.12. 2008

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Horní Kozolupy

Místa v okolí

 Cebiv
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Bavůrkův kříž
 Lhota
 Švamberk
 Hradištský vrch
 Daňkov
 Gutštejn
 Milkov
 Černošín
 Bezemín
 Dolní Polžice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Šontál
 kaple Panny Marie
 Falštejn
 židovský hřbitov
 Bezdružice
 Sviňomazský hrádek
 kostel sv. Markéty
 Volfštejn
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 Trpísty
 synagoga
 Třebel
 Svojšín
 Svojšín
 kostel sv. Petra
 Český mlýn
 Krukanice
 Ošelín
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 brána do sadu
 kostel Všech svatých
 Zahrádecká kyselka
 Koubkova brána
 Prokopská štola
 Mostní brána
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 Sulislav
 Luhov
 Pňovany
 mariánský sloup
 Luhov
 kostel sv. Jakuba
 Luhov
 Bohušův vrch
 Lazurová hora
 Žďár
 Malšín
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Podhora
 Úlice
 Březín
 Rochlov
 Sirňák
 kostel sv. Mikuláše
 Loreta
 Bor u Tachova
 Nečtiny
Základní informace místa
ID místa: 7100
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama