První písemná zmínka o tvrzi je r. 1237, kdy ji vlastnili vladykové Přibyslav a Štěpán z Očína. Zmínky o pánech z Očína se vyskytují do konce 15. stol. V r. 1544 je tvrz je uváděna jako pustá.
Hlavní obrázek místa
nepatrné terénní náznaky naznačují, kde pravděpodobně stávala očínská tvrz
© Milan Caha 07/2007
Ves Očín leží na odbočce ze silnice mezi Záchlumím a Konstantinovými Lázněmi asi 1 km severně od Horních Kozolup. Obcí neprochází žádná turistická značka, autobus staví na rozcestí nad obcí.
M.C., 10.12. 2008
popis

Tvrz stávala v mokřině 200 m východně od návsi. V těchto místech byla do poloviny 19. století výrazná vyvýšenina zvaná "Am Schlossl" – Na zámku. Tvrziště bylo kruhové, o poloměru 22 m, příkop s valem měl šířku 7 m a výškový rozdíl mezi dnem příkopu a korunou valu býval 4,5 m. V r. 1850 byla část tvrziště rozvezena, tvrziště bylo dále dlouhodobě ničeno. Dnes jsou stopy tvrziště rozeznatelné jen s velkou dávkou fantazie.

Milan Caha (zdroj: http://www.konstantinolazensko.cz), 10.12. 2008

historie

První písemná zmínka o vsi a zároveň o tvrzi je r. 1237. Pověst tvrz ztotožňuje s hradem rytíře Wutzina, po němž byl Očín – Utzin údajně pojmenován. První historicky doložení majitelé jsou vladykové Přibyslava a Štěpána z Očína. V erbu měli napříč položený pruh a v klenotu kouli. Zmínky o pánech z Očína se vyskytují v historických záznamech do konce 15. stol. V r. 1544 je ves již připomínána jako součást nedalekého statku Erpužice a tvrz je uváděna jako pustá.

Milan Caha (zdroj: http://www.konstantinolazensko.cz), 10.12. 2008

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Horní Kozolupy

Místa v okolí

 Cebiv
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Bavůrkův kříž
 Lhota
 Švamberk
 Hradištský vrch
 Daňkov
 Gutštejn
 Milkov
 Černošín
 Bezemín
 Dolní Polžice
 kostel sv. Jiří
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Šontál
 kaple Panny Marie
 Falštejn
 Bezdružice
 Hrádek
 Volfštejn
 Kořen
 Trpísty
 Kořen
 Třebel
 Svojšín
 Svojšín
 kostel sv. Petra
 Ošelín
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Mostní brána
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Anna
 štola Svatá Barbora
 mariánský sloup
 radnice
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Sulislav
 Pňovany
 Luhov
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Luhov
 Bohušův vrch
 Lazurová hora
 Žďár
 Malšín
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Březín
 Rochlov
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Nečtiny
Základní informace místa
ID místa: 7100
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama