Na místě kaple doložené 1713 byl v letech 1747–9 postaven nákladem tepelského opata Jeronýma Ambrase kostel ve stylu dynamického baroka jako poutní. Po roce 1945 zchátral, po roce 1990 poničeno vnitřní zařízení, nedávno opraven plášť.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 08/2009
Kostel se nachází na hraně svahu severně od městečka. Kolem prochází silnice Úterý - Teplá, z náměstí lze využít i bývalou poutní stezku (od novorománské kaple).
Ivan Grisa, 30.8. 2009
historie

Kostel svatého Václava v Úterý

Na místě kaple doložené 1713 (údajně velmi staré, snad zasvěcené sv. Janu Křtiteli) byl v letech 1747–9 postaven nákladem tepelského opata Jeronýma Ambrase kostel ve stylu dynamického baroka jako poutní. Koncem 18. století a pak od roku 1893 sloužil jako hřbitovní. Na hřbitově přímo kolem kostela se pohřbívalo jen 14 let od nařízení císaře Josefa II. o zákazu pohřbů v intravilánech obcí, poté byl zrušen (dochována památná lípa). Nový obecní hřbitov vznikl roku 1893 proti kostelu přes silnici na Teplou. Po roce 1945 kostel zchátral, po roce 1990 bylo poničeno vnitřní zařízení. Nedávno prošel opravou plášť. Momentálně bez využití.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Uměelcké památky Čech, svazek 4, Academia 1982, 30.8. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Úterý

Místa v okolí

 Úterý – MPZ
 radnice
 mariánský sloup
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 Dolní Polžice
 Falštejn
 Zahrádecká kyselka
 kostel sv. Blažeje
 Hradištský vrch
 Bavůrkův kříž
 vysílač Krašov
 Švamberk
 Milkov
 Březín
 kostel sv. Ondřeje
 kaple Panny Marie
 Bezemín
 Šipín
 Daňkov
 kostel sv. Barbory
 Gutštejn
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 stará škola
 trojiční sloup
 Očín
 Vlkošov
 Nečtiny
 Preitenstein
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Sviňomazský hrádek
 Prohořský hrádek
 Cebiv
 Malšín
 Rankovice
 Nečtiny – MPZ
 Krukanice
 mariánský sloup
 radnice
 Toužim
 panský dům
 kaple sv. Kříže
 Trpísty
 Nečtinský Špičák
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Lhota
 židovský hřbitov
 Slavice
 Brložec
 Poutnov
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Kořen
 synagoga
 Kořen
 Podmokly
 Štědrá
 Štědrá
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Černošín
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Luhov
 Volfštejn
 Luhov
 Třebel
 socha Panny Marie
 Líšťany
 kostel sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 8193
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama