První písemná zmínka o tvrzi je r. 1237, kdy ji vlastnili vladykové Přibyslav a Štěpán z Očína. Zmínky o pánech z Očína se vyskytují do konce 15. stol. V r. 1544 je tvrz je uváděna jako pustá.
Hlavní obrázek místa
nepatrné terénní náznaky naznačují, kde pravděpodobně stávala očínská tvrz
© Milan Caha 07/2007
Ves Očín leží na odbočce ze silnice mezi Záchlumím a Konstantinovými Lázněmi asi 1 km severně od Horních Kozolup. Obcí neprochází žádná turistická značka, autobus staví na rozcestí nad obcí.
M.C., 10.12. 2008
popis

Tvrz stávala v mokřině 200 m východně od návsi. V těchto místech byla do poloviny 19. století výrazná vyvýšenina zvaná "Am Schlossl" – Na zámku. Tvrziště bylo kruhové, o poloměru 22 m, příkop s valem měl šířku 7 m a výškový rozdíl mezi dnem příkopu a korunou valu býval 4,5 m. V r. 1850 byla část tvrziště rozvezena, tvrziště bylo dále dlouhodobě ničeno. Dnes jsou stopy tvrziště rozeznatelné jen s velkou dávkou fantazie.

Milan Caha (zdroj: http://www.konstantinolazensko.cz), 10.12. 2008

historie

První písemná zmínka o vsi a zároveň o tvrzi je r. 1237. Pověst tvrz ztotožňuje s hradem rytíře Wutzina, po němž byl Očín – Utzin údajně pojmenován. První historicky doložení majitelé jsou vladykové Přibyslava a Štěpána z Očína. V erbu měli napříč položený pruh a v klenotu kouli. Zmínky o pánech z Očína se vyskytují v historických záznamech do konce 15. stol. V r. 1544 je ves již připomínána jako součást nedalekého statku Erpužice a tvrz je uváděna jako pustá.

Milan Caha (zdroj: http://www.konstantinolazensko.cz), 10.12. 2008

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Horní Kozolupy

Místa v okolí

 Cebiv
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Bavůrkův kříž
 Lhota
 Švamberk
 Hradištský vrch
 Daňkov
 Gutštejn
 Milkov
 Černošín
 Dolní Polžice
 Bezemín
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Šontál
 kaple Panny Marie
 Falštejn
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 Sviňomazský hrádek
 kostel sv. Markéty
 Volfštejn
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 Trpísty
 synagoga
 Třebel
 Svojšín
 Svojšín
 kostel sv. Petra
 Český mlýn
 Krukanice
 Ošelín
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 kostel Všech svatých
 Husitská bašta
 Zahrádecká kyselka
 Mostní brána
 Koubkova brána
 Prokopská štola
 štola Svatá Anna
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Sulislav
 Pňovany
 Luhov
 Luhov
 mariánský sloup
 Luhov
 kostel sv. Jakuba
 Bohušův vrch
 Lazurová hora
 Žďár
 Malšín
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Březín
 Rochlov
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Nečtiny
Základní informace místa
ID místa: 7100
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama